W Katowicach i Gliwicach sądowe rozprawy już w oku kamery!...

  W Katowicach i Gliwicach sądowe rozprawy już w oku kamery! [ZOBACZ]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach rozprawy sądowe mogą się już dobywać za pośrednictwem kamer i monitorów.
  1/14
  przejdź do galerii

  W Katowicach rozprawy sądowe mogą się już dobywać za pośrednictwem kamer i monitorów. ©Arkadiusz Gola

  Nareszcie reforma sądów zawitała na Śląsk. Rozwód? Kamery nagrają każde słowo. Na rozprawy nie trzeba będzie jeździć z drugiego końca Polski. Jak to działa? ZOBACZ KONIECZNIE DALEJ
  Na kwadrans przed rozprawą oprócz sędziego Krzysztofa Zawały do sali Sądu Okręgowego w Katowicach przy ul. Francuskiej wchodzi technik. Ostatnia kontrola kamer. Czy są dobrze ustawione? Czy na pewno zarejestrują perfekcyjnie dźwięk i obraz?

  Wszystko w porządku, więc machina sądowa rusza. To pierwszy etap zmian, jakie dotarły do wymiaru sprawiedliwości. Rejestracja rozpraw, przesłuchiwanie świadków online za pomocą internetowych łączy, bez konieczności sprowadzania ich często z drugiego krańca kraju.

  Jeśli mieszkasz w Żywcu, a masz jako świadek zeznawać w Częstochowie - nie musisz wstawać o 5 rano, by pociągiem dojechać na czas. Będziesz mógł spacerem dojść do swojego sądu i przed kamerą online odpowiedzieć na pytania sędziego z Częstochowy. Nie będziesz tracić całego dnia, zwalniać się z pracy i płacić za podróż.

  Na razie nagrywana jest część rozpraw w sądach okręgowych w Katowicach i Gliwicach. To głównie sprawy odwoławcze, gospodarcze, ale od 1 kwietnia 2013 roku elektronika wejdzie na wszystkie sale rozpraw na stałe. Po co? Aby było przejrzyście.

  - Sprzęt zamontowany w naszych pierwszych salach jest profesjonalny. Rejestruje obraz i dźwięk. W salach zamontowane są ekrany, na których widzimy nagrywany obraz. Kamery obejmują całą salę - wyjaśnia sędzia Krzysztof Zawała, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach.

  Jego zdaniem rejestrowanie rozpraw może poprawić jakość orzekania. Do tej pory w protokołach oprócz słów wypowiadanych przez strony opisywano ich zachowanie, gesty. Teraz będzie można je odtworzyć na ekranie.

  Sędzia Tomasz Pawlik z Sądu Okręgowego w Gliwicach pod okiem kamery przeprowadził już kilka rozpraw. Zauważa wię także minusy wprowadzenia systemu rejestracji: - Sprzęt nagrywający sprawia, że ludzie więcej mówią. Nie są tak konkretni. Rozprawy się przedłużają. Protokoły są uproszczone, więc aby dokładnie poznać zeznania, trzeba je odtwarzać. To trwa.

  Obawiam się, że to spowoduje wydłużenie procesów. Hiszpańskie sądownictwo, gdzie ten system działa, właśnie z tego powodu zastanawia się nad wycofaniem z rejestrowania rozpraw - podkreśla sędzia.  Protokół elektroniczny? To już się dzieje w Śląskiem  Rozprawy sądowe nagrywane są w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech oraz w Niemczech. Teoretycznie wdrożenie protokołu elektronicznego powinno skrócić czasu trwania postępowań sądowych, nawet o jedną trzecią.

  Na początku system trafia na sale rozpraw w wydziałach cywilnych, rodzinnych, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz gospodarczych w sądach okręgowych i apelacyjnych. Sale rozpraw są wyposażane w kamery, mikrofony, monitory oraz urządzenia i oprogramowanie służące do ich obsługi. Koszt wdrożenia całości projektu to 150 mln zł.

  Zamiast pisemnego protokołu z rozprawy sporządzony zostanie plik dźwiękowy bądź audiowizualny. W sprawach rozpoznawanych przez sądy okręgowe nagrywany będzie dźwięk i obraz, a w sprawach, które trafiły do sądów apelacyjnych - dźwięk.

  Sędzia nie będzie dyktował protokolantowi treści protokołu, w związku z tym rozprawa potrwa znaczniej krócej niż tradycyjnie. Wszystkie wypowiedzi stron postępowania i innych osób uczestniczących w postępowaniu zostaną nagrane. Zadaniem protokolanta będzie czuwanie, by protokół elektroniczny, czyli nagranie, został prawidłowo sporządzony. Protokolant będzie sporządzał "spis treści" nagrania, czyli tzw. adnotacje, a także będzie sporządzał szczątkowy protokół pisemny, który zostanie wydrukowany . Protokół skrócony zawierał będzie m. in. oznaczenie sądu, miejsca i daty posiedzenia, nazwiska sędziów, protokolanta, prokuratora, stron, interwenientów, jak również obecnych na posiedzeniu przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz oznaczenie sprawy.
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Czy kamery na salach rozpraw zapewnią większą przejrzystość?

   Aldona Minorczyk

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 47

   A może rzeczywiście tylko wydłużą procedury? Co tym sądzisz? Podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami.
   Aldona Minorczyk-Cichy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama