Olbrycht: Jeśli nadal jedni będą przeciwko drugim, szkoda...

  Olbrycht: Jeśli nadal jedni będą przeciwko drugim, szkoda tylko Korfantego

  Jan Olbrycht

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Olbrycht: Jeśli nadal jedni będą przeciwko drugim, szkoda tylko Korfantego

  ©Marzena Bugała

  Z Janem Olbrychtem, śląskim europosłem, rozmawia Marcin Zasada
  Olbrycht: Jeśli nadal jedni będą przeciwko drugim, szkoda tylko Korfantego

  ©Marzena Bugała

  Parada Korfantego na wzór amerykańskiej Parady Pułaskiego - jak mówi Kazimierz Kutz: "manifestacja śląskości bezprzymiotnikowej". Dobry pomysł?
  W każdych czasach innych niż obecne przyjęlibyśmy ten pomysł z wielkim entuzjazmem. Wojciech Korfanty był wielkim patriotą i politykiem, którego chadeckie poglądy są mi niezmiernie bliskie.

  Co jest nie tak z dzisiejszymi czasami?

  Atmosfera na Śląsku jest trudna. Jedno środowisko w niczym nie zgadza się z drugim i obawiam się, że marsz, o którym rozmawiamy, zostałby wykorzystany do organizowania się jednych przeciwko drugim. Musimy zdać sobie sprawę, że jeśli w sprawie organizacji tej parady wszyscy jej uczestnicy nie dogadają wspólnie najdrobniejszych szczegółów, to symbol Śląska, jakim jest Korfanty, może tylko pogłębić obowiązujące podziały. Organizatorom marszu to pewnie nie zaszkodzi, ale konflikt obróci się przeciwko autorytetowi Korfantego.

  A więc… niewykonalne?
  To nie tak. Należy próbować, choć to bardzo delikatne prze-dsięwzięcie. Pamiętam niedawne uroczystości ku czci Korfan-tego w Katowicach. Jego poto-mkowie byli w szoku, gdy grupka manifestantów zaczęła krzyczeć: "Precz z okupacją warsza-wską". Jeśli tak piękna, ważna w naszej historii postać może być wykorzystywana do takich działań, to kto inny byłby w sta- nie pogodzić wszystkich? Powtarzam - szkoda autorytetu Korfantego, jeśli potwierdzą się moje obawy.

  Jaki jest los innych regionalnych bohaterów w Europie?
  To trudna materia. Kryzys obudził nacjonalizmy i populizmy. Na nowo odzywają się uspokojone wcześniej ruchy separatystyczne. W październiku mamy wybory lokalne w Kraju Basków, miesiąc później - w Katalonii. Spodziewamy się zwycięstw partii nacjonalistycznych. Po wyborach zapewne dojdzie w Katalonii do referendum, w którym mie-szkańcy opowiedzą się w tej kwestii. Referendum szykuje się też w Szkocji. W świetle tego wszystkiego dyskusja na temat silnych regionów nabiera innego charakteru. A bohaterowie? W Macedonii trwa dyskusja na temat Aleksandra Wielkiego. Grecy i Bułgarzy zarzucają Skopje przejmowanie ich bohatera. Bułgarzy od dawna wątpią w zasadność kreowania macedońskiej tożsamości narodowej, kwestionują nawet istnienie narodu i języka macedońskiego. Innymi słowy: szukanie własnych autorytetów i symboli to oznaka potrzeby odrębności, podkreślania własnej tożsamości. Ten proces nigdzie nie odbywa się bez zgrzytów i zakłóceń. Rozmawiał: Marcin Zasada
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wielkie filozofowanie, wielka rozpacz, wielki strach, wiec takie "madrosci"

   Rumczaj-nik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 17

   Nie jedni przeciwko drugim, a wszyscy rozsadni przeciwko calym wieloletnim pokladom klamstw, przemilczen i deformacji Slaskiej Prawdy. Bez bewnych tarc - "wewnetrznych" tzn. z samym soba i...rozwiń całość

   Nie jedni przeciwko drugim, a wszyscy rozsadni przeciwko calym wieloletnim pokladom klamstw, przemilczen i deformacji Slaskiej Prawdy. Bez bewnych tarc - "wewnetrznych" tzn. z samym soba i pomiedzy Slazakami, ale tez z polska cywilizacja, czesciowo oparta na zaklamaniu i pogardzie wobec Slaska, nie mozna byc soba, sie odnalesc, uporzadkowac Slaska, ale tez wglowach ! Ale ja to swietnie rozumiem - niejeden pseudoSlazak jest zaniepokojony, bo jego "racja stanu" jest teraz zagrozona, z rodzinnymi bajkami i bajerami (legendami) wlacznie. To ludzkie. Ale ludzkie jest tez zajmowanie i przejmowanie sie soba i swoim Hajmatem. Jeszcze raz: bez tarc, wysilku, czasami irytacji, ale przede wszystkim bez rzetelnosci i wiedzy, nie idzie !!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na uroczystości ku czci Korfantego w Katowicach.

   Hajer z Siemianowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Na uroczystości ku czci Korfantego w Katowicach tymi okrzykami które poseł cytuje potępiano morderców Korfantego w Berezie Kartuskiej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powiedział co wiedział

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 6

   Nie na temat. Czy Pan poseł słyszał o Europie Autonomicznych Regionów?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama