Po Bytomiu referendum w Wojkowicach. Odwołają burmistrza...

  Po Bytomiu referendum w Wojkowicach. Odwołają burmistrza Kwietnia?

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po Bytomiu referendum w Wojkowicach. Odwołają burmistrza Kwietnia?

  ©arc.

  Po referendach w Bytomiu, gdzie odwołano prezydenta i całą Radę Miejską, Gliwicach i Rudzie Śląskiej, przyszedł czas na kolejne. W Wojkowicach, gdzie od kilku dni przed niedzielnymi rozstrzygnięciami panuje pełna mobilizacja zarówno przeciwników, jak i zwolenników burmistrza Witolda Kwietnia.
  Po Bytomiu referendum w Wojkowicach. Odwołają burmistrza Kwietnia?

  ©arc.

  Ci, którzy chcą jego odwołania, zarzucają mu m.in. niegospodarność i złamanie przepisów finansowych, dotyczących wydatkowania publicznych pieniędzy. Sam burmistrz Kwiecień nazywa z kolei całe zamieszanie polityczną awanturą i jak napisał w specjalnym oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej miasta, w niedzielę nie zamierza wychodzić nawet z domu. Próżno jednak szukać na tej stronie informacji, w jakich godzinach odbędzie się referendum i co ono tak naprawdę oznacza dla mieszkańców.


  O tym, że referendum odbędzie się w niedzielę w godz. 6-22, można się natomiast dowiedzieć z plakatów, rozwieszanych w mieście przez oponentów burmistrza. Skąd tak radykalne rozstrzygnięcie? Witold Kwiecień nie otrzymał od wojkowickich radnych absolutorium. Powodem były właśnie nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy. 26 lipca br. radni głosowali za podjęciem uchwały w sprawie referendum. W historii miasta nie zdarzyło się jeszcze, by z 14 obecnych radnych aż 11 było za referendum. Dwóch wstrzymało się od głosu, jeden był przeciw, a jeden nieobecny. Na decyzję radnych burmistrz złożył skargę do wojewody śląskiego, ale ten nie podzielił jego wątpliwości.

  Do referendum przymierzają się także w gminie Świerklany. Ma dotyczyć podziału gminy na dwie mniejsze: Jankowice i Świerkalny. Już zaczęto zbierać podpisy w tej sprawie. W Bytomiu referendum odbyło się z inicjatywy mieszkańców. Pomimo nawoływań do bojkotu, odwołali prezydenta Piotra Koja. Nie odbyło się natomiast referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Rybniku, bo po weryfikacji podpisów, okazało się, że jest ich za mało. Współpr. B. Kubica
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama