Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PROGNOZA POGODY: Pogoda to także nasz wróg

JJ
Dziś na południu Polski ma być nawet 20 stopni. Tak twierdzą synoptycy. Polska pozostaje pod wpływem wyżu z nad południowej Skandynawii, w ciepłej masie powietrza. Jednak z północy już napływają do nas masy chłodnego powietrza polarno-morskiego.

W poniedziałek na krańcach południowych Polski zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Na zachodzie i północy kraju miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Temp. maks. od 11 st. w pasie od Wielkopolski po Podlasie, do 14 st. na wybrzeżu i 20 st. na południu Polski. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

W całym regionie mgły, które powinny zanikać w ciągu dnia.

O tym, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma pogoda, najdotkliwiej przekonujemy się jesienią. Nasz organizm reaguje na zmiany temperatury, ciśnienia atmosferycznego, stopień wilgotności powietrza itp. Lecz tolerancja na te czynniki jest różna. Zależy nie tylko od stanu zdrowia, wieku, indywidualnej wrażliwości na zmiany, ale także od tego, czy jesteśmy wypoczęci, przemęczeni lub nieodporni na stresy. Czasem wystarczą dwie nieprzespane noce, a organizm jest osłabiony jak po grypie i gorzej znosi to, co dzieje się za oknem.

Najostrzej na zmiany aury reagują osoby z niskim ciśnieniem, cierpiące na choroby przewlekłe, np. astmę, schorzenia reumatyczne. Niż, który niesie ze sobą spadek ciśnienia atmosferycznego, wywołuje bóle głowy i senność, a ciepły front atmosferyczny zwiększa objawy chorób chronicznych: astmy, schorzenia nerek, zaburzenia krążenia itp. Dyktatowi pór roku podlegają też schorzenia układu trawiennego. Wrzody żołądka lub dwunastnicy uaktywniają się zwykle wiosną i jesienią. Niestety, takie zdobycze cywilizacji, jak klimatyzacja czy centralne ogrzewanie tylko usypiają nasze naturalne mechanizmy obronne.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!