Czad zaczął zabijać [TAK UNIKNIESZ ZACZADZENIA]

  Czad zaczął zabijać [TAK UNIKNIESZ ZACZADZENIA]

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czad zaczął zabijać [TAK UNIKNIESZ ZACZADZENIA]
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Hołod

  Sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie zaczął, a na Śląsku już mamy pierwszą ofiarę zatrucia tlenkiem węgla. Nie żyje 79-letnia raciborzanka, która zatruła się czadem w swoim mieszkaniu przy ulicy Kolonialnej.
  - Do szpitala przewieziono też 83-letniego mężczyznę z objawami zatrucia czadem - mówi Stefan Kaptur z straży pożarnej w Raciborzu. - Gdy przyjechaliśmy na miejsce, lokal był już przewietrzony, ale mistrz kominiarski potwierdził, że nieszczelny jest przewód kominowy.

  Od początku tegorocznego sezonu grzewczego, który trwa zaledwie kilka tygodni, w całym województwie strażacy interweniowali już 42 razy w sprawach związanych z tlenkiem węgla.

  - Tylko do wtorku 29 razy mierzyliśmy poziom tlenku węgla, a 13 razy gasiliśmy pożary spowodowane m.in. wypadnięciem węgla z pieca - mówią w Śląskiej Wojewódzkiej Komendzie Straży Pożarnej.

  Podczas tych interwencji 8 osób z objawami podtrucia trafiło do szpitala, w tym dziecko. Rok temu w Śląskiem z tego powodu zmarły 23 osoby. Najczęściej do podwyższenia tlenku węgla dochodzi w mieszkaniach i domach, w których zamontowane są tzw. junkersy, oraz tam, gdzie nieregularnie czyszczone są przewody kominowe.

  - Często lokatorzy zwlekają z kontrolą i z wezwaniem kominiarza. Na moim terenie na 2000 osób tylko 1200 wypełnia obowiązek regularnego kontrolowania kominów i przewodów wentylacyjnych - przyznaje Jan Zieliński, kominiarz z Żor. - Przewody powinny być czyszczone co najmniej raz w roku, a komin, w zależności od rodzaju, od 2 do 4 razy w roku - dodaje kominiarz.

  Taka usługa kosztuje 12 zł, a może zapewnić bezpieczeństwo lokatorom. Samo czyszczenie komina i remont wentylacji to nie wszystko. Ważne jest również stałe wietrzenie pomieszczeń, bo inaczej nadmiar szkodliwych substancji z pieców kumuluje się i prowadzi do zatruć.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama