Woody Allen przemówi

  Woody Allen przemówi

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Widzowie chorzowskiego Teatru Rozrywki powoli mogą czuć się także widzami warszawskiej Polonii; niepisanym zwyczajem nowe przedstawienia teatru Krystyny Jandy goszczą w Chorzowie kilka tygodni po premierze. Tak będzie i tym razem - 15 i 16 grudnia - w poniedziałek i wtorek, w Teatrze Rozrywki zobaczymy "Boga".
  Woody Allen, wielki reżyser filmowy napisał tę sztukę z charakterystycznym dla siebie dystansem do świata (i własnej twórczości), ale nie bez głębszej refleksji.

  "Bóg" to opowieść, w której żart idzie o lepsze z pytaniem filozoficznej natury: czym naprawdę jest rzeczywistość, którą postrzegamy, gdzie biegnie granica pomiędzy boskim a ludzkim wpływem na tok zdarzeń i jaką rolę w tym wszystkim odgrywa teatr, w którym zaciera się różnica między udawaniem a prawdą.

  Krystyna Janda, która "Boga" w swoim teatrze wyreżyserowała, mówi, że w sztuce Allena zafascynowało ją przemieszanie dowcipu z powagą, ale też oryginalna teatralna forma, jaką autor proponuje realizatorom. Sztuka rozgrywa się pomiędzy... starożytnością a współczesnością i wpisany jest w nią całkiem spory udział publiczności, która zamienia się miejscami z aktorami.

  W jednej z scen bohaterowie komedii dzwonią do autora sztuki (bo to jest sztuka o pisaniu sztuki), i proszą o kolejne wskazówki. Krystyna Janda nie byłaby sobą, gdyby nie wpadła na pomysł zacytowania samego Allena! Dzięki pomocy ambasady Stanów Zjednoczonych udało się jej zdobyć wypowiedź mistrza, którą usłyszymy w trakcie przedstawienia.

  "Boga" kochają też aktorzy; to to dla nich duże wyzwanie, ale ogromna frajda.

  W tym spektaklu Polonia nawiązała współpracę z Teatrem Montownia, słynącym ze skłonności do surrealistycznych tekstów i brawurowego ich wykonania. W "Bogu" zobaczymy m.in. Marię Seweryn, Elżbietę Czerwińską, Wiktora Zborowskiego (gra na zmianę z Piotrem Machalicą), Cezarego Żaka, Rafała Rutkowskiego, Marcina Perchucia i Macieja Wierzbickiego.

  Za dwa miesiące (9 lutego) Teatr Polonia wybiera się do Chorzowa z kolejnym przebojem - "Grubymi rybami" Michała Bałuckiego, także w reżyserii Krystyny Jandy i z udziałem m.in.: Ignacego Gogolewskiego, Wiesławy Mazurkiewicz, Krzysztofa Kiersznowskiego i Artura Barcisia.

  "Bóg" w Teatrze Rozrywki - 15 grudnia (godz. 19.00) oraz 16 grudnia (godz. 16.00 i 19.00).
  Bilety kosztują od 50 do 85 zł

  "Grube ryby" w Teatrze Rozrywki - 9 lutego 2009 r., godz. 17.00 i 20.00.
  Bilety kosztują od 30 do 95 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama