Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe, czyli nowy Amber Gold

  Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe, czyli nowy Amber Gold

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe, czyli nowy Amber Gold

  ©arc

  Afera z Amber Gold niczego nas nie nauczyła. Mamy kolejną, a poszkodowani to głównie mieszkańcy woj. śląskiego. Naciągacze z Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowego chcieli zarobić krocie na... ziemniakach i cebuli.
  Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe, czyli nowy Amber Gold

  ©arc

  Mądry Ślązak po szkodzie? Nic podobnego. Co najmniej kilkadziesiąt osób z naszego województwa dało się nabrać kolejnemu parabankowi. Tym razem to Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe (CIO) ze Stargardu Szczecińskiego. Law&Tax Kancelaria Adwokacka Materowski i Nowak z Katowic przygotowuje w tej sprawie pozew zbiorowy, a śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Właściciel spółki, Robert O. (35 lat), usłyszał już zarzuty.

  - Liczba pokrzywdzonych wzrosła do 40 osób. Nadal jednak doniesienia wpływają z całego kraju. Ustalamy pokrzywdzonych. Zostaną oni przesłuchani - mówi prok. Małgorzata Wojciechowicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

  Robert O. został zatrzymany już 17 września przez szczeciński CBŚ. Usłyszał zarzut prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił wyjaśnień. By wyjść na wolność musiał wpłacić pół mln zł poręczenia. Nie wolno mu opuszczać kraju, prowadzić dotychczasowej działalności. Musi też stawiać się regularnie na komendę. Już wcześniej miał problemy z prawem. W październiku 2011 roku Sąd Rejonowy w Toruniu skazał go za wyłudzenia i usiłowanie wyłudzenia kredytów.

  - Nie ma dnia aby nie dzwonili do nas poszkodowani przez CIO. Powierzyli firmie swoje pieniądze, bo obiecywano im krociowe zyski, od 95 do nawet 400 procent. Rzekomo CIO miało je osiągać dla klientów dzięki inwestycjom w rynek spożywczy, a konkretnie w ziemniaki i cebulę. Uwierzyło w to co najmniej kilkadziesiąt osób w Śląskiem. Ile w skali kraju? Nie wiemy - wyjaśnia mec. Dariusz Nowak z kancelarii Law&Tax, która w tej sprawie przygotowuje pozew zbiorowy.

  Początkowo klienci otrzymywali wysokie odsetki, więc inwestowali dalej i namawiali rodziny i znajomych. Teraz pomocy szukają u prawników. Z dziennikarzami nie chcą rozmawiać. Wstydzą się. Zaś w CIO w Stargardzie Szczecińskim telefony milczą. Z prezesem kontaktu nie ma. Od lokalnych dziennikarzy, którzy chcieli się z nim umówić, zażądał... 50 tys. zł za rozmowę.

  Czy poszkodowanym przez Centrum Inwestycyjno-Oddłużenio-we uda się odzyskać choć część z powierzonych spółce pieniędzy? Nad tym głowią się prawnicy z katowickiej Law&Tax Kancelarii Adwokackiej Materowski i Nowak. Na ich zlecenie firma windykacyjna z Dąbrowy Górniczej tropi majątek parabanku.

  - Wiemy, że CIO w nieodległym czasie kupiło kilka nieruchomości. Jeśli nie zabezpieczymy tego majątku, poszkodowani mogą nie odzyskać swoich pieniędzy. Liczy się czas - wyjaśniają Aleksander Mrożek i Damian Majewski z Windexpol Wierzytelności.
  CIO, jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, została założona przez Roberta O. (35 lat) i Przemysława K. (28 lat) na początku 2011 roku. Kapitał zakładowy: 100 tys. zł. Główna siedziba spółki to Stargard Szczeciński. Do tego liczni przedstawiciele terenowi: w Katowicach, Tychach, Częstochowie, Żywcu i Bielsku-Białej.

  - Tak naprawdę nie zawarłem ani jednej umowy. To wydało mi się podejrzane i nie myliłem się - mówi jeden z przedstawicieli.
  Inny były pośrednik CIO nie miał już takich skrupułów i przyznaje, że oferta cieszyła się sporym powodzeniem. Ile zawarł umów?

  - A dlaczego mam to pani powiedzieć? Zainteresowanie było i tyle - podkreślił.

  Mec. Dariusz Nowak i mec. Michał Materowski z Law&Tax twierdzą, że CIO oferowało klientom kilka rodzajów umów inwestycyjnych i samochodowych. Odsetki wynosiły np. w ofercie "wiosennej" 12,5 proc. miesięcznie przy umowie na 5 lat. Wycofanie pieniędzy przed czasem, podobnie jak było w przypadku Amber Gold, obwarowano niekorzystnymi dla klienta warunkami. W pierwszym roku tracił 60 proc. wkładu i cały zysk.

  Jeszcze większe zyski oferowano przy umowach samochodowych. Jeden z klientów wpłacił 26 tys. zł. Za pół roku zysk miał wystarczyć na kupno nissana qashqai za ponad 100 tys. zł.

  Wpłacającym np. 10 tysięcy zł po 8 miesiącach obiecywano kwotę prawie trzykrotnie wyższą. Nic dziwnego, że sprawa zaniepokoiła Komisję Nadzoru Finansowego. Już niedługo po rozpoczęciu działalności przez CIO Komisja ostrzegała, że klienci mogą pieniędzy nie odzyskać. Umieściła firmę na czarnej liście. To także KNF powiadomiła o łamaniu ustawy regulującej działalność bankową szczecińską prokuraturę. Osoby poszkodowane przez CIO mogą się zgłaszać do katowickiej kancelarii (ul. Młyńska 5) i przyłączyć do pozwu zbiorowego. W Śląskiem oprócz Amber Gold i CIO działało lub nadal działa kilka parabanków.

  - W dwóch przypadkach prokuratury w Katowicach i Mys-łowicach zakończyły postępowania aktami oskarżenia. Pozostałe postępowania są na różnych etapach. Były także przypadki, kiedy nie dopatrzono się złamania prawa i sprawy umorzono - tłumaczy nam prok. Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

  Nie tylko Amber Gold ma kłopoty


  Marcin P. - więzień o statusie szczególnie chroniony - opuścił wczoraj areszt w Gdańsku i został przewieziony do Piotrkowa Trybunalskiego. To dlatego, że śledztwa w sprawie Amber Gold przejęli śledczy z Łodzi.

  Chodzi o główne śledztwo przeciwko prezesowi Amber Gold i postępowanie dotyczące Portu Lotniczego w Gdańsku i OLT Express. W sierpniu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła Marcinowi P. zarzuty, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej, posłużenia się sfałszowanym potwierdzeniem przelewu, oszustwa zna-cznej wartości. Grozi mu do 15 lat więzienia. Trafił do are-sztu na 3 miesiące. Śledztwa prowadzi zespół 3 śledczych, którym pomaga 2 gdańskich prokuratorów i analityk. Według danych z początku października, w sprawie przesłuchano 3750 świadków, w tym ponad 3,6 tys. osób pokrzywdzonych. Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem, przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku. Jest winna klientom ok. 393 mln zł. AMC
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odszkodowana

   Fenks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 77

   Korporacja Prawno Finansowa FENIKS Sp. K. A.prowadzi postępowanie przeciwko "CENTRUM INWESTYCYJNO ODDŁUŻENIOWE" SP. Z O.O. Poszkodowanych prosimy o kontakt na email:feniks-99@tlen.pl


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wygrałem z syndykiem

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Witam, ostatnio wygrałem sprawę sądową, w której byłem pozwanym przez syndyka CIO w Stargardzie. Więc ludzie głowa do góry. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, oto mój numer telefonu 514 872 302....rozwiń całość

   Witam, ostatnio wygrałem sprawę sądową, w której byłem pozwanym przez syndyka CIO w Stargardzie. Więc ludzie głowa do góry. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, oto mój numer telefonu 514 872 302. Pozdrawiam
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ODZYSKAĆ PIENIĄDZE

   www.eurotas.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 53

   Osoby, które jeszcze nie zostały jeszcze poszkodowane działalnością CIO, chcące wycofać zainwestowane pieniądze proszone są o kontakt z Kancelarią EUROTAS w Poznaniu (kancelaria@eurotas.pl)....rozwiń całość

   Osoby, które jeszcze nie zostały jeszcze poszkodowane działalnością CIO, chcące wycofać zainwestowane pieniądze proszone są o kontakt z Kancelarią EUROTAS w Poznaniu (kancelaria@eurotas.pl). Przygotowujemy strategię odzyskania tychże środków, jednak szczegóły sprawy możliwe są do omówienia dopiero po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów indywidualnie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto ma KOntrolę

   Mark 24 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 83

   I znów ludzie maja problem ,za mała wiedza trzeba więcej informować ludzi,a reklamy gdzie by nie były są oszustwem powinno się przynajmniej w telewizji nie pokazywać ,bo trudno nie ufać Pójdą...rozwiń całość

   I znów ludzie maja problem ,za mała wiedza trzeba więcej informować ludzi,a reklamy gdzie by nie były są oszustwem powinno się przynajmniej w telewizji nie pokazywać ,bo trudno nie ufać Pójdą ludzie z torbamizwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawa w sądzie

   S.K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Witam, mam zajęte konto przez Syndyka w związku z zarobionymi przeze mnie pieniędzmi.
   Nie dość tego żądają ode mnie jeszcze odsetek i kosztów całe mnóstwo.
   Czy ktoś wie coś w tej sprawie i może...rozwiń całość

   Witam, mam zajęte konto przez Syndyka w związku z zarobionymi przeze mnie pieniędzmi.
   Nie dość tego żądają ode mnie jeszcze odsetek i kosztów całe mnóstwo.
   Czy ktoś wie coś w tej sprawie i może pomóc.
   509-431-576zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama