Niebezpieczna droga w Bojkowie. Mieszkańcy w...

  Niebezpieczna droga w Bojkowie. Mieszkańcy w niebezpieczeństwie

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niebezpieczna droga w Bojkowie. Mieszkańcy w niebezpieczeństwie
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Statystyki wyraźnie mówią, że liczba wypadków z udziałem pieszych drastycznie wzrasta jesienią, bo pogarszają się warunki jazdy. Wcześniej robi się ciemno, mgły i zamglenia pogarszają widoczność, a jeśli nawet świeci słońce, przeważnie oślepia kierowców, bo jest coraz niżej nad horyzontem.
  Nie bez winy są także piesi: ubrani w ciemne kurtki z kapturami nie pamiętają o tym, że kierowcy mogą ich nie zauważyć nawet na przejściu dla pieszych. Oni doskonale widzą zbliżający się pojazd, ale kierowca dostrzega ich w ostatniej chwili.

  - Dlatego boję się, że na drodze w Gliwicach-Bojkowie, w kierunku na Gierałtowice i Knurów, może dojść do tragedii - mówi Michał Cichocki z Gliwic-Bojkowa. - Chodzi mi o pracowników magazynów Tesco przy ulicy Bojkowskiej, którzy wysiadają na przystanku "Fadom" i muszą zawrócić, by dojść do tych magazynów - wyjaśnia Czytelnik.

  Najgorzej jest wcześnie rano, gdy pracownicy jadą porannymi kursami i wysiadają z autobusów linii 8 i 58 o godzinie 5.15 i 5.30. Wtedy jest zupełnie ciemno, a droga nie jest oświetlona.

  - Ponieważ przystanek jest 200-300 metrów za magazynem, ludzie, którzy w nim pracują, muszą zawrócić i przejść ten odcinek - mówi pan Michał. - Ponieważ nie ma tam chodników, tylko wąski pas nieutwardzonego pobocza, ludzie maszerują jezdnią pod prąd pędzących samochodów. Co gorsza, droga jest kręta i na jej łukach piesi idą wprost pod pojazdy. Sporo kierowców już zna tę sytuację, więc porusza się ostrożnie, ale wielu jedzie śmiało, bo nie spodziewa się pieszych na jezdni. Czasem strach patrzeć na to, co się tam dzieje o zmroku lub o świcie - mówi mieszkaniec tej części Gliwic.

  Sytuacja na ulicy Bojkowskiej powtarza się kilka razy dziennie, bo załogi pracują w magazynach Tesco na 3 zmiany, no i maszerują niebezpieczną drogą dwa razy w ciągu dnia - do pracy i z powrotem.

  Nasz Czytelnik apeluje więc o pilne rozwiązania, które zapobiegną potencjalnemu nieszczęściu: chodzi o postawienie dodatkowego przystanku na uli-cy Bojkowskiej i modernizację tego odcinka drogi tak, aby powstał tam chodnik.
  Niestety, dotychczasowe interwencje okazały się nieskuteczne. A przecież lada dzień zrobi się zima i warunki na drodze jeszcze się pogorszą.


  Jadwiga Jagiełło-Stiborska, Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach
  Obecnie jesteśmy na etapie projektowania chodnika i ścieżki rowerowej w ciągu ul. Bojkowskiej w Gliwicach - na odcinku od ul. Kopalnianej do rejonu kopalni Pole-Bojków.
  Długość projektowanego odcinka wynosi około 3 kilometrów. Projekt budowlano-wykonawczy ma zostać przygotowany do 30 listopada br.

  Rozwiązania techniczne zostały już wykonane. Obecnie przygotowywane są sprawy formalno-prawne, polegające na uzyskaniu niezbędnych uzgodnień, m.in. środowiskowych uwarunkowań na realizację inwestycji oraz innych pozwoleń koniecznych do rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia.

  Zdecydowanie poprawi ono bezpieczeństwo użytkowników drogi i pobocza, bo jak wynika z założeń, projektowany jest właśnie w miejscu, o którym mówi Czytelnik. Dotyczy to zarówno chodnika, jak i ścieżki rowerowej.


  Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2011 r. na pols-kich drogach wydarzyło się 39,4 tys. wypadków, w któ-rych było ponad 4 tys. ofiar.
  Najwięcej jest ofiar w wypadkach z udziałem pie-szych i przy uderzeniu w bok pojazdu.
  Na drogach ekspresowych i autostradach wydarzyło się zaledwie 1,1 proc. spośród wszystkich wypadków.
  Podczas jazdy na autostradzie największe ryzyko wiąże się nie z rozwijaną prędkością, ale ze zmęczeniem jazdą.


  Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP w Katowicach
  Obecnie trwają prace projektowe nad przebudową ulicy Bojkowskiej. Przystanki będą znajdowały się w dotychczasowej lokalizacji, ponieważ w ich bezpośrednim sąsiedztwie również znajdują się zakłady pracy. Wzdłuż ulicy powstanie jednak chodnik wraz z oświetleniem ulicznym. Inwestorem jest Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama