Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Wojkowic Witold Kwiecień przyłapany przez policję, kiedy się promował

Katarzyna Kapusta
Witold Kwiecień sprawował urząd burmistrza dwa lata
Witold Kwiecień sprawował urząd burmistrza dwa lata arc.
Miał nie wychodzić w niedzielę - w dniu referendum - z domu, a całe zamieszanie z jego odwołaniem nazwał politycznym awanturnictwem. Tymczasem burmistrz Wojkowic Witold Kwiecień już w sobotę rano, dzień przed głosowaniem (w czasie ciszy wyborczej), próbował przekonywać do swojej osoby mieszkańców, zostawiając w sklepie spożywczym i kiosku list skierowany właśnie do nich. Został zatrzymany przez policję, a ta spontaniczna akcja i tak nie zdała się na wiele, bowiem wyniki referendum są dla Witolda Kwietnia miażdżące.

Aż 95 procent wszystkich mieszkańców, którzy w niedzielę poszli do urn, nie chce, by dalej piastował tę funkcję. W głosowaniu wzięło udział 2200 osób, z czego aż 2032 opowiedziały się za odwołaniem burmistrza Kwietnia, a jedynie 131 było temu przeciwnych. W Wojkowicach uprawnionych do głosowania było w sumie 7722 wyborców. By referendum było ważne, do urn musiało pójść 1770 osób.

Tak więc Witold Kwiecień nie tylko stracił fotel burmistrza, ale czeka go także odpowiedzialność karna za naruszenie ciszy wyborczej. - Rzeczywiście, wojkowiccy policjanci interweniowali w sobotę rano i zatrzymali burmistrza. Trwają obecnie czynności dotyczące naruszenia ciszy wyborczej - tłumaczy Paweł Łotocki, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.
To dopiero początek zmian w Wojkowicach. Teraz mieszkańcy zastanawiają się, kto będzie rządził w mieście i jakie zmiany w nim zajdą. Jedną z osób, która jest typowana na stanowisko burmistrza, jest Tomasz Szczerba (wojkowicki radny).

- Myślę, że to nie czas i miejsce na rozmowy o kandydowaniu. Za wcześnie na to. Teraz trzeba się skupić na całej procedurze, burmistrz ma siedem dni na złożenie protestu wyborczego - mówi nam Tomasz Szczerba. - Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Nikt nie spodziewał się takiej ilości głosów za odwołaniem burmistrza. To znaczy, że skala niezadowolenia mieszkańców była bardzo duża. Mam nadzieję, ze Rada Miejska Wojkowic będzie przykładem, jeżeli chodzi o realizację funkcji kontrolnej, bo w skali kraju takie inicjatywy są incydentalne, a przecież to radni mają najlepszą wiedzę na temat stanu miasta i działań organu wykonawczego - dodaje radny.

O referendum zdecydowali radni. Najpierw nie udzielili burmistrzowi absolutorium, a powodem tego były nieprawidłowości w wydatkowaniu budżetowych pieniędzy. Podczas sesji 27 lipca br. przegłosowali uchwałę w sprawie odwołania go ze stanowiska burmistrza. Radni zarzucali burmistrzowi nierzetelność i niegospodarność, m.in. zapłacenie faktury na przewóz kopalnianego koła wyciągowego na nieco ponad 6 tys. zł i podpisanie protokołu odbioru na usługę, która nie została wykonana do 15 czerwca 2012 r. A fakturę zapłacono jeszcze w grudniu 2011 roku. Tak pod koniec lipca Witold Kwiecień odpierał zarzuty Komisji Rewizyjnej pod swoim adresem.

- Zarzuty komisji rewizyjnej są co najmniej zaskakujące. Zarówno z opinii komisji rewizyjnej, jak i z protokołu z jej posiedzenia nie wynikają żadne podstawy do wyrażenia tak negatywnej opinii, a tym bardziej podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia absolutorium burmistrzowi - tłumaczył Witold Kwiecień. Zapewniał, że był przekonany, że usługa zostanie wykonana, a koło nie mogło zostać przewiezione wcześniej, ponieważ była zima. Odniósł się i do faktury, która została zapłacona przed wykonaniem usługi. Zdaniem Kwietnia, przez pomyłkę i niedopatrzenie na fakturze nie pojawił się napis, iż kwota ponad 6 tys. zł na przewóz to jedynie zaliczka.

Kto będzie rządził miastem? Kiedy wybory?

Z Wojciechem Litewką, dyrektorem delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, rozmawiała K. Kapusta
W niedzielę w Wojkowicach odbyło się referendum, podczas którego mieszkańcywyrazili swoją niechęć do dotychczasowego burmistrza i odwołali go ze stanowiska. Co dalej będzie działo się w mieście?
Teraz wszystkie materiały zostaną przekazane do Wydziału Nadzoru Prawnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Całą sprawą zajmuje się wojewoda śląski i prezes Rady Ministrów. Dzisiaj informacja o odwołaniu burmistrza powinna pojawić się w dzienniku ustaw.

Kiedy w takim razie będą mogły odbyć się wybory przedterminowe na stanowisko burmistrza?
To ustali prezes Rady Ministrów oraz wojewoda śląski. Generalnie wybory muszą się odbyć w ciągu trzech miesięcy od referendum. O tym, kiedy to będzie, decydują organy wyborcze. Podobnie jest w przypadku wyboru osoby, która będzie pełnić obowiązki burmistrza do czasu wyboru jego następcy. Zazwyczaj jest wyznaczany do tego komisarz wyborczy, którego kandydaturę musi zatwierdzić prezes Rady Ministrów.

Czy po referendum burmistrz stracił już całkowicie swoje stanowisko?
Od momentu wpisania informacji do dziennika ustaw przestaje być burmistrzem. W chwili utraty urzędu przez burmistrza swoje stanowiska tracą również jego zastępcy.

Czy odwołanie burmistrza Wojkowic będzie impulsem dla innych miast w woj. śląskim? Piszcie


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!