Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze dzieci mają choroby emerytów

Katarzyna Domagała
infografika: Marek Michalski
Mamy dla Państwa zagadkę. Co łączy uczniów szkół podstawowych z seniorami, którzy od dobrych dziesięciu lat cieszą się z emerytury? Wada słuchu. Dotyczy ponad 30 proc. dzieci i osób po 75. roku życia. Coś jeszcze? Brak wszystkich zębów. U blisko 87 proc. dzieci zęby zjada próchnica. Seniorzy przynajmniej mogą zrobić sobie "sztuczną szczękę". A co u gimnazjalistów? Podwyższony poziom cholesterolu. Wyniki badań uczniów z województwa śląskiego nie pozostawiają złudzeń. Ze zdrowiem naszych dzieci jest źle.

Otyłość - wróg publiczny

Pani Katarzyna przyznaje, że widzi "okrągłości" u ośmioletniej córki Anieli. - Przecież dziecku nie odmówię, gdy chce jeść. Lepiej, że lubi, niż jakby miała być niejadkiem. To dopiero byłby problem - mówi mama z Dąbrowy Górniczej. W efekcie Aniela je ile chce, zazwyczaj o wiele za dużo niż potrzebuje jej organizm. Duży błąd, ale na tym nie koniec. - Jakie są przysmaki córki? - pytamy.

- Jak u większości dzieci w jej wieku - odpowiada mama i wymienia: pizza, koniecznie obficie polana ketchupem, cheesburger, słodycze. Na liście znalazła się też duszona marchewka z groszkiem czy pierogi z truskawkami. Co pije najczęściej? Napoje gazowane, szczególnie coca-colę.

- Podaną z cytrynką i kostkami lodu - dodaje Aniela.

To jednak do niczego dobrego nie prowadzi. Jak pokazują wyniki badań, regularnie przeprowadzanych od pięciu lat na zlecenie Urzędu Miasta w Katowicach, w szkołach podstawowych liczba dzieci, które mają problemy z utrzymaniem poprawnej wagi jest niepokojąca.

- Otyłość i nadwagę stwierdziliśmy u szesnastu procent przebadanych dzieci - wylicza prof. Halina Woś, ordynator oddziału pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. - To ciut mniej niż w innych regionach Polski, ale to żaden powód do radości, bo i tak dzieci z nadwagą jest bardzo dużo.

Skutki takich zaniedbań mogą być tragiczne. Otyłe dziecko narażone jest na choroby sercowe i wszelkiego typu alergie, jego stawy nie będą już tak sprawne, więc może skarżyć się na bóle kręgosłupa. Szybciej "dopadnie go" cukrzyca typu drugiego wywołana otyłością, która już coraz częściej występuje u dzieci, choć kojarzona jest z typową chorobą osób dorosłych. Starsze dzieci mogą mieć też problemy psychologiczne, nie będą tolerować swojego wyglądu. Źródło tych problemów zna każdy - zła dieta i brak ruchu.

Ruch to zdrowie. Eee tam

Rodzice półrocznej Madzi, nie mogą się doczekać, kiedy dziewczynka zacznie chodzić. - Już sprawdziliśmy lekkie szlaki w Beskidach, które będzie można pokonać z małą - wyjaśnia pan Marcin, tata Madzi. Z córką już chodzi na basen. - Teraz jest najlepszy czas, by szybko i bez problemu nauczyła się pływać.

Niestety, rodzice, którzy każdą wolną chwilę spędzają z dziećmi na wspólnych zajęciach ruchowych, są rzadkością. Dowód? W ostatnim tygodniu dzieci powyżej 4. roku życia wraz z opiekunami spędziły przed telewizorem ponad 4 godziny dziennie - wynika z raportu Nielsen Audience Measurement, która monitoruje media.

- Siedzący tryb życia dzieci, noszenie ciężkich tornistrów czy nawał zajęć, ale nie fizycznych, powoduje choroby i wady postawy - alarmuje prof. Krystyna Gawlik, kierownik zakładu korektywy i wychowania fizycznego specjalnego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. I jak dodaje, dzieci powinny się dużo ruszać, bo właśnie aktywność fizyczna zapobiega występowaniu u dzieci wad postawy.

W zeszłym tygodniu z kolei Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach opublikowała wyniki badania słuchu. Wraz z katowickim oddziałem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz firmą Siemens, przebadali ponad 150 uczniów klas od 1 do 3 z sześciu katowickich podstawówek.

Może aparat słuchowy?

- Tak złe wyniki badań zaskoczyły nas samych - przyznaje Beata Kempa, rzeczniczka prasowa WSSE. Badanie bezbłędnie przeszło 105 dzieci, ale aż u 47 maluchów stwierdzono niedo-słuch. Na szczęście u większości z nich lekki, który należy szybko skorygować. - Jednak u dwójki dzieci zauważono symptomy niedosłuchu średniego, charakterystycznego dla osób po 50. - podkreśla Kempa.

Nieciekawie wypadły też badania wzroku, przeprowadzone w 42 szkołach powiatu bielskiego, w ramach kampanii "Szkoła Zdrowego Widzenia". Dzieci mają zaburzoną ostrość widzenia czy problem z rozpoznawaniem barw.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!