Marzenia i wizje siłą regionu

  Marzenia i wizje siłą regionu

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny mogą liczyć na wsparcie swoich innowacyjnych projektów
  Naukowcy wspierają rozwój lubelskich firm

  Naukowcy wspierają rozwój lubelskich firm ©123rf

  Unijne fundusze wspierają rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw z Lubelszczyzny oraz ośrodków naukowych podejmujących współpracę z biznesem.

  Dotacje do beneficjentów płyną z kilku źródeł. Projekty, które są nowatorskie w skali kraju, wspierane są z programu Innowacyjna Gospodarka, o którym piszemy poniżej. Dofinansowanie do projektów na poziomie regionalnym firmy znajdują ponadto w funduszach, którymi dysponuje lubelski samorząd.

  Dzięki unijnym funduszom przedsiębiorstwa ulokowane na Lubelszczyźnie mogą na przykład wdrażać nowatorskie rozwiązania czy zakupić wyniki badań naukowych. Ale również mają szansę uzyskać wsparcie na rozwój własnej działalności naukowo-badawczej i opatentowanie nowych pomysłów, a nawet stworzenie od podstaw własnych laboratoriów.

  Na przykład lubelska firma Ekobenz we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie prowadzi prace na innowacyjnymi technologiami produkcji paliw, m.in. syntetycznej benzyny z alkoholu gorzelnianego, a także metanolu. Ta druga metoda budzi niedowierzanie: zakłada ona produkcję paliwa z dwutlenku węgla i wody. Proces odbywa się przy udziale katalizatorów i głębokiego promieniowania ultrafioletowego. Innowacyjną metodę wynalazł profesor Dobiesław Nazimek, kierownik Katedry Chemii Środowiskowej lubelskiego UMCS.

  Na pierwszą z technologii naukowcy ze spółki Ekobenz zdobyli dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe oraz na wdrożenie projektu. W drugim projekcie dofinansowanie dotyczyło części badawczo-rozwojowej. Przygotowania do wdrożenia projektu produkcji paliw syntetycznych z bioetanolu trwają już ponad trzy lata, zakończyć się mają jeszcze w tym roku. Wkrótce rozpocząć się ma faza wdrożeniowa. Jeśli wszystko się powiedzie, od 2015 r. rafineria ma wytwarzać nawet 31 mln litrów paliwa rocznie.

  Z unijnych funduszy korzystają również lubelskie uczelnie i placówki naukowo-badawcze. Sięgają po wsparcie na prace nad technologiami i wynalazkami, które będą mogły w przyszłości być wykorzystane w przedsiębiorstwach i w efekcie przyczynią się do rozwoju nowoczesnej gospodarki.

  Ciekawych projektów nie brakuje. Politechnika Lubelska dostała 1,6 mln zł dofinansowania do prac badawczych nad projektem zasilanego wodorem silnika Wankla. Prace trwały dwa lata. I udało się. Powstał pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie system wykorzystujący wodór do potrzeb domowych. Można będzie nim ogrzewać mieszkania.

  Innowacyjny system opiera się na silniku Wankla. W wyniku spalania wodoru powstaje energia mechaniczna, która w napędzanej prądnicy zamieniana jest na energię elektryczną. Z kolei wytworzone ciepło może podgrzewać wodę, która umieszczona jest w płaszczu rozpostartym wokół silnika. Stąd gorąca woda może trafiać do systemu ogrzewania mieszkania.

  Naukowcy lubelscy upodobali sobie ekoprojekty. Jedną z ich najnowszych inicjatyw jest Centrum Badawczo-Innowacyjne Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 15 października podpisała umowę o dofinansowanie projektu. Jego wartość to 26 mln zł, unijne wsparcie - 22,5 mln zł. Centrum powstanie przy ul. Doświadczalnej w Lublinie, obok innych laboratoryjnych budynków Instytutu Agrofizyki. Będzie nieco nietypowe: znajdą się tu pilotażowe linie produkcyjne. Naukowcy mają w planach symulowanie produkcji nawozów z odpadów pofermentacyjnych i testy produkcji oleju rzepakowego. Będą też eksperymentować z produkcją pelet, czyli sprasowanej biomasy, która jest używana w ciepłowniach.

  Gdy celem jest pomaganie w tworzeniu nowoczesnych biznesów, to nie mogło oczywiście zabraknąć funduszy na wspieranie e-biznesu. Na tym polu firmy z Lubelszczyzny są wyjątkowo aktywne. A różnorodność projektów, na które otrzymują dotacje, jest olbrzymia.

  Owocem unijnego dofinansowania jest między innymi portal Kuchnieonline.pl. Innowacyjna strona internetowa pozwala każdemu zaprojektować wyposażenie kuchni w trójwymiarze: wybrać i dopasować meble i sprzęty AGD. Pomysłową stronę internetową powołała do życia spółka De Art z Puław, która prowadziła tradycyjne studia mebli kuchennych. Z portalu korzystają m.in. projektanci, biura projektowe i deweloperzy, którzy wykorzystują narzędzie do tworzenia kuchni dla swoich klientów.

  Jednak portal ma służyć przede wszystkim zwykłym Kowalskim, którzy mogą za pośrednictwem strony w łatwy sposób zapisać na ekranie komputera swoje wizje wymarzonej, idealnej kuchni.

  Portal powstawał od grudnia 2009 do września 2010 r. Przeszedł z powodzeniem próbę czasu, działa do dziś. Unijne dofinansowanie wyniosło 151 tys. zł.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama