Nasze dzieci mają choroby emerytów

  Nasze dzieci mają choroby emerytów

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nasze dzieci mają choroby emerytów
  1/2
  przejdź do galerii

  ©infografika: Marek Michalski

  Mamy dla Państwa zagadkę. Co łączy uczniów szkół podstawowych z seniorami, którzy od dobrych dziesięciu lat cieszą się z emerytury? Wada słuchu. Dotyczy ponad 30 proc. dzieci i osób po 75. roku życia. Coś jeszcze? Brak wszystkich zębów. U blisko 87 proc. dzieci zęby zjada próchnica. Seniorzy przynajmniej mogą zrobić sobie "sztuczną szczękę". A co u gimnazjalistów? Podwyższony poziom cholesterolu. Wyniki badań uczniów z województwa śląskiego nie pozostawiają złudzeń. Ze zdrowiem naszych dzieci jest źle.

  Otyłość - wróg publiczny


  Pani Katarzyna przyznaje, że widzi "okrągłości" u ośmioletniej córki Anieli. - Przecież dziecku nie odmówię, gdy chce jeść. Lepiej, że lubi, niż jakby miała być niejadkiem. To dopiero byłby problem - mówi mama z Dąbrowy Górniczej. W efekcie Aniela je ile chce, zazwyczaj o wiele za dużo niż potrzebuje jej organizm. Duży błąd, ale na tym nie koniec. - Jakie są przysmaki córki? - pytamy.

  - Jak u większości dzieci w jej wieku - odpowiada mama i wymienia: pizza, koniecznie obficie polana ketchupem, cheesburger, słodycze. Na liście znalazła się też duszona marchewka z groszkiem czy pierogi z truskawkami. Co pije najczęściej? Napoje gazowane, szczególnie coca-colę.

  - Podaną z cytrynką i kostkami lodu - dodaje Aniela.

  To jednak do niczego dobrego nie prowadzi. Jak pokazują wyniki badań, regularnie przeprowadzanych od pięciu lat na zlecenie Urzędu Miasta w Katowicach, w szkołach podstawowych liczba dzieci, które mają problemy z utrzymaniem poprawnej wagi jest niepokojąca.

  - Otyłość i nadwagę stwierdziliśmy u szesnastu procent przebadanych dzieci - wylicza prof. Halina Woś, ordynator oddziału pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. - To ciut mniej niż w innych regionach Polski, ale to żaden powód do radości, bo i tak dzieci z nadwagą jest bardzo dużo.

  Skutki takich zaniedbań mogą być tragiczne. Otyłe dziecko narażone jest na choroby sercowe i wszelkiego typu alergie, jego stawy nie będą już tak sprawne, więc może skarżyć się na bóle kręgosłupa. Szybciej "dopadnie go" cukrzyca typu drugiego wywołana otyłością, która już coraz częściej występuje u dzieci, choć kojarzona jest z typową chorobą osób dorosłych. Starsze dzieci mogą mieć też problemy psychologiczne, nie będą tolerować swojego wyglądu. Źródło tych problemów zna każdy - zła dieta i brak ruchu.

  Ruch to zdrowie. Eee tam


  Rodzice półrocznej Madzi, nie mogą się doczekać, kiedy dziewczynka zacznie chodzić. - Już sprawdziliśmy lekkie szlaki w Beskidach, które będzie można pokonać z małą - wyjaśnia pan Marcin, tata Madzi. Z córką już chodzi na basen. - Teraz jest najlepszy czas, by szybko i bez problemu nauczyła się pływać.

  Niestety, rodzice, którzy każdą wolną chwilę spędzają z dziećmi na wspólnych zajęciach ruchowych, są rzadkością. Dowód? W ostatnim tygodniu dzieci powyżej 4. roku życia wraz z opiekunami spędziły przed telewizorem ponad 4 godziny dziennie - wynika z raportu Nielsen Audience Measurement, która monitoruje media.

  - Siedzący tryb życia dzieci, noszenie ciężkich tornistrów czy nawał zajęć, ale nie fizycznych, powoduje choroby i wady postawy - alarmuje prof. Krystyna Gawlik, kierownik zakładu korektywy i wychowania fizycznego specjalnego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. I jak dodaje, dzieci powinny się dużo ruszać, bo właśnie aktywność fizyczna zapobiega występowaniu u dzieci wad postawy.

  W zeszłym tygodniu z kolei Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach opublikowała wyniki badania słuchu. Wraz z katowickim oddziałem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz firmą Siemens, przebadali ponad 150 uczniów klas od 1 do 3 z sześciu katowickich podstawówek.

  Może aparat słuchowy?


  - Tak złe wyniki badań zaskoczyły nas samych - przyznaje Beata Kempa, rzeczniczka prasowa WSSE. Badanie bezbłędnie przeszło 105 dzieci, ale aż u 47 maluchów stwierdzono niedo-słuch. Na szczęście u większości z nich lekki, który należy szybko skorygować. - Jednak u dwójki dzieci zauważono symptomy niedosłuchu średniego, charakterystycznego dla osób po 50. - podkreśla Kempa.

  Nieciekawie wypadły też badania wzroku, przeprowadzone w 42 szkołach powiatu bielskiego, w ramach kampanii "Szkoła Zdrowego Widzenia". Dzieci mają zaburzoną ostrość widzenia czy problem z rozpoznawaniem barw.
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   choroby dzieci

   Victor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   choroby dzieci i osób dorosłych są najczęściej chorobami z urojenia. Przecież nigdy lekarz nie pozbędzie się żródła dochodu. Zawsze będzie przepisywał tabletki i leki nic nie Choroby .potrzebne...rozwiń całość

   choroby dzieci i osób dorosłych są najczęściej chorobami z urojenia. Przecież nigdy lekarz nie pozbędzie się żródła dochodu. Zawsze będzie przepisywał tabletki i leki nic nie Choroby .potrzebne aby utrzymać żródło dochodu. Zachęcam do przeczytania Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama