Ważne
  Jak poznać młodego kierowcę? Powracają zielone liście

  Jak poznać młodego kierowcę? Powracają zielone liście

  Justyna Krzyśków

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak poznać młodego kierowcę? Powracają zielone liście

  ©Mikołaj Suchan

  Na polskie drogi już niedługo wrócić mają zielone liście. Wbrew pozorom nie będą jednak zwiastowały wiosny. Od 13 stycznia 2013 roku w życie wejdzie ustawa, której celem będzie większy niż dotychczas nadzór nad młodymi kierowcami.
  Jak poznać młodego kierowcę? Powracają zielone liście

  ©Mikołaj Suchan

  Świeżo upieczeni prowadzący będą musieli nakleić na przednią i tylną szybę samochodu zielony listek klonu o wysokości i szerokości 10 cm umieszczony na białym tle, którego średnicę ustalono na 11 cm. To swoisty powrót do przeszłości, bo takie rozwiązanie obowiązywało już w latach 70. i 80. minionego wieku. Jednak wówczas zielony listek symbolizował zwykle tzw. niedzielnych kierowców.

  Sprawdziliśmy co na ten temat sądzą m.in doświadczeni kierowcy. Anna Tauron z Katowic prawo jazdy zdobyła już 6 lat temu.Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zielony listek dla początkujących to dobre rozwiązanie.

  - Zielone listki są nam na polskich drogach bardzo potrzebne. Sama mam więcej tolerancji dla kierowców, którzy mają takie znaczki, bo wiem, że to ich początki i mogą jeszcze popełniać błędy. Do tego zielony listek zwiększa moją uwagę i wiem, że muszę zachować szczególną ostrożność - wyjaśnia Anna Tauron.

  Co z kolei myślą o zielonym listku sami zainteresowani, których znaczek zielonego liścia obowiązywać będzie przez 8 miesięcy od momentu otrzymania dokumentu prawa jazdy.

  Grzegorz Wojciechowski, początkujący kierowca z Będzina przyznaje, że sam zdecydował się umieścić listek na szybie swojego samochodu.

  - Nie mam potrzeby udowadniać nikomu, że rewelacyjnie prowadzę i wolę, żeby inni kierowcy również mieli tego świadomość. Jeżdżę zgodnie z przepisami, ale czasem zdarzają mi się błędy. Zielony listek to sposób na zapobieganie niepotrzebnym kolizjom - tłumaczy Wojciechowski.

  Co się stanie jednak w sytuacji kiedy świeżo upieczony kierowca zostanie złapany przez policję bez zielonego listka na szybie? Mimo, że brak oznakowania nie został jeszcze ujęty w taryfikatorze punktowym, to mandat za jego brak można będzie dostać tak samo jak za inne wykroczenia.

  Podinspektor Robert Piwowarczyk z Wydział Ruchu Drogowego KWP Katowice tłumaczy nam z kolei, że zielone listki na chwilę obecną mają funkcję przede wszystkim informacyjną.

  - Tego typu oznakowanie samochodu powinno być sygnałem dla innych uczestników ruchu drogowego, że należy zachować przede wszystkim ostrożność, ale również okazać wyrozumiałość młodemu kierowcy - komentuje Robert Piwowarczyk.

  Przypomnijmy, że symbol zielonego liścia, który oznacza niedoświadczonego kierowcę, wprowadzono blisko 40 lat temu, a jego pomysłodawcą była międzynarodowa Organizacja Prewencji Drogowej.
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama