Piesek to czasem zwierz. Powinien chodzić na smyczy i w...

  Piesek to czasem zwierz. Powinien chodzić na smyczy i w kagańcu?

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co jakiś czas do opinii publicznej docierają informacje o tragicznych w skutkach pogryzieniach ludzi przez psy. Zdarza się, że atakują nas sympatyczne zwierzątka, które nikt nie podejrzewałby o agresję. Niestety, ich ofiarami często są małe dzieci.
  Piesek to czasem zwierz. Powinien chodzić na smyczy i w kagańcu?

  ©arc

  Wtedy wszyscy głośno wołają: dlaczego nikt nie reagował, widząc, że zwierzę biega bez kagańca, a właściciela w ogóle nie interesują uwagi, że jego pies stanowi zagrożenie dla innych. Są ludzie, którzy po prostu boją się psów, a przecież mają prawo do bezpiecznego i spokojnego poruszania się w miejscach publicznych.

  - Właśnie z tego powodu kilkakrotnie zgłaszałem już i w U-rzędzie Gminy Bobrowniki, i na policji, że u nas w Wymysłowie właściciele wypuszczają swoje psy, które potem biegają po ulicach samopas bez żadnego zabezpieczenia, a dzieci, które idą ze szkoły, boją się przejść obok takiej psiej sfory - mówi pan Adam T. z Wymysłowa w gminie Bobrowniki.


  Bo właśnie o sfory tu chodzi - twierdzi nasz Czytelnik. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że np. gdy wśród psów biegających po ulicy znajdzie się jedna suczka, niegroźne na co dzień zwierzęta stają się agresywne, niebezpieczne, a często nieobliczalne.

  - A nawet jeśli udaje się je jakoś rozgonić, biegające i szczekające w ciągu dnia i nocy, są po prostu szalenie uciążliwe. Dlaczego mam na to patrzeć i słuchać tego przez całą dobę? Jeśli ktoś decyduje się na posiadanie psa, powinien znać przepisy i wiedzieć, że fakt zamieszkiwania w gminie wiejskiej, nie zwalnia nikogo z obowiązku ich respektowania. A one przecież precyzują, że nie wolno wyprowadzać psa bez smyczy i kagańca.

  - Gdy ktoś zostanie pogryziony, będzie święte oburzenie, że nikt nic nie zrobił, że wszyscy tylko patrzyli, jak te psy biegają samopas. Ja będę miał czyste sumienie. Dlatego zgłosiłem sprawę w Urzędzie Gminy Bobrowniki i na policji. Niestety, potraktowano mnie jak niegroźnego nadgorliwca, który wyolbrzymia fakty i czepia się spokojnych ludzi oraz ich biednych piesków. Wciąż czekam na jakąś odpowiedź lub reakcję ze strony władz i służb porządkowych, ale bez efektu. Policjanci raz mi mówią, że wyślą posterunkowego, kiedy indziej, że skontaktują się z gminą - żali się Czytelnik.

  Zignorowany, poprosił redakcję DZ, by skłonić odpowiedzialne instytucje i osoby do zajęcia stanowiska w tej sprawie.
  O wypowiedzi poprosiliśmy Urząd Gminy Bobrowniki i Komendę Powiatową Policji w Będzinie.

  Mandat nawet do 250 zł za psa bez kagańca i smyczy


  Asp. Paweł Łotocki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie
  Regulację prawną dotyczącą obowiązków właścicieli zwierząt określają zarówno przepisy Kodeksu Wykroczeń (art. 77 K.W. "Kto nie zacho-wuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany"), jak i przepisy lokalne stanowione przez właściwe władze miejskie lub gminne.

  Każdy, kto zauważy psa biegającego bez smyczy po terenie innym niż do tego specjalnie wyznaczony, powinien o tym fakcie powiadomić służby porządkowe (straż gminną lub miejską albo policję, jeżeli odpowiednia straż nie funkcjonuje
  na danym terenie).

  W takich przypadkach psy bezpańskie są łapane przez podmioty mające podpisaną stosowną umowę z władzami lokalnymi.
  W sytuacji, gdy pies ma ustalonego właściciela lub osobę, która sprawuje nad nim pieczę i porusza się w miejscu publicznym bez stosownych zabezpieczeń (przez środki ostrożności rozumie sie trzymanie psa na smyczy i w kagańcu), na właściclela lub opiekuna psa można nałożyć mandat do 250 złotych. W przypadku, gdy właściciel nie chce przyjąć mandatu, lub gdy jest to kolejne z rzędu takie wykroczenie, sprawę kieruje się do właściwego sądu.

  Odnosząc się do kwestii bezczynności i bierności służb porządkowych, pragnę poinformować, że od począt-ku roku, czyli przez okres prawie 10 miesiecy, do Komisariatu Policji w Wojkowicach - w obszarze działania którego pozostaje miejscowość Wy-mysłów w gminie Bobrowniki - wpłynęło tylko jedno zgło-szenie dotyczace psów biegających i pozostających bez nadzoru w Wymysłowie.

  W oparciu o tak skromne dane i przede wszystkim brak komunikacji w przedmiotowym zakresie ze strony mieszkańców - w mojej ocenie - czyni zarzut bezczynności i bierności ze strony policji bezzasadnym.

  Wójt zignorował wszystkie pytania


  Arkadiusz Ziemba, wójt gminy Bobrowniki
  W tym miejscu powinna być odpowiedź wójta gminy Bob-rowniki dotycząca psów biegających po Wymysłowie. O zajęcie stanowiska redakcja DZ zwróciła się pierwszy raz 9 października - telefonicznie i mejlowo. Postawiliśmy pytania: w jaki sposób można zdyscyplinować właścicieli zwierząt, które mogą być zagrożeniem dla otoczenia? Kto i jak powinien zareagować? Jakie są przepisy dotyczące bezpieczeństwa ludzi, którzy mogą się stać celem ataku psów? Czy takie same przepisy są dla gmin miejskich i wiejskich? Potem jeszcze kilka razy ponawialiśmy prośby. Niestety, DZ został tak samo zignorowany przez wójta, jak mieszkaniec gminy, który interweniował.
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wienio

   Wienio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jakim zwierzem jest człowiek ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aaaa

   aaaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Olewam to

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama