18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenia emerytalne [ZASADY PRZYZNAWANIA]

Monika Krężel
Komu należy się świadczenie emerytalne?
Komu należy się świadczenie emerytalne? ARC
Choć reforma związana z podnoszeniem wieku emerytalnego weszła w życie - i już w przyszłym roku pierwsze roczniki będą dłużej pracować - to nadal można skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych. Sprawdź, kto może skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych.

Nasza Czytelniczka z Rybnika zwróciła się o wyjaśnienie pewnej kwestii. - Moja szwagierka ma 56 lat i została zwolniona z pracy. Czy może iść na świadczenie przedemerytalne? Pracowała w małym zakładzie produkcyjnym, gdzie było zatrudnionych około 10 osób. Ona zatrudniała się tam 15 lat temu. Jednak dostała wypowiedzenie z adnotacją, że jest to likwidacja stanowiska pracy. Liczyła, że popracuje tam do emerytury, a brakuje jej już niewiele - wyjaśnia.

Jak się okazało, nasza Czytelniczka podała zbyt mało faktów, aby eksperci z ZUS w Rybniku udzielili pełnej odpowiedzi, uwzględniającej jej sytuację. Dlatego poniżej przedstawiamy wszystkie możliwe warunki, które musi spełnić kobieta, aby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Warto pamiętać, że do końca 2012 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W związku ze stopniowym podnoszeniem powszechnego wieku emerytalnego, nastąpi także wydłużenie okresu ochronnego przed emeryturą. W rezultacie pracowników, którzy 1 stycznia 2013 roku znajdą się już w okresie ochronnym, nie będzie można zwolnić z pracy przez okres dłuższy niż 4 lata przed emeryturą, a niekiedy nawet przez ponad 5 lat.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Masz problem z ZUS-em, prawem pracy? CZYTAJ NASZ PORADNIK

Masz prawo, ale musisz znaleźć się w jednej z grup
Zgodnie z przepisami ustawy z 30.04.2004 r. o świadczeniach przed-emerytalnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 120, poz. 1252 ze zmianami) prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje kobiecie, która:

1. do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowni-czych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat,
albo

2. do rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy - w rozumieniu przepisów ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415 ze zm.) - w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat oraz posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat,
albo

3. do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność - w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 ze zmianami) - i za ten okres opłaciła składki na ubezpie-czenie społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła 56 lat i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat,
albo

4. zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie co najmniej 5 lat i do dnia, w którym ustało prawo do renty ukończyła co najmniej 55 lat i osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat,
albo

5. do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy - w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat,
albo

6. do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych, w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata.

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku

Świadczenie przedemerytalne przysługuje po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie warunki:

  • 1. nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  • 2. pobierając zasiłek dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
  • 3. złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Świadczenia emerytalne [ZASADY PRZYZNAWANIA] - Dziennik Zachodni