50+ to czas bez prawa do nudy

  50+ to czas bez prawa do nudy

  Polska

  Polska

  Oferta zajęć edukacyjnych i ruchowych dla dojrzałych mieszkańców regionu jest coraz bogatsza
  Aktywne życie można rozpocząć także po pięćdziesiątce

  Aktywne życie można rozpocząć także po pięćdziesiątce ©123rf

  Dzięki Funduszom Europejskim seniorzy z województwa łódzkiego mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje, uczestniczyć w dedykowanych im zajęciach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. Znaczna część projektów adresowanych w naszym regionie do osób w wieku powyżej 50 lat ma bowiem na celu pobudzenie ich aktywności - nie tylko zachęcać do kontynuowania pracy, ale również do angażowania się w działalność społeczną, edukacyjną i do integracji ze środowiskiem lokalnym.

  Życie po pięćdziesiątce nie musi być nudne, warto aktywnie spędzać czas - zachęcał Klub Seniora w Wieruszowie, który dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 41,5 tys. zł powstał w 2009 r.
  przy miejsko-gminnym ośrodku pomocy społecznej. I przekonał mieszkańców. Zapisało się 161 osób starszych, nieaktywnych zawodowo, z terenu miasta i gminy Wieruszów. W ramach projektu cyklicznie odbywały się spotkania ze specjalistami: instruktorem gry w szachy, lekarzem rodzinnym, psychologiem, kosmetyczką, dyplomowaną dietetyczką i z prawnikiem. Codziennie po południu seniorzy mogli korzystać z kącika prasowego i komputerowego z dostępem do internetu. Zorganizowano też dwa wyjazdy do teatrów we Wrocławiu i w Kaliszu.

  Istotnym elementem aktywności osób w wieku emerytalnym jest też ich uczestnictwo w procesach politycznych i obywatelskich. Stąd wiele unijnych inicjatyw ma na celu pokonanie barier na drodze do aktywnego obywatelstwa. Między innymi bariery technologicznej.

  Taki cel miał projekt "Akademia IT 50+", który w województwie łódzkim przeprowadziła dzięki unijnej dotacji firma ALT Systemy Informatyczne. W pięciu edycjach szkoleń adresowanych do osób z całego regionu udział wzięło łącznie około 80 seniorów, bezrobotnych oraz przebywających na emeryturze, którzy chcieli zdobyć umiejętności w zakresie obsługi komputera.

  Seniorzy uczyli się, jak z użyciem internetu przyśpieszyć załatwianie spraw w urzędach i instytucjach publicznych i jak poszukiwać w sieci informacji. Szkolenia pozwalały też zdobyć solidne podstawy w zakresie obsługi komputera. Uczono się systemu Windows, wykorzystania edytora tekstu, obsługi poczty elektronicznej, korzystania z internetu, z poczty e-mail, czata i forum internetowego.

  Inną popularną formą kształcenia i podtrzymywania aktywności osób z grupy wiekowej 50+ są uniwersytety trzeciego wieku, przeżywające obecnie dzięki środkom unijnym renesans w całym kraju. Odwołują się one do idei kształcenia seniorów, która narodziła się we Francji w 1973 r. Aktywnie działają w naszym regionie m.in. Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej. Organizacje kształcące seniorów powstają jednak i w mniejszych miejscowościach. Taką placówkę utworzono np. na terenie gminy Wieruszów. Wieruszowski Dom Kultury na jej działalność otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych.

  Dzięki temu przez dwa semestry słuchacze mogli korzystać m.in. z lektoratów języka angielskiego i niemieckiego, z warsztatów plastyczno-dekoratorskich, haftu i szydełkowania oraz tanecznych. Aktywność fizyczną seniorzy mogli podtrzymywać na zajęciach aerobiku wodnego, aerobiku na sali, nordic walking i gier zespołowych. Wiedzę pogłębiali na wykładach poświęconych kulturze ziemi wieru-szowskiej, a rok akademicki uwieńczyła wycieczka objazdowa dla wszystkich uczestników po zabytkach ziemi wieruszowskiej.

  Również inne UTW z powodzeniem sięgają po unijne granty, które pozwalają im uatrakcyjnić ofertę. Słuchacze Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w projekcie "E-meryt - program integracji społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób po 50. roku życia", który był współfinansowany przez Unię Europejską. 90 uczestników brało udział w szkoleniach, podczas których poznali budowę komputera i uczyli się jego obsługi. Nauczyli się też korzystać z edytorów tekstu oraz tworzyć własne strony internetowe. Umiejętności zdobyte podczas szkolenia słuchacze wykorzystują do dziś, także dla potrzeb uniwersytetu. Z dotacji zakupiono 10 komputerów przenośnych, a uczestnicy warsztatów prowadzą stronę internetową dla swojej uczelni.

  Dzięki funduszom unijnym coraz więcej seniorów z naszego województwa angażuje się także w różnego rodzaju działania w charakterze wolontariuszy.

  Ideę niesienia bezinteresownej pomocy innym wśród seniorów promuje m.in. Regionalne Centrum Wolontariatu, które zdobyło unijne dofinansowanie do projektu "Wolontariusz 50+ na piątkę z plusem". W jego ramach zorganizowano ponad 30 spotkań z osobami powyżej 50. roku życia, podczas których zachęcano seniorów do włączenia się w działalność na rzecz społeczności lokalnej.

  Emeryci z regionu łódzkiego nie mają prawa się nudzić.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama