W Częstochowie będzie więcej twistów. Tramwaje teraz modne!

  W Częstochowie będzie więcej twistów. Tramwaje teraz modne!

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Częstochowie będzie więcej twistów. Tramwaje teraz modne!

  ©wikimedia commons

  W Częstochowie może powstać wielka spółka komunikacji publicznej, obejmująca nie tylko miasto, ale cały północny subregion województwa śląskiego.
  W Częstochowie będzie więcej twistów. Tramwaje teraz modne!

  ©wikimedia commons

  - Oczywiście, że taka spółka mogłaby powstać i jest to pomysł realny - przekonuje Roman Bolczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. - Naturalnie nie z dnia na dzień, ale już o tym myślimy.

  Taki duży, publiczny przewoźnik byłby finansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i ze swoich dochodów. To także ratunek dla częstochowskiego PKS-u, dla którego Ministerstwo Skarbu od kilku lat nie może znaleźć inwestora strategicznego, a firma ma problemy finansowe.

  Częstochowa według planów ma być centrum przesiadkowym. Dworzec kolejowy i autobusowy są położone bardzo blisko siebie. Przy obu są przystanki tramwajowe. Jest też miejsce na parkingi, gdzie można zostawić samochód i przesiąść się na tramwaj, autobus czy pociąg.

  Nie trzeba jednak jechać do centrum, bo centrum przesiadkowe można zrobić także na Rakowie. A poza Częstochową jeszcze w Myszkowie, Koniecpolu, Kłobucku. Koszt takich inwestycji to około 30 milionów złotych.

  Częstochowa będzie składała wnioski o dotacje do takich projektów w ramach podziału unijnych pieniędzy na lata 2014-2020. Miasto zdecydowanie stawia na rozwój komunikacji tramwajowej. Chce przedłużyć obecne linie o pętle na Rakowie i na Północy.

  Do siedmiu nowoczesnych twistów potrzeba jeszcze kilkunastu, przynajmniej 16, aby tramwaje były atrakcyjną alternatywą wobec poruszania się po mieście prywatnymi samochodami. Z kolei autobusy będą uprzywilejowane na buspasach. Będą szybsze i punktualniejsze niż dzisiaj.

  Przygotowywany jest nowoczesny system sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Dziś MPK ma trzy biletomaty zainstalowane w mieście.

  Takie urządzenia mają być także w tramwajach i autobusach. Trwają prace nad kartą miejską, która będzie pełniła wiele funkcji, w tym także umożliwi przejazd komunikacją miejską.

  Realizacja tych pomysłów zależy od pieniędzy. Miasto przygotowuje ponad dwadzieścia projektów, które zgłosi do dofinansowania z budżetu unijnego na lata 2014-2020.

  Chodzi o ponad 2 miliardy złotych. Większość na szeroko rozumianą komunikację i transport. Miasto planuje zakup nowoczesnego taboru, przebudo-wę dróg i budowę nowych.

  Tramwaje przeżywają renesans


  Częstochowa była po drugiej wojnie światowej jedynym w Polsce miastem, w którym zbudowano nową linię tramwajową. Było to w 1959 roku.

  Jedną z pierwszych linii tramwajowych na obecnych ziemiach polskich wybudowano w 1894. Połączyła Piekary Śląskie z Bytomiem i Bytom przez Królewską Hutę (Chorzów), Świętochłowice-Lipiny, Rudę i Zabrze z Gliwicami. W 1911 oddano do użytku linię tramwajową w Cieszynie (zlikwidowano ją w 1921 po podziale miasta między Polskę i Czechosłowację).

  Praktycznie wszyscy specjaliści są zgodni, że w dużych aglomeracjach transport szynowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. (Np. W. Sucharzewski, C. Rozkwitalska "Lokalny transport zbiorowy").

  Nowoczesne pociągi tramwajowe są wygodne, energooszczędne.

  Mają około 30 metrów długości i zabierają ponad 200 pasażerów. Nowoczesny tramwaj jest bardziej ekonomicznym środkiem transportu niż samochód osobowy. Zużywa w przeliczeniu na tzw. 1 miejscokilometr 50 watogodzin, a samochód ponad 250.
  W Europie Zachodniej tramwaj przeżywa renesans. W Polsce też zaczyna być doceniany przez samorządy miast.

  Pierwszy odcinek szybkiego tramwaju otwarto w 1997 roku w Poznaniu po 15 latach budowy, natomiast w 2008 otwarto pierwszy w kraju odcinek torowiska poprowadzony pod ziemią (tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama