Dworzec w Katowicach: Jak się nie zgubić? [PLAN DWORCA]

Dworzec w Katowicach: Jak się nie zgubić? [PLAN DWORCA]

Justyna Przybytek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Dworzec w Katowicach: Jak się nie zgubić? [PLAN DWORCA]
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

Dobrze oświetlona, przestronna i dizajnersko urządzona. To nowa hala katowickiego dworca. Znajdziecie w niej 31 punktów handlowych, 9 kas, 3 punkty obsługi pasażerów oraz nowoczesne dworcowe toalety. ZOBACZ PLAN DWORCA
Zgubić się tu trudno, ale... Hala, to niecałe 6000 m kwadratowych powierzchni między 16 odtworzonymi przez generalnego wykonawcę żelbetowymi kielichami. Wszystkie elementy nowego dworca zostały wykonane z surowych materiałów: stali nierdzewnej, szkła i betonu.

Hala jest podzielona na dwie części. Główną, wysoką na 18 metrów, widzicie od strony ul. Młyńskiej oraz 3 Maja. Znajduje się pomiędzy czterema zrekonstruowanymi kielichami.
Dwie jej ściany są w całości przeszklone. W hali znajduje się punkt informacji oraz rozkład jazdy. Przejdziemy z niej do holu dworca, w którym mieści się część handlowa oraz przeznaczona do obsługi podróżnych.

Przeczytajcie nasz przewodnik po dworcu i okolicy. Zapamiętajcie, a nie zabłądzicie
  • 1 Wejścia do nowej hali dworca. Bezpośrednie są trzy: od ul. 3 Maja (główne), od strony ul. Młyńskiej (boczne) i od strony ul. Słowackiego (również boczne). Do hali dostaniemy się także od strony placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej. Wystarczy wejść do starego pawilonu dworcowego, zejść po schodach i tunelem iść prosto.
  • 2 Gdzie na dworcu kupić bilety? W nowej hali dworca jest dziewięć kas (wchodzicie do hali od strony 3 Maja i skręcacie do holu głównego, są po prawej stronie). Cztery z nich należą do Kolei Śląskich, pięć do spółki InterCity. Obie spółki mają w nowej hali punkty obsługi podróżnych. Bilety kupimy także w kasach w pawilonie od strony pl. OMP, tu kas jest pięć. Natomiast na samym placu są kasy Kolei Śląskich. InterCity ma także swoje kasy: w wyjściu z dworca od strony ul. Konopnickiej. Naprzeciw dworca, na parterze przy ul. Konopnickiej, są kasy Przewozów Regionalnych.
  • 3 Dworcowe toalety. Nowoczesne i świetnie urządzone są w nowej hali dworca (za kasami i punktami obsługi podróżnych). Jest w nich dziesięć kabin w części damskiej, sześć w męskiej i dodatkowo sześć pisuarów, a także toaleta rodzinna z przewijakiem dla niemowląt i minimuszlą klozetową dla dzieci, toaleta dla osób niepełnosprawnych oraz prysznic. Druga toaleta jest w tunelu od strony pl. OMP. Korzystanie z tej pierwszej kosztuje 2 zł, z drugiej 2,5 zł.
  • 4 Zakupy na dworcu. W nowej hali jest 31 punktów handlowych, w tym apteka, księgarnia, kantor, sklep z wędlinami, kiosk prasowy, trzy kawiarnie, cukiernia, piekarnia, fast foody. Kawę i gazety kupimy także w pawilonie od strony pl. OMP. Także od tej strony dworca można kupić widokówki i pamiątki związane z Katowicami - sklepik znajduje się w tunelu od strony pl. OMP.
  • 5 Jak przejść z nowej hali na perony? Przejścia są trzy, tyle, ile podziemnych przejść prowadzących na perony. Ważne, że z hali do tuneli bez problemu dostaną się osoby niepełnosprawne ruchowo - łączą je schody ruchome i pochylnia.
  • 6 Dojazd do nowego dworca autobusem. Na przełomie tego i przyszłego roku autobusy z regionu będą wjeżdżały na dworzec autobusowy pod halą dworca. Do tego czasu szykujcie się na spacer z okolicznych przyjazdów. Większość linii z Katowic i miast aglomeracji, dojeżdżających do centrum Katowic, zatrzymuje się na al. Korfantego, ul. Skargi, Mickiewicza albo przy pl. Wolności. Z każdego z tych miejsc droga na dworzec zajmie Wam od 5 do 10 minut. Z każdego przystanku kierujcie się w stronę ul. 3 Maja.
  • 7 Dojazd do nowego dworca samochodem. W połowie przyszłego roku pod placem Szewczyka zostanie oddanych do użytku 1 200 płatnych miejsc parkingowych (na dwóch podziemnych kondygnacjach pod galerią i dworcem autobusowym). Do tego czasu miejsc do parkowania trzeba szukać wokół pl. Szewczyka (ale większych parkingów brak, jedyny płatny jest przy Młyńskiej), najlepiej przy okolicznych ulicach.
  • 8 Podziemny dworzec autobusowy. Będzie przelotowy. Jego otwarcie zaplanowano na koniec tego roku. Mają się tu zatrzymywać linie z całego regionu. Pod halą dworca powstała wielka wyspa przystankowa, przy której naraz będzie mogło zatrzymać się nawet 10 autobusów. Z podziemi dostaniemy się do hali dworca kolejowego ruchomymi schodami albo windą.
  • 9 Ulica pod dworcem. Również ma zostać otwarta pod koniec roku. Schowana w długim na 300 metrów tunelu, połączy ul. Słowackiego z Młyńską. Będzie przy wjazdach i wyjazdach dwupasmowa, a wewnątrz tunelu przy wjazdach i zjazdach na parkingi podziemne czteropasmowa.

*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newsletteraKomentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co to znaczy?

Krzysztof Wostal (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 88 / 108

Co to znaczy "dizajnersko urządzona"? Czy ja jestem kosmitą by tak pisać?
No i dlaczego pisze się tylko o inwalidach ruchu? Ahaaa. Wnioskować mogę więc, że lini dla niewidomych tam brak. I pętli...rozwiń całość

Co to znaczy "dizajnersko urządzona"? Czy ja jestem kosmitą by tak pisać?
No i dlaczego pisze się tylko o inwalidach ruchu? Ahaaa. Wnioskować mogę więc, że lini dla niewidomych tam brak. I pętli indukcyjnych też. Jutro się tam wybieram i pooglądam.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo