Menu Region

Od 1 listopada nie ma obowiązku zakładania opon zimowych...

Od 1 listopada nie ma obowiązku zakładania opon zimowych [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Sławomir Cichy

18Komentarzy Prześlij Drukuj
Zaczęło się. Do warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych ustawiają się już kolejki kierowców wymieniających letnie opony na zimowe. Nic dziwnego. Synoptycy straszą niskimi temperaturami i opadami śniegu już w najbliższych dniach. Na dodatek strony internetowe wielu serwisów podają nieprawdziwe informacje o obowiązkowej wymianie i karach, jakie grożą za zignorowanie "nowych przepisów". Czy opony zimowe od 1 listopada są obowiązkowe?
Tymczasem ustawowy obowiązek wymiany opon nie tylko nie wszedł w życie, ale nawet nie przeszedł sejmowej ścieżki legislacyjnej. Nadal obowiązują przepisy, w myśl których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, byle ich bieżnik miał minimum 1,6 mm.

- Z doświadczenia wiem, że kierowcy rzadko czekają aż opony "wyłysieją" do ustawowego minimum. Zalecamy wymianę, kiedy bieżnik ma wysokość minimalną 4 mm.
Poniżej tej wartości jazda w zimie staje się naprawdę niebezpieczna - mówi Antoni Krostenko z katowickiego Auto Serwisu.

Ruch jak na autostradzie

Na razie przesadą byłoby powiedzieć, że przez cały dzień kolejki do wymiany opon w warsztatach przypominają korki przed bramkami na A1 w Sośnicy. Raczej to płynny ruch, jak na niemieckich autostradach, choć z chwilowymi zatorami.

- Najłatwiej znaleźć "okienko" w porze obiadowej, czyli w okolicach godz. 14 albo po południu. Najwięcej klientów zjawia się rano. O ósmej bywa tłok przed bramą - mówi Urszula Szen z serwisu Moto-Szen z Sosnowca.

Co ciekawe, podobne informacje napływają do nas z warsztatów z Czeladzi, Zabrza, Rybnika, Gliwic czy Bytomia.

- Liczyłem, że uda mi się wymienić opony w drodze do pracy, ale widząc kolejkę zrezygnowałem. Telefonicznie umówiłem się na wizytę w serwisie o 16.50. Jeśli się spóźnię, przepadnie mi kolejka. Mam wrażenie, że zapisuję się na wizytę u lekarza - mówi Krzysztof Szulc z Katowic, właściciel forda mondeo.

Zmiany w nowej ustawie

Projekt nowelizacji ustawy, wprowadzający obowiązek wymiany opon na zimowe, trafił na razie w ręce prawników Klubu Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzyści nie mają czasu nim się zająć, bo ostro dyskutują nad innymi pomysłami, jak choćby refundacją in vitro czy liberalizacją, bądź zaostrzeniem, ustawy antyaborcyjnej. Pewne jest zatem, że nowe przepisy nie wejdą w życie w tym roku.

Zgodnie z projektem, jazda na "zimówkach" miałaby obowiązywać od 1 listopada do 31 marca. Głębokość bieżnika opon nowelizacja ustawy reguluje jako nie mniejszą niż 4 mm. Mandat za brak "zimówek" lub zbyt płytki bieżnik mógłby wynieść maksymalnie 500 zł z dodatkową sankcją: odholowaniem na parking policyjny i utratą dowodu rejestracyjnego. Tymczasem opon zimowych używa w Polsce 95 proc. kierowców. Ich roczna sprzedaż oscyluje w granicach 5 mln sztuk.

Ile kosztuje wymiana?

Koszt wymiany opon z letnich na zimowe zależy od wielu czynników. M.in. od tego, jakie mamy felgi, jaki jest ich rozmiar, czym opony mają być napełnione: azotem lub powietrzem i w jakim mieście usługa jest wykonywana. Najtańsza to koszt ok. 50 zł, ale zdarza się, że rachunek jest ponaddwukrotnie wyższy. Niektóre serwisy oferują dodatkową usługę, tzw. hotel dla opon. Często już za złotówkę możemy przechować u nich gumy po wymianie, by we właściwych warunkach czekały na nadejście wiosny. W tej sytuacji zyskują obie strony. Serwis - bo klient wróci na wymianę, klient - bo nie musi martwić się, co zrobić z wymienionym kompletem opon.

Tak jeździ Europa

Oto kraje w których przepisy wprost nakładają obowiązek używania opon zimowych: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja i Rumunia.

W Niemczech funkcjonuje sytuacyjny obowiązek posiadania opon zimowych.
Jeśli jest śnieg i mróz należy mieć zamontowane odpowiednie opony z oznaczeniem M+S.

Obowiązku posiadania opon zimowych nie ma w: Polsce, Danii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii,na Węgrzech, Bułgarii, Macedonii, Albanii, Grecji i Turcji.

Przepisy później

Beata Małecka-Libera. Posłanka z Zagłębia, zwolenniczka wprowadzenia obowiązku wymiany opon na zimowe:
Prace nad pakietem jedenastu przepisów nowelizujących sprawy związane z poruszaniem się po drogach zwolniły i na pewno nie uda się ich wprowadzić w życie do 1 listopada, ale to nie znaczy, że zostały zarzucone. Obowiązek używania opon zimowych jest tylko jednym z zaproponowanych przepisów i to nie najważniejszym. Zmieniliśmy też sztywne ramy czasowe idąc w kierunku modelu niemieckiego.
*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Reklama
18

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

porąbane wymysły

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jaca (gość)  •

Beata Małecka-Libera,porąbana może niedługo zacznie decydować kiedy i ile powietrza należy się obywatelowi.Jeśli w listopadzie będzie +25,a wczerwcu -20,to co?

odpowiedzi (0)

skomentuj

opony

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nano (gość)  •

,, idąc w kierunku modelu niemieckiego" A kiedy pójdziemy z płacami w kierunku modelu niemieckiego?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oponowy cyrk

+15 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Trzcianka (gość)  •

Całą zime jeździłem na letnich. Jedyne co zauważyłem w porównaniu do zimowych to to że muszę trochę delikatniej ruszać na śniegu. Poza tym brak różnic podczas jazdy na terenie równinnym i mieście. Nie mówię tu o górach czy autostradach bo to inna para kaloszy. Także warto sie zastanowić gdzie się jeździ i czym.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kody zniżkowe ___ nawet 222 zł zniżki ___ !!!!

+56 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zniżka (gość)  •

zniżka w wysokości naweet 222 zł _____ kody promocyjne ______ www.1720.pl _______

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pan wie lepiej co dla niewolnika najlepsze.

+123 / -69

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

reformator (gość)  •

W celu polepszenia bezpieczeństwa proponuje wprowadzenie obowiązkowej jazdy z włączonym kogutem (np. kolor zielony,)oraz fluoroscencyjne opony, które należałoby wymieniiać nie tylko na wiosnę czy zimę ale również spoecjalne opony do jazdy od świtu do zmroku oraz zestaw do jazdy po zmroku...Dodatkowo w bagażniku powinna się znaleźć maska przeciwgazowa a najlepiej kombinezon przeciwchemiczny L-2.

skomentuj

kody zniżkowe ___ www.1720.pl

+41 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

1720.pl (gość)  •

popieram kolegę :) _____ www.1720.pl ____ kody zniżkowe ___ nawet 222 zł zniżki !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

opony

+50 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

życzliwy talib (gość)  •

i skrzynkę bananów na wypadek gdy zaatakuje nas goryl

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opony

+106 / -57

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Miklus (gość)  •

Może w maju, może w grudniu spadnie śnieg i ogoleni faceci na zimówkach w bryczkach z ABS-em zaczną szaleć. Żadne opony nie eliminują głupoty, stąd tyle nieszczęść na naszych drogach. A producenci opon nie próżnują. Czekam, kiedy pojawią się informacje na temat opon jesiennych i wiosennych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

I bardzo dobrze że nie ma obowiązku.

+123 / -60

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaktusnadłoni (gość)  •

Powinno być tak jak w Niemczech, obowiązku nie ma, ale opony powinny być dostosowane do warunków drogowych.

Mam w garażu opony zimowe na felgach, gotowe do przełożenia. Jak spadnie śnieg i jezdnie są białe, albo jest dużo błota pośniegowego, przerzucam w aucie koła na zimówki i jadę trochę bezpieczniej. Ci co jeżdżą na zimówkach zbyt pewni siebie, utrzymują blacharzy.

Jak na ulicach robi się czarna jezdnia, przerzucam znów na wielosezonowe bo mi się na nich w normalnych warunkach jeździ lepiej.

skomentuj

dobra rada

+62 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czy to wazne... (gość)  •

Kolego, Jak opony leza sezon w garazu - nie wazne jak je magazynowales, to przed ponownym zalozeniem trzeba je przynajmniej wywazyc... wiec takie przekladanie samemu po poprzednim sezonie jest bez sensu. Chyba, ze jezdzisz "traktorem" zawsze 50km/h i nie czujesz bicia na kierownicy..Pozdrawiam

odpowiedzi (0)

skomentuj

..

+65 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

j.w (gość)  •

Chodzilo mi o kola (felga+opona)

odpowiedzi (0)

skomentuj

@kaktusnadloni

+119 / -69

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jo/ich (gość)  •

opony caloroczne,np.Goodyer Vector,som tysz oponami uznawanymi za zimowe,bo posiadaja oznaczenia M&S i symbol platka sniegu.Som tez opony caloroczne innych firm,ale wazne som te dwa oznaczenia.Jak lone som,to niy czeba wymiyniac na zimowki.Zasadniczo ale produkuje sie te opony do oznaczynio H,czyli szybkosc maksymalno 210km/godz.Jak auto mo swoja szybkosc maksymalno ponizyj ty wartosci,to warto takie opony zalozyc,bo som naprowdy dobre.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawdziwy Polok

+102 / -75

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)  •

Pajac!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Totalna bzdura !

+63 / -88

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Staśka (gość)  •

Nie ma opon zimowych. Są opony do jazdy po śniegu a ponieważ u nas jest obowiązek odśnieżania ulic wobec czego nie ma sensu wymiana. To tylko chwyt branży oponiarskiej.
Co innego w Szwecji - tam się nie odśnieża tylko ubija spadły śnieg a więc tam mogą być takie używane - ale u nas ???

skomentuj

...

+68 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adaś (gość)  •

ty jesteś popier... powtórz to co napisałaś i powiedz że się słyszysz...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Staśce zalecam :

+152 / -98

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aa (gość)  •

przejechać się kawałek PRZED, a nie ZA piaskarką, zaparkować na miejscu nieodśnieżonym, wybrać sie na poranną wycieczkę drogą gminną ( tam odśnieża się około południa ), gwałtownie zahamować na lodzie, ominąć pieszego na śnieżnej brei, spróbować jazdy w zamieci śnieżnej itd.
Może zmieni zdanie...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zimówki to nie wszystko, potrzebny jest jeszcze mózg

+119 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kierowajca sobotni (gość)  •

Burak mysłi, ze jak ubierze autko w opony zimowe to mu gołoledź nie starszna...a potem zdziwka jak się znajdzioe w bagażniku innego użytkownika naszych dóżek.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zagalopowałeś się

+118 / -60

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

S.T. (gość)  •

Opony "zimowe" nie są przeznaczone do jazdy po lodzie!
Do tego są opony z kolcami - u nas zakazane.

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama