W całym regionie trwa zbiórka elektrośmieci

  W całym regionie trwa zbiórka elektrośmieci

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zbiórka zużytego sprzętu RTV i AGD potrwa pod patronatem naszej gazety do 14 grudnia. Pomóżcie nam posprzątać region z niepotrzebnych pralek, lodówek, telewizorów, baterii, komputerów, i telefonów zawierających m.in. rtęć, kadm i ołów.
  Obowiązek zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadziła ustawa z 29 lipca 2005 r., dostosowująca polskie prawo do unijnych przepisów, nakładających konieczność ochrony środowiska przed nadmierną ilością elektrośmieci, a zwłaszcza przed szkodliwymi substancjami zawartymi w sprzęcie. Ustawa nałożyła też na producentów, importerów i handlowców sprzedających pod własną marką urządzenia elektryczne i elektroniczne obowiązek zorganizowania na własny koszt zbiórki zużytego sprzętu. Zgodnie z przepisami, sprzedawca sprzętu jest obowiązany zapewnić sieć zakładów przetwarzania zużytych urządzeń.

  Ustawa wymusiła też na dystrybutorach sprzętu obowiązek informowania użytkowników o zakazie umieszczania zużytego sprzętu z innymi odpadami, oznakowania wprowadzanego sprzętu symbolem przekreślonego kosza, co ma oznaczać zakaz wyrzucania sprzętu do śmietnika. Więcej informacji na ten temat udziela Emilia Lisiecka z CCR REWEEE, Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która jest partnerem naszej akcji, pod nr telefonu 022/213-82-03, e-mail: elisiecka@ccr.pl.

  Szczegółowe informacje o zbiórce ekośmieci znajdziecie też w internecie na stronie www.polskatimes.pl/fakty/ekologicznapolska. Tam także jest pełna lista firm recyklingowych, zbierających zużyte urządzenia w województwie śląskim.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama