Liderzy nie boją się przyszłości

  Liderzy nie boją się przyszłości

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mogą liczyć na wsparcie swoich innowacyjnych projektów
  Dolnośląskie firmy wdrażają innowacyjne pomysły

  Dolnośląskie firmy wdrażają innowacyjne pomysły ©123rf

  Unijne fundusze wspierają rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw z województwa dolnośląskiego oraz współpracujących z biznesem ośrodków naukowych.

  Dotacje do beneficjentów płyną z kilku źródeł. Projekty, które są nowatorskie w skali kraju, wspierane są z programu Innowacyjna Gospodarka, o którym piszemy poniżej. Dofinansowanie do projektów na poziomie regionalnym firmy znajdują ponadto w funduszach, którymi dysponuje dolnośląski samorząd.

  Z unijnych dotacji na wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki skorzystał m.in. koncern Volkswagen. Spółka Volkswagen Motor Polska zamierza uruchomić w fabryce w Polkowicach produkcję nowej generacji silnika Diesla. Projekt, którego realizacja zakończyć się ma w 2014 r., kosztować będzie blisko 235 mln zł, a unijne dofinansowanie wynieść ma ok. 70 mln zł. Dzięki inwestycji powstanie 150 nowych miejsc pracy.

  Z tego samego źródła dofinansowania skorzystała amerykańska firma Pittsburgh Glass Works Poland, która zdobyła 52 mln zł na budowę "innowacyjnego zakładu produkcji podzespołów ze szkła laminowanego". Efekt? W 2011 r. w Komornikach koło Środy Śląskiej otwarta została olbrzymia fabryka szyb samochodowych, w której zatrudnienie znalazło 170 osób.

  Nie brak też w naszym regionie dużych innowacyjnych projektów polskich firm. Należąca do znanego biznesmena z Lubina Dariusza Miłka giełdowa spółka NG2, potentat w branży obuwia, właściciel 700 sklepów działających pod markami CCC, Boti i Quazi, buduje najnowocześniejsze w tej części Europy, zautomatyzowane centrum logistyczne. Inwestycja warta jest 124 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi 32 mln zł. Olbrzymi magazyn o powierzchni 50 tys. mkw. będzie mógł pomieścić pięć milionów par obuwia, a jego zautomatyzowane rampy przyjmą jednocześnie nawet 30 olbrzymich kontenerów wypełnionych kartonami z obuwiem.

  Z unijnych funduszy korzystają również instytucje naukowo-badawcze. Sięgają po wsparcie na projekty mające na celu prace nad technologiami i wynalazkami, które będą mogły w przyszłości być wykorzystane w przedsiębiorstwach i w efekcie przyczynią się do rozwoju nowoczesnej gospodarki.

  Unikatowym nie tylko w skali regionu, ale także całego kraju przedsięwzięciem jest powstające Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB). Inicjatorem jest spółka Wrocławskie Centrum Badań EIT+, której udziałowcami są największe miejscowe uczelnie oraz samorządy miasta i województwa. Na realizację przedsięwzięcia spółka zdobyła rekordowe dofinansowanie - ponad 427 mln zł, cały projekt zaś wart jest ponad 611 mln zł.

  Celem ośrodka badawczego powstającego już na terenie Kampusu Pracze będzie organizowanie i prowadzenie interdyscyplinarnych prac badawczych, których efekty będą mogły być zastosowane w przedsiębiorstwach. Laboratoria będą oferowały możliwość wykonywania usług badawczych z dziedziny biotechnologii, zaawansowanych technologii medycznych oraz nanotechnologii.

  W ramach tej największej polskiej inwestycji w obszarze sektora łączącego biznes z nauką powstanie kompleks budynków o łącznej powierzchni użytkowej ok. 20 tys. mkw. W odrestaurowanych i nowo wybudowanych gmachach zostaną zorganizowane wysokiej klasy laboratoria wyposażone w nowoczesną, unikatową w skali kraju aparaturę - zapowiada spółka. Już od 2013 r. ośrodek prowadzić będzie projekty badawcze oraz realizować usługi laboratoryjne na zlecenie podmiotów zewnętrznych.

  Gdy celem jest pomaganie w tworzeniu nowoczesnych biznesów, to nie mogło oczywiście zabraknąć funduszy na wspieranie e-biznesu. Na tym polu dolnośląskie firmy są wyjątkowo aktywne. A różnorodność projektów, na które otrzymują dotacje, jest olbrzymia.

  I tak na przykład spółka Ślubnytarg.pl zdobyła dofinansowanie na rozbudowę portalu o tej samej nazwie. Serwis, który specjalizuje się w ofercie usług i produktów dla nowożeńców, kończy właśnie prace nad projektem wprowadzającym nowe funkcjonalności do portalu. Całkowita wartość projektu to 944 tys. zł, wartość unijnej dotacji - 669 tys. zł.

  Fundusze unijne wspierają też rozwój tzw. inkubatorów przedsiębiorczości, czyli firm, które wyszukują i selekcjonują innowacyjne e-projekty i opiekują się nimi na początkowym etapie działalności. Wśród wielu takich przedsięwzięć jest projekt realizowany przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej. Zdobyła ona 2,6 mln zł na modernizację nieruchomości, która pomieści siedzibę "anioła" e-biznesu. Wsparcie unijne uzyskały też inkubatory w miastach poza stolicą regionu, m.in. Bielawski Inkubator Przedsiębiorczości, i Inkubator Przedsiębiorczości w Kudowie-Zdroju.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Unijne dofinansowanie wynieść ma ok. 70 mln zl", a

   Jaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 23

   "Dzięki inwestycji powstanie 150 nowych miejsc pracy". Czyli Unia placi ok. 0.5 miliona zlotych za stworzenie jednego stanowiska pracy. Jakos tak... sporo. Wystarczy na wyplacanie przez 10-11 lat...rozwiń całość

   "Dzięki inwestycji powstanie 150 nowych miejsc pracy". Czyli Unia placi ok. 0.5 miliona zlotych za stworzenie jednego stanowiska pracy. Jakos tak... sporo. Wystarczy na wyplacanie przez 10-11 lat sredniej krajowej. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama