Ważne
  Akademia aktywnego seniora

  Akademia aktywnego seniora

  Polska

  Polska

  Oferta zajęć edukacyjnych i ruchowych dla dojrzałych mieszkańców regionu jest coraz bogatsza
  Aktywne życie można rozpocząć także po pięćdziesiątce

  Aktywne życie można rozpocząć także po pięćdziesiątce ©123rf

  Dzięki Funduszom Europejskim seniorzy z województwa wielkopolskiego mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje, uczestniczyć w dedykowanych im zajęciach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Znaczna część projektów adresowanych w naszym regionie do osób w wieku powyżej 50 lat ma bowiem na celu pobudzenie ich aktywności - nie tylko zachęcać do kontynuowania pracy, ale również do angażowania się w działalność społeczną, edukacyjną i do integracji ze środowiskiem lokalnym.

  Taki właśnie integracyjno-edukacyjny charakter miał projekt "Cudze chwalicie - Pałuk nie znacie". Był to cykl warsztatów zorganizowanych w ubiegłym roku przez Kępińską Inicjatywę Samorządową.
  Uczestniczyło w nich 76 pozostających bez zatrudnienia mieszkańców powiatu wągrowieckiego w wieku 45-64 lata. Podczas warsztatów i wykładów zapoznali się z najważniejszymi elementami tradycji i zwyczajów regionalnych: gwarą, przyśpiewkami, haftem i strojami pałuckimi, poznali legendy, kuchnię regionalną, tajniki garncarstwa, archeologii i ochrony zabytków. Osoby biorące udział w projekcie mogły spróbować sił w lepieniu naczyń z gliny, haftowaniu serwetek czy przygotowywaniu pałuckich potraw. W miejscowościach, w której odbywały się zajęcia warsztatowe, organizowano też spotkania integracyjne z mieszkańcami.

  Podobnych inicjatyw, mających na celu wsparcie aktywnych seniorów w rozwijaniu zainteresowań, a także integrujących społeczności lokalne, jest w Wielkopolsce wiele. Szczególnie w gminach wiejskich, w których brak jest atrakcji kulturalnych. Organizatorzy próbują przekonać emerytów, że życie po pięćdziesiątce nie musi się kojarzyć z kapciami i siedzeniem w fotelu przed telewizorem.

  Taki cel miał m.in. projekt "Dopiewska Akademia Aktywnego Seniora", przygotowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w partnerstwie z gminą Dopiewo. Przez kilka miesięcy 150 seniorów z terenu gminy uczestniczyło w cyklu wykładów i szkoleń, w tak różnorodnych obszarach tematycznych, jak: kultura i podróże, ekonomia, nauki społeczne, aktualne wydarzenia polityczne, ochrona zdrowia, propagowanie zdrowego stylu życia, a nawet Unia Europejska a życie codzienne.

  Podobny projekt ta sama fundacja zrealizowała w gminie Skoki. Na obie zyskała unijne środki z programu Kapitał Ludzki.

  Istotnym elementem aktywności osób w wieku emerytalnym jest ich udział w procesach politycznych i obywatelskich. Stąd wiele unijnych inicjatyw ma na celu pokonanie barier stojących na drodze do aktywnego obywatelstwa. Między innymi bariery technologicznej. - Internet rzeczywiście nie jest taki straszny - mówili seniorzy, uczestnicy kursu komputerowego zorganizowanego pod tym hasłem w gminie Kępno. Projekt zorganizowały Kępińska Inicjatywa Samorządowa i tamtejszy miejsko-gminny ośrodek pomocy społecznej. Trwał trzy miesiące, od marca do maja 2009 r. - Jak się okazało, internet stał się dla większości uczestników prawdziwym odkryciem. Na kolejnych zajęciach coraz śmielej poszukiwali najciekawszych stron i najświeższych informacji - wspominają organizatorzy z KIS.

  Inną popularną formą kształcenia i podtrzymywania aktywności osób z grupy wiekowej 50+ są uniwersytety trzeciego wieku, przeżywające obecnie dzięki środkom unijnym renesans w całym kraju. Odwołują się one do idei kształcenia seniorów, która narodziła się we Francji w 1973 roku. W Wielkopolsce działają przy uczelniach, m.in. w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, przy Wyższej Szkole Bankowej i przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Coraz częściej jednak takie inicjatywy rodzą się w małych gminach, gdzie oferta kulturalna dla seniorów jest uboga.

  Z aktywności słynie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie. Działa na nim kilkanaście sekcji tematycznych, m.in. technologii informacyjnych, fotografii, malarska, filmowa, klub podróżnika i pomocy koleżeńskiej oraz 10 sekcji rehabilitacyjno-ruchowych, np. bowlingu, aerobiku i nordic walkingu.

  Uniwersytet organizuje także prelekcje i wykłady, imprezy integracyjne, konkursy, turnieje sportowe, wycieczki i wyjazdy, także zagraniczne. Z oferty UTW korzysta stale 60 osób w wieku 50+.

  Aktywnie na rzecz integracji i aktywizacji seniorów w regionie działa też Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży. Niedawno zainaugurował już szósty rok akademicki. Tylko w ostatnich miesiącach zapisało się do wszechnicy 27 nowych członków, w efekcie tegoroczna lista słuchaczy liczy już 150 nazwisk. W ubiegłym roku uniwersytet uzyskał grant z programu Kapitał Ludzki na przeprowadzenie projektu "Aktywni 45+". W efekcie 40 osób, zarówno pracujących, jak i bezrobotnych, z powiatu chodzieskiego mogło uczestniczyć w kursach języka niemieckiego i angielskiego, warsztatach florystycznych oraz w szkoleniu z obsługi komputera i nauki rysunku technicznego.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama