1000 zł za akcje Kompanii Węglowej. Handel kwitnie przed...

  1000 zł za akcje Kompanii Węglowej. Handel kwitnie przed debiutem na GPW

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pracownicy Kompanii Węglowej liczą na podobne prawa do akcji jak w JSW
  1/2
  przejdź do galerii

  Pracownicy Kompanii Węglowej liczą na podobne prawa do akcji jak w JSW ©Arkadiusz Gola

  Kompania Węglowa - największa górnicza spółka Europy - jeszcze nie zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ba, nawet sam termin takiego debiutu pozostaje w sferze domysłów. Strategia spółki mówi o roku 2014, ale na tym konkrety się kończą. Nie wiadomo też, ilu pracowników będzie miało prawo do akcji, ani na jaki przydział mogą liczyć. Wiadomo jednak, że już teraz mogą zarobić 1000 zł.
  Mimo tego handel wirtualnymi akcjami już kwitnie. Za pełnomocnictwo do dysponowania walorami tajemniczy inwestorzy płacą 1000 złotych.

  - Ja umawiam pana z notariuszem, u niego spisywana jest umowa, pieniądze dostaje pan do ręki - wyjaśnia damski głos w słuchawce, kiedy dzwonimy pod wskazany na ogłoszeniu numer.

  Co dokładnie zawiera umowa, co mi grozi za zerwanie kontraktu - tego moja rozmówczyni nie wie. Ona jest tylko pośrednikiem. Skąd pewność, że ten interes w ogóle się opłaci? Przecież akcje mogą być warte dużo więcej niż tysiąc złotych.
  - Nie ma pewności, to trochę takie kupowanie kota w worku - nie pozostawia złudzeń moja rozmówczyni.

  Zbigniew Madej, rzecznik KW wie o sprawie, ale raczej nie daje nadziei, że spółka coś z tym zrobi. Problemu nie widzi też Komisja Nadzoru Finansowego - Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF tłumaczy, że sytuacja nie podlega ustawie o ofercie publicznej. A zatem wszystko legalne, ale czy opłacalne ? - Dla kupującego prawa do akcji na pewno tak - ocenia Paweł Zatwarnicki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

  Kiedy w latach 90. minionego stulecia górnicy wypisywali tzw. zgłoszenia prywatyzacyjne, większość z nich znacząca pukała się w czoło. Jaka prywatyzacja, jakie akcje? Dziś takich pytań nikt już nie stawia. Od ubiegłego roku na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Prawo do bezpłatnego otrzymania walorów tego przedsiębiorstwa ma ponad 60 tysięcy osób, byłych i obecnych pracowników tej spółki.

  Na podobny gest liczą górnicy i emeryci z Kompanii Węglowej, która na giełdę ma trafić w roku 2014. Ilu z nich jednak dostanie akcje, jak wiele i pod jakimi warunkami - tego na razie nikt nie jest w stanie określić. Nie przeszkadza to jednak tajemniczym inwestorom zachęcać górników do sprzedaży - wirtualnych póki co - akcji. Ogłoszenia od kilku miesięcy pojawiają się przed kopalniami i na ulicach śląskich miast. Kto za tym wszystkim stoi?

  - Jakieś fundusze inwestycyjne, szczegółów nie znam - odpowiada nasza rozmówczyni, kiedy zadzwoniliśmy pod numer podany w takim właśnie ogłoszeniu.

  W zamian za zbycie praw do akcji KW - niezależnie od ich ilości - oferuje 1000 złotych. Wystarczy tylko umówić się z notariuszem, podpisać u niego pełnomocnictwo do dysponowania walorami Kompanii, a po upływie "karencji" (kiedy nie wolno sprzedać akcji, w przypadku JSW wynosi on 2 lata) wybrać się do domu maklerskiego celem przepisania na kupca prawa własności do tych papierów. Jeśli w międzyczasie KW będzie wypłacać dywidendę (dzielona jest między wszystkich akcjonariuszy) trafi ona do kieszeni górnika. Co się stanie, jeśli komuś z uczestniczących w procederze górników w międzyczasie się "odwidzi" i - mimo podpisanego pełnomocnictwa - nie zgodzi się na przepisanie prawa własności?

  - Pewnie będzie musiał oddać pieniądze i zapłacić jakąś karę umowną. Szczegółów jednak nie znam. To wszystko jest zapisane w umowie - mówi przedstawicielka tajemniczego inwestora.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co z akcjami na kopalni jedni dostaja a drudzy nie

   kopalniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   heh a ja przepracowałem jako rencista 10 lat na kopalni i nie dostałem żadnych akcji płacąc te same składki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jan

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Czy można z tego zrezygnować ?. Jestem górnikiem na emeryturze jednak sprzedałem te akcje dzisiaj za 1000 zł. Pracowałem na kopalni KLEOFAS ale nie wiem czy w ogóle coś mi się będzie należeć....rozwiń całość

   Czy można z tego zrezygnować ?. Jestem górnikiem na emeryturze jednak sprzedałem te akcje dzisiaj za 1000 zł. Pracowałem na kopalni KLEOFAS ale nie wiem czy w ogóle coś mi się będzie należeć. Bardzo proszę o jakieś odpowiedzi
   Pozdrawiamzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :-)

   klefaciok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dałeś sie w bambuko zrobić,teraz zarobią na tobie parenascie tyś :-D :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcje

   lol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   gdzie otrzymać wiadomość na temat akji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcje

   henryś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   jest to totalne oszukiwanie ludz kupowanie kota w worku dojdzie do tego że będzie to liczone jako pożyczka z terminem płatności rozciągniętą w czasie wraz z odsetkami,prawnicy wiedzą jak naciągnąć?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcje

   geaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   jestem emerytem kop,paryz mialem dostac akcje pracownicze ale nie dostalem gdzie sa moje akcje kolega sprzedal akcje za 1000 zl, nie widzial akcji na oczy za zaplacono mu to dziwne powinni to...rozwiń całość

   jestem emerytem kop,paryz mialem dostac akcje pracownicze ale nie dostalem gdzie sa moje akcje kolega sprzedal akcje za 1000 zl, nie widzial akcji na oczy za zaplacono mu to dziwne powinni to wyjasniczwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcje

   janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   a ile mam tych akcji co tajemnica znowu afera ? ile mamy tych akcji jedna osoba?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcje

   janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   ale ile mamy jako osoba fizyczna tych akcji??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tajemniczy inwestor

   były górnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   Tajemniczym inwestorem jest podobno były minister tego resortu pan M.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcja

   janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   ile osoba fizyczna ma tych akcji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie sprzedawac akcji !!!!

   jerzy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 30

   Ludzie bądźmy rozsądku nie sprzedawajmy akcji za tysiąc złotych one są warte kilkanaście tysięcy !!!!nie robmy największego błędu życia sprzedamy za tysiąc co jest paranoja nie dajmy się zwariować...rozwiń całość

   Ludzie bądźmy rozsądku nie sprzedawajmy akcji za tysiąc złotych one są warte kilkanaście tysięcy !!!!nie robmy największego błędu życia sprzedamy za tysiąc co jest paranoja nie dajmy się zwariować mowie prawdę bo znajomy juz dostal ,a spzredane akcje 48 tyś miał ich blisko 280 za 34lata przepracowane na kopalni ja czekam dopiero na odpowiedz przepracowałem 17 lat i wiem ze też dostane dużo a tysiąc złotych to chyba tylko zdesperowana osoba weźmie ludzie życzę wam jak najlepiej ale nie dajcie się oszukać firmy oferujące tysiąc za akcje to lichwiarze !!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcje

   siwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 16

   mam pytanie czy wdowa po gorniku bedzie miała prawa do akcji?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Akcje

   Slawek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeżeli za życia górnik stanie się właścicielem akcji to żona dziedziczy je po śmierci męża.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akcje

   Gosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   tez chcialabym wiedziec czy wdowy po gornikach dostana akcje

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama