Ważne
  DEBATA o ŚLĄSKU: Porozmawiajmy jak Ślązak ze Ślązakiem [10...

  DEBATA o ŚLĄSKU: Porozmawiajmy jak Ślązak ze Ślązakiem [10 TEMATÓW]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  DEBATA o ŚLĄSKU: Porozmawiajmy jak Ślązak ze Ślązakiem [10 TEMATÓW]
  Debata publiczna poświęcona historii Górnego Śląska, w tym wystawie w nowym Muzeum Śląskim, odbędzie się dziś, 29 października, o godz. 11.00 w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Oto 10 najważniejszych tematów:
  DEBATA o ŚLĄSKU: Porozmawiajmy jak Ślązak ze Ślązakiem [10 TEMATÓW]
  Udział wezmą m.in.: prof. Franciszek Marek, wicewojewoda Piotr Spyra, dr Piotr Greiner, dr Paweł Ukielski, prof. Ryszard Kaczmarek. W ostatniej chwili z debaty zrezygnowali prof. Ewa Chojecka - przewodnicząca sądu konkursowego na wystawę stałą w Muzeum Śląskim i ks. prof. Jerzy Myszor. Obok 10 tematów, o których na pewno trzeba rozmawiać.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Relacja na żywo z debaty o Śląsku KLIKNIJ TUTAJ

  • 1 Polska racja stanu na Górnym Śląsku. W zjednoczonej Europie państwa dbają o swoją tożsamość. Dlaczego więc śląskość na Górnym Śląsku przeciwstawiana jest polskości?
  • 2 Co Polska Śląskowi zabrała? Czy jest możliwe, żeby obok tak eksponowanego pytania stawiać pytanie inne, co Polska Śląskowi dała i co nas dziś łączy?
  • 3 Powstania śląskie wojną domową? Cała Polska pomagała Ślązakom w tej walce, choć pewnie w sposób daleki od oczekiwanego. Czy potrzebna jest nowa ocena tych zrywów narodowych? I czy powstania powinny być wiodącym tematem w Muzeum Śląskim?
  • 4 Kulturkampf (z niem. "walka kulturowa").
  • Ta walka wiązała się z zaostrzeniem germanizacji. Czy należy gloryfikować kulturkampf, bo był "katalizatorem rozwoju życia kulturalno-narodowego Ślązaków"?
  • 5 Opowieść o Śląsku ma się rozpocząć z końcem XVIII w. Czy twierdzenie, że industrializacja stworzyła Górny Śląsk, jest prawdziwe? Śląskich Piastów możemy już zmarginalizować?
  • 6 Co Górny Śląsk zawdzięcza "śląskim" noblistom? Z tą ziemią niewiele mieli wspólnego prócz miejsca urodzenia. Na ich tle Wojciech Korfanty zajmuje w muzealnej ekspozycji podrzędne miejsce. Czy należy dokonać gradacji wielkich Ślązaków na mniej i bardziej zasłużonych dla regionu?
  • 7 Muzeum Śląskie także dla Zagłębia i Podbeskidzia? Domagają się takiego widzenia historii Górnego Śląska niektórzy samorządowcy. Skoro Muzeum Śląskie finansowane jest z pieniędzy podatników całego województwa, to powinno odzwierciedlać także dziedzictwo poszczególnych regionów?
  • 8 Kogo zabrakło wśród ważnych Ślązaków? W wytycznych do scenariusza wystawy na pewno zabrakło Henryka Sławika, który ratował Polaków, w tym Żydów, w czasie drugiej wojny. Zabrakło piłkarza Ernesta Pohla, a także byłego wojewody śląskiego gen. Jerzego Ziętka.
  • 9 Pomijamy Śląsk Cieszyński? Debata o Górnym Śląsku zdominowana jest przez relacje polsko-niemieckie. Dlaczego pomijane są związki Górnego Śląska z Czechami?
  • 10 Kresowianie Górnośląscy. Niełatwy proces integracji po II wojnie z ludnością rodzimą Śląska doprowadził do ukształtowania się nowego społeczeństwa tej ziemi, a Kresowianie odgrywają w nim ważną rolę. Czy Kresowianie wpisują się w historię śląską?


  MYŚLISZ, ŻE DEBATA POWINNA BYĆ POŚWIĘCONA TAKŻE INNYM TEMATOM? NAPISZ W KOMENTARZU
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (42)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autonomia dla Śląska

   Z Kaszeb - Polak (nie Kaszeba) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   O co ta cała wojna ? Dajcie im wreszcie tą autonomie tak jak ją mieli przed wojna. Nawet narodowcy po kilku latach dostrzegli, że to był dobry pomysł.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przepraszam wszystkich ślązaków

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

   za wyrządzone krzywdy przez moją rodzine . i PROSZE WAS O WYBACZENIE


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @gliwiczanin

   kresowiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   twoja ironia mje jako hanysa normalnie powalo. Pitej gorolu z tym wpisym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żaden z tzw. śląskich noblistów nie był Ślązakiem-autochtonem

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

   ani nawet tzw. oberschlesierem.
   Byli to obywatele Niemiec pochodzenia żydowskiego albo etniczni Niemcy z głębi Rzeszy.
   No ale ślązakowcy muszą jakoś leczyć swoje kompleksy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak samo jak ty

   Ślazok z Gliwic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   cuchniesz nie powiym czym ale gnijesz od srodka

   Zdjęcie autora komentarza
   debata polocentryczna

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 12

   Zaproponowane (przez kogo ?) tematy do dyskusji o historii Górnego Śląska są tak tendencyjnie polocentryczne, że stawiają pod znakiem zapytania sens tej debaty. W tej sytuacji nie dziwi wycofanie...rozwiń całość

   Zaproponowane (przez kogo ?) tematy do dyskusji o historii Górnego Śląska są tak tendencyjnie polocentryczne, że stawiają pod znakiem zapytania sens tej debaty. W tej sytuacji nie dziwi wycofanie się z dyskusji pani prof. Ewy Chojeckiej i ks. prof. Jerzego Myszora.

   O tematach od nr 1 do nr 7 można tylko stwierdzić, iż są sformułowane w duchu polskiego nacjonalizmu.
   Natomiast warte merytorycznego przedyskutowania wydają się być tematy 8-10.

   Nr 8 - absolutnie powinna być wyeksponowana postać wybitnego Ślązaka, Henryka Sławika.
   Co do innych postaci, to można zaakceptować Ernesta Pohla obok najwybitniejszego piłkarza śląskiego, Ernesta Wilimowskiego; tak samo jak obok polityków Wojciecha Korfantego i Michała Grażyńskiego można ustawić gen. Ziętka. Spośród śląskich polityków niezrozumiały jest brak Józefa Kożdonia !?

   Nr 9 - bez Śląska Cieszyńskiego trudno w ogóle mówić o historii Górnego Śląska, podobnie jak niepoważne jest pomijanie związków Górnego Śląska z Czechami !!!

   Nr 10 - kwestia imigracji i trudnej integracji kresowian na Górnym Śląsku nie dotyczy tylko okresu po 1945 roku, lecz także po 1922 roku (obok przybyszów ze Lwowa i okolic, także z Krakowa, Kielc, etc.).

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapamiętajcie wreszcie:

   Bielszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 6

   Bielsko to nie Żywiec. Ci, którzy chcą odtworzyć Górny Śląsk bez Bielska-Białej (Bielsko od zawsze śląskie (jakiego orła mamy w herbie, co?, a Biała została włączona do Śląska Cieszyńskiego (vel...rozwiń całość

   Bielsko to nie Żywiec. Ci, którzy chcą odtworzyć Górny Śląsk bez Bielska-Białej (Bielsko od zawsze śląskie (jakiego orła mamy w herbie, co?, a Biała została włączona do Śląska Cieszyńskiego (vel Austriackiego), w 1820 r.), nie mają najmniejszego pojęcia o historii tego regionu. Bielsko-Biała jest w Województwie Śląskim dlatego, że byliśmy w nim zawsze (Biała od 1820 r.) i dlatego, że ludność miasta protestowała przed przyłączeniem miasta Bielska-Białej do Małopolski, co chciała nam zafundować władza Polski na skutek nowej reformy województw. I uświadomcie sobie w końcu: Podbeskidzie to kraina górska, której Bielsko-Biała jest faktyczną stolicą, a granice historycznych, czy obecnych województw, to zupełnie to innego. Ale trzeba Wam to przypominać, bo mylicie się notorycznie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   proszę nie fałszować

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   "że ludność miasta protestowała przed przyłączeniem miasta Bielska-Białej do Małopolski"

   Bielsko-Biała przegłosowała przyłączenie do woj.małopolskiego !!, protestowała inna miejscowość Jaworze -...rozwiń całość

   "że ludność miasta protestowała przed przyłączeniem miasta Bielska-Białej do Małopolski"

   Bielsko-Biała przegłosowała przyłączenie do woj.małopolskiego !!, protestowała inna miejscowość Jaworze - słynny transparent wywieszony na jednym domu. Nie próżnowało wtedy lobby śląskie i rekompensując Katowicom odpadnięcie Opola wywalczono dołaczenie Bielska-Białej (głosem wójta 1 gminy) i Częstochowy do tego województwa 'pseudośląskiego'

   "Podbeskidzie to kraina górska, której Bielsko-Biała jest faktyczną stolicą, a granice historycznych, czy obecnych województw, to zupełnie to innego"

   z tym się zgadzam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyjmij wreszcie do wiadomości

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

   Nie ma już i nie będzie Bielska, a Biała o której piszesz dążąca do połączenia z bogatszym Bielskiem to również historia. Mamy jedno miasto, niestety dla Ciebie, nie chcące być Śląskiem, tak jak...rozwiń całość

   Nie ma już i nie będzie Bielska, a Biała o której piszesz dążąca do połączenia z bogatszym Bielskiem to również historia. Mamy jedno miasto, niestety dla Ciebie, nie chcące być Śląskiem, tak jak kiedyś, jak piszesz, Biała nie chciała być 'galicyjska'.
   Rozumiem, że wg wyznawanej przez Ciebie tezy, jak coś nieśląskiego dążyło do bycia częścią 'śląskiego' to było to OK, jeżeli natomiast nie chce to jest to co najmniej dziwne ?
   Filozofia Kalego, mówi Ci to coś ? I tak na marginesie twojego 'Bielsko to nie Żywiec....jakiego orła mamy w herbie', to popatrz na herby Żywca , Wadowic, stary (przed zmianą) herb Kęt.
   Bielsko-Biała to nie 'casus' i nie wyjątek, niezależnie od historii i obecnej administracji wojewódzkiej, Bielsko-Biała to obecnie już nie Śląsk o czym jak widać i Tobie i wielu trzeba notorycznie przypominać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZAPOMNIJ O TYCH BZDURACH

   BIALANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

   Nigdy nie byliśmy i nigdy nie będziemy Ślązakami, a Bielsko-Biała to już nie Śląsk


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @BIALANIN

   ajza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   BIAŁA - NIE , ALE BIELSKO BYŁO ZAWSZE W GRANICACH HISTORYCZNEGO ŚLĄSKA.
   PRZYJMIJ TO KOLEGO Z POKORĄ. PYRSK. (pozdrowienia z GŚ)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie miejmy złudzeń,

   kunstler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 23

   że ta debata da rzetelną odpowiedź na postawione pytania. Jak to określiła p. Semik w swoim artykule "Zgubiliśmy gdzieś dumę z Muzeum Śląskiego" z ostatniego Magazynu DZ, inspiratorem debaty jest...rozwiń całość

   że ta debata da rzetelną odpowiedź na postawione pytania. Jak to określiła p. Semik w swoim artykule "Zgubiliśmy gdzieś dumę z Muzeum Śląskiego" z ostatniego Magazynu DZ, inspiratorem debaty jest pan marszałek Adam Matusiewicz. Nie jest Ślązakiem, a jego poglądy w kwestiach, które mają być tematem debaty nie są nam obce. Stąd też taki a nie inny skład uczestników debaty.
   Zanosi się na to, że z 9-ciu członków zespołu roboczego d/s koncepcji wystawy stałej w Muzeum Śląskim, po rezygnacji prof. Ewy Chojeckiej i prof. Jerzego Myszora, obecny będzie tylko prof. Ryszard Kaczmarek.
   Parodia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3 grosze

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

   Była szansa stworzyć placówkę rywalizującą poziomem z Muzeum Powstania Warszawskiego, czy przyszłym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ustawiona dla doraźnych celów politycznych garstki lokalnych...rozwiń całość

   Była szansa stworzyć placówkę rywalizującą poziomem z Muzeum Powstania Warszawskiego, czy przyszłym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ustawiona dla doraźnych celów politycznych garstki lokalnych działaczy nagonka na wyniki prac rady muzeum, doprowadza konekwentnie do powstania "wystawowego Frankensteina", gdzie oprócz miłośników Mary Shelley, ewentualnie wielbicieli science fiction nikt nie zajrzy.

   Jest jeden pozytyw całej sprawy: przynajmniej wymienione wcześniej dwie placówki nie będą miały w Polsce konkurencji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Farsa

   Pyjter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

   Szanowna Propagandzistko Semik !
   Prosze nienazywac tej farsy debata ! Prosze nazwac te impreze zgodnie z zalozeniami i intencjami slaskich /pozal sie Ponboczku/ politykow :Otwarte Zebranie Kolka...rozwiń całość

   Szanowna Propagandzistko Semik !
   Prosze nienazywac tej farsy debata ! Prosze nazwac te impreze zgodnie z zalozeniami i intencjami slaskich /pozal sie Ponboczku/ politykow :Otwarte Zebranie Kolka Nacjonalistow Polskich im Towarzysza Zdzislawa Grudnia .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda, Piotrze

   Teresa Semik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   Szkoda, że nie było Pana na tej debacie. Przekonałby się, jak bardzo się myli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kpina ze śląska

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 10

   Wszyscy abo prawie wszyscy to anty-Ślazoki a przede wszystkim wszyscy sa propolski

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Semik i Spyra ,prawdziwi Ślązacy.....

   Ślązaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 10

   ....będą dyskutować o "prawdziwej histori" Śląska i Ślązaków !!!??? Kpią sobie z Nas !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama