Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DEBATA o ŚLĄSKU: Porozmawiajmy jak Ślązak ze Ślązakiem [10 TEMATÓW]

Teresa Semik
Debata publiczna poświęcona historii Górnego Śląska, w tym wystawie w nowym Muzeum Śląskim, odbędzie się dziś, 29 października, o godz. 11.00 w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Oto 10 najważniejszych tematów:

Udział wezmą m.in.: prof. Franciszek Marek, wicewojewoda Piotr Spyra, dr Piotr Greiner, dr Paweł Ukielski, prof. Ryszard Kaczmarek. W ostatniej chwili z debaty zrezygnowali prof. Ewa Chojecka - przewodnicząca sądu konkursowego na wystawę stałą w Muzeum Śląskim i ks. prof. Jerzy Myszor. Obok 10 tematów, o których na pewno trzeba rozmawiać.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Relacja na żywo z debaty o Śląsku KLIKNIJ TUTAJ

  • 1 Polska racja stanu na Górnym Śląsku. W zjednoczonej Europie państwa dbają o swoją tożsamość. Dlaczego więc śląskość na Górnym Śląsku przeciwstawiana jest polskości?
  • 2 Co Polska Śląskowi zabrała? Czy jest możliwe, żeby obok tak eksponowanego pytania stawiać pytanie inne, co Polska Śląskowi dała i co nas dziś łączy?
  • 3 Powstania śląskie wojną domową? Cała Polska pomagała Ślązakom w tej walce, choć pewnie w sposób daleki od oczekiwanego. Czy potrzebna jest nowa ocena tych zrywów narodowych? I czy powstania powinny być wiodącym tematem w Muzeum Śląskim?
  • 4 Kulturkampf (z niem. "walka kulturowa").
  • Ta walka wiązała się z zaostrzeniem germanizacji. Czy należy gloryfikować kulturkampf, bo był "katalizatorem rozwoju życia kulturalno-narodowego Ślązaków"?
  • 5 Opowieść o Śląsku ma się rozpocząć z końcem XVIII w. Czy twierdzenie, że industrializacja stworzyła Górny Śląsk, jest prawdziwe? Śląskich Piastów możemy już zmarginalizować?
  • 6 Co Górny Śląsk zawdzięcza "śląskim" noblistom? Z tą ziemią niewiele mieli wspólnego prócz miejsca urodzenia. Na ich tle Wojciech Korfanty zajmuje w muzealnej ekspozycji podrzędne miejsce. Czy należy dokonać gradacji wielkich Ślązaków na mniej i bardziej zasłużonych dla regionu?
  • 7 Muzeum Śląskie także dla Zagłębia i Podbeskidzia? Domagają się takiego widzenia historii Górnego Śląska niektórzy samorządowcy. Skoro Muzeum Śląskie finansowane jest z pieniędzy podatników całego województwa, to powinno odzwierciedlać także dziedzictwo poszczególnych regionów?
  • 8 Kogo zabrakło wśród ważnych Ślązaków? W wytycznych do scenariusza wystawy na pewno zabrakło Henryka Sławika, który ratował Polaków, w tym Żydów, w czasie drugiej wojny. Zabrakło piłkarza Ernesta Pohla, a także byłego wojewody śląskiego gen. Jerzego Ziętka.
  • 9 Pomijamy Śląsk Cieszyński? Debata o Górnym Śląsku zdominowana jest przez relacje polsko-niemieckie. Dlaczego pomijane są związki Górnego Śląska z Czechami?
  • 10 Kresowianie Górnośląscy. Niełatwy proces integracji po II wojnie z ludnością rodzimą Śląska doprowadził do ukształtowania się nowego społeczeństwa tej ziemi, a Kresowianie odgrywają w nim ważną rolę. Czy Kresowianie wpisują się w historię śląską?

MYŚLISZ, ŻE DEBATA POWINNA BYĆ POŚWIĘCONA TAKŻE INNYM TEMATOM? NAPISZ W KOMENTARZU


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: DEBATA o ŚLĄSKU: Porozmawiajmy jak Ślązak ze Ślązakiem [10 TEMATÓW] - Dziennik Zachodni