Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

94 lata temu Polska przejęła władzę na Śląsku Cieszyńskim [ZDJĘCIA]

Jacek Drost
Jesienią 1918 roku Cieszyn stał się miejscem wydarzeń, które zaważyły na losach całego Śląska Cieszyńskiego. To właśnie nad Olzą powstały zręby polskiej państwowości - Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego.

U schyłku I wojny światowej i upadku monarchii niemieckich, austriackich i rosyjskich, na ich gruzach odradzały się nowe państwa. Jesienią 1918 r. Cieszyn stał się miejscem wydarzeń, które zaważyły na losach całego Śląska Cieszyńskiego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Interesuje Cię historia regionu? KLIKNIJ TUTAJ

To właśnie tutaj, dzięki lokalnym działaczom, powstały zręby państwowości polskiej i jeden z pierwszych organów władzy polskiej, podczas gdy w Galicji i Królestwie Polskim organy państwowe niezależne od zaborców jeszcze nie działały.

W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku, za pomocą żołnierzy polskich służących w cieszyńskim garnizonie armii austriackiej, dokonała bezkrwawego rozbrojenia żołnierzy austriackich oraz likwidacji austriackiej administracji w Cieszynie, tym samym przejmując władzę na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Zdarzenia te opisuje Gustaw Morcinek, uczestnik tamtych wydarzeń w opowiadaniu "Noc Listopadowa".

Piotr Gruchel Wydział Kultury cieszyńskiego Urzędu Miejskiego przypomina, że taki zryw był konsekwencją nie tylko etnicznej przewagi ludności polskiej, ale także stale rozwijającego się po roku 1848 ruchu narodowościowego, z którym związani byli tacy działacze jak: Paweł Stalmach, ks. Ignacy Świeży, a także pastor Jan Michejda, Tadeusz Reger, ks. Józef Londzin, którzy później weszli w skład Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Pod jej zarządem znalazły się powiaty bielski, cieszyński oraz znaczna część frysztackiego, po czeskiej stronie pozostał powiat frydecki. 5 listopada 1918 RNKC zawarła z czeskim Zemským Národním Výborem pro Slezsko porozumienie, które dzieliło księstwo na strefy wpływów polskich i czeskich na zasadach etnicznych (większość Śląska Cieszyńskiego, z wyjątkiem rejonu Frydku i Polskiej Ostrawy w strefie polskiej). Podział ten nie został jednak zaakceptowany przez rząd czechosłowacki po proklamowaniu przez ten kraj niepodległości. Taki uzasadniony etnicznie podział nie utrzymał się jednak długo. Ostateczny podział Śląska Cieszyńskiego z granicą na Olzie dokonał się 28 lipca 1920 r., a u jego podstaw stała zbrojna interwencja wojsk czeskich, niedopuszczenie przez mocarstwa zachodnie do plebiscytu oraz tendencyjne politycznie decyzje Rady Ambasadorów w Paryżu.

- Dociekliwym i poszukującym wiedzy historycznej polecamy lekturę Krzysztofa Nowaka pt. "Pierwsza Niepodległość", która ukazała się w związku z 90. rocznicą powołania Rady Narodowej. Wówczas to, w 2008 r. miasto Cieszyn dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej zorganizowało okazałe obchody tej rocznicy. Staramy się co roku przypominać mieszkańcom Cieszyna o tych wydarzeniach, a sam dzień 19 października uznaliśmy za "kamień milowy" naszej lokalnej historii - dodaje Gruchel.

W związku z kolejną rocznicą burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek zaprasza mieszkańców na koncert okolicznościowy "Żeby Polska była Polską", który odbędzie się w Teatrze im. A. Mickiewicza 19 października o godz. 18.00.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 94 lata temu Polska przejęła władzę na Śląsku Cieszyńskim [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni