Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Zweiga w Katowicach

Regina Gowarzewska-Griessgraber
Bernhard Stübner przy jednej z grafik z kolekcji
Bernhard Stübner przy jednej z grafik z kolekcji fot. arkadiusz gola
Zbiory Biblioteki Śląskiej w Katowicach wzbogaciły się wczoraj o księgozbiór niemieckiego powieściopisarza, eseisty i dramaturga Arnolda Zweiga.

- To wyjątkowo pełna i precyzyjna kolekcja, należąca do niemieckiego bibliofila Bernharda Stübnera, zaprzyjaźnionego z Zweigiem - mówi Magdalena Skóra, zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej. - Zawiera jego cały dorobek, ale też opracowania poświęcone twórcy, rękopisy, listy, fotografie, a także grafiki Beatrice Zweig, żony pisarza - dodaje Skóra.

Cenne zbiory przekazał Bibliotece Śląskiej osobiście Bernhard Stübner, w towarzystwie Eefa Overgaauwa, kierownika oddziału rękopisów Staatsbibliothek w Berlinie, który pośredniczył w kontaktach z naszą placówką.

- Za każdym razem cieszę się, gdy mogę odwiedzić jakiś kraj i zobaczyć tamtejsze biblioteki. Wielką radość sprawiło mi, że cały zbiór znalazł się właśnie w Katowicach, bo to wyjątkowo odpowiednie miejsce. Zweig był przez wiele lat związany z Katowicami i tu, w szkolnej gazetce, publikowane były jego pierwsze próby literackie - mówi Overgaauw.

Arnold Zwieg urodził się w 1887 r. w Głogowie, ale przez 10 lat swojego młodzieńczego życia mieszkał w Katowicach, gdzie uczęszczał do gimnazjum przy dzisiejszej ul. Jagiellońskiej. Bardzo często wspominał te lata.

Potem studiował germanistykę, anglistykę, romanistykę, filozofię, psychologię, historię sztuki i ekonomię na uniwersytetach we: Wrocławiu, Monachium, Getyndze i Tybindze. Po doświadczeniach I wojny światowej stał się żarliwym pacyfistą, co spowodowało, że po objęciu w Niemczech władzy przez narodowych socjalistów, wyemigrował do Palestyny. Powrócił do wschodnich Niemiec w 1948 r. Zmarł w Berlinie 26 listopada 1968 roku.

Międzynarodową sławę pisarską przyniósł mu cykl powieści "Wielka wojna białych ludzi", w tym słynny "Spór o sierżanta Griszę".

Bernhard Stübner do dostarczonej kolekcji dołożył jeszcze 11 tomów wydań berlińskich Zwiega i zapewnił, że wszystko, co dotyczy autora i co uda mu się zdobyć, dołączy do zbiorów Biblioteki Śląskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!