Ważne
  Kopalnie na Śląsku nieczynne, ale atrakcyjne [ZOBACZ]

  Kopalnie na Śląsku nieczynne, ale atrakcyjne [ZOBACZ]

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W siemianowickiej kopalni jest Park Tradycji Górnictwa
  1/5
  przejdź do galerii

  W siemianowickiej kopalni jest Park Tradycji Górnictwa

  Nieczynne, często zrujnowane kopalnie Śląska coraz częściej dostają drugie życie. Idąc za przykładem Zachodu, próbujemy w końcu wykorzystać stare hale i szyby, które po zamknięciu zakładów popadały w ruinę. Może nie powstają w nich jeszcze centra handlowe i mieszkania, ale muzea i centra kultury - tak jak w Zabrzu, szkoła tańca w Bytomiu albo hala paintballowa w Żorach.
  W mundurze, ale khaki
  W dawnym biurowcu KWK "ZMP" Żory na osiedlu Gwarków (działała w latach 1973-1990) powstała właśnie pierwsza na Śląsku zadaszona i całoroczna hala paintballowa. Znów jest tu gwarno, choć zmienił się rodzaj mundurów - czarne, odświętne mundury górników, zastąpiły te w kolorach khaki. Amatorzy mocnych wrażeń biegają po starej kopalnianej hali z karabinami załadowanymi amunicją z farbą.


  - Hala znajduje się na powierzchni 1,5 hektara. Ma prawie 150 metrów długości i od 50 do 80 metrów szerokości. Do dyspozycji gości oddajemy kilka długich korytarzy, kilkadziesiąt pokoi i schowków, gdzie prowadzona jest gra, a do tego salę kinową, dzięki której możemy rozgrywać ciekawe scenariusze i tzw. strefę bezpieczną - szpital, gdzie możemy odpocząć - wylicza Przemysław Krummel, który z kolegą Łukaszem Michalskim stworzył halę paintballową w dawnej kopalni w Żorach.

  Sceneria opuszczonych pomieszczeń kopalnianych ponoć potęguje doznania grających w mundurach niemieckiej armii, którzy za całą imprezę płacą 35 złotych. Podobny klimat panował też w nieczynnej już hali paintballowej w Jastrzębiu-Zdroju przy byłej KWK Moszczenica.

  Tańce w cechowni
  Aktywnie, choć w nieco innych strojach, czas będzie można już wkrótce spędzić w budynkach dawnej administracji i cechowni po byłej KWK Rozbark w Bytomiu, gdzie powstaje Centrum Tańca. Już za rok zakończy się warty 18 mln zł remont i zaczną szkolić się tu przyszli mistrzowie tańca, baletu i teatru - studenci z Wydziału Teatru Tańca PWST, Śląskiego Teatru Tańca i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej.

  Zwiedzanie pod ziemią
  W nowe atrakcje inwestuje też Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu. Już dzisiaj na poziomie 320 metrów swoją inaugurację będzie miała podwieszana kolejka podziemna, którą turyści będą mogli się przejechać od jutra. Guido to zresztą najlepszy przykład na to, że warto ożywiać stare kopalnie. Dziś kopalnia znajduje się na liście obowiązkowych atrakcji do zaliczenia każdej wycieczki odwiedzającej Śląsk. Happeningi, koncerty, sztuki teatralne - kilka razy w miesiącu, a do tego spacer 320 metrów pod ziemią i szansa zwiedzenia np. ekspozycji poświęconej Pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, których w latach 50. XX wieku skierowano do przymusowej pracy w śląskich kopalniach - to nie lada gratka.

  Obiad w maszynowni
  Wielkie zmiany zaszły niedawno też na terenie kopalni Michał w dzielnicy Michałkowice w Siemianowicach Śląskich. Od września tego roku działa tu Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa. Jego budowa trwała trzy lata i pochłonęła 16 mln zł. To tutaj możemy zobaczyć mundur górniczy nieżyjącej posłanki SLD Barbary Blidy, a w dawnej maszynowni skosztujemy śląskich dań w restauracji. Zjeść możemy też w "Sztygarce", imponującym kompleksie, który powstał w sąsiedztwie szybu Prezydent (który także odzyskuje dawny blask) na terenie nieistniejącej już kopalni w Chorzowie. Znajduje się tu nie tylko restauracja i kawiarnia "Pod Wieżą", ale też pensjonat i SPA. W cieniu szybu odbywają się koncerty.

  Jak można jeszcze inaczej zagospodarować tereny pokopalniane? Czekamy na Wasze opinie
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama