Odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod...

  Odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod Szczekocinami [ZDJĘCIA]

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod Szczekocinami [ZDJĘCIA]
  1/17
  przejdź do galerii

  ©Patryk Drabek

  W Chałupkach w gminie Szczekociny, gdzie w marcu doszło do katastrofy kolejowej, odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary tych tragicznych wydarzeń. Zobacz zdjęcia.
  W katastrofie zginęło 16 osób, a 92 były ranne. - Od tych wydarzeń minęło już kilka miesięcy, ale pamięć jest wciąż żywa. W tej katastrofie zginął mój mąż, który był maszynistą i prowadził pociąg z Przemyśla do Warszawy. Cały czas o tym pamiętam i ciągle wraca ta data 3 marca. Trudno się z tym jeszcze pogodzić - nie kryła wzruszona Maria Cieślak.

  Podczas uroczystości nie zabrakło mieszkańców niewielkiej miejscowości, władz gminy, powiatu i województwa czy też przedstawicieli straży pożarnej i policji, biorących udział w akcji ratunkowej.


  - To właśnie tutaj, w tym miejscu, spokój przerwał smutek i śmierć. Świadectwem tamtych chwil jest nie tylko nasza obecność tutaj, ale także pomnik pamięci 16 ofiar katastrofy kolejowej. My, mieszkańcy gminy Szczekociny, będziemy pamiętać, a wszystkim osobom poszkodowanym w wyniku katastrofy, życzę szybkiego powrotu do zdrowia. W trudnych zmaganiach z bólem i cierpieniem, w Chałupkach zwyciężyła międzyludzka solidarność, a mieszkańcy gminy Szczekociny zdali życiowy egzamin z obywatelskiego zachowania. To była postawa godna podziwu - mówił podczas uroczystości burmistrz Szczekocin, Krzysztof Dobrzyniewicz.

  Wszyscy w województwie śląskim łączymy się z wami w bólu - zwrócił się do rodzin ofiar marszałek województwa Adam Matusiewicz. - Pamiętamy i będziemy zawsze pamiętać. Jest nam niezmiernie przykro, że nasze województwo będzie się wam kojarzyło z tak tragicznymi okolicznościami. Chciałbym jednak żebyście pamiętali, że zawsze będziemy z wami i zawsze będziecie u nas bardzo miłymi i zawsze oczekiwanymi gośćmi - dodał marszałek.

  Przy okazji odsłonięcia pomnika, oficjalnie otwarto też wyremontowaną drogę w Chałupkach. Po katastrofie kolejowej, w ramach podziękowania za bohaterską postawę mieszkańców, gmina otrzymała na tę inwestycję pomoc finansową z budżetu województwa śląskiego w wysokości 500 tysięcy złotych.

  Wyremontowana droga przebiega na odcinku od drogi krajowej nr 78 w linii prostej wzdłuż torów kolejowych, biegnie do miejscowości Chałupki, a potem do granicy z województwem świętokrzyskim. Długość tego odcinka wynosi około 1,5 km.
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto jest winny śmierci tych ludzi?

   to robota Tuska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 125 / 128

   09.10.2007 - PAP

   W latach 2007-2013 ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na transport zostanie przeznaczone 19,4 mld euro - poinformowała we wtorek...rozwiń całość

   09.10.2007 - PAP

   W latach 2007-2013 ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na transport zostanie przeznaczone 19,4 mld euro - poinformowała we wtorek wiceminister transportu Barbara Kondrat na branżowej konferencji w Warszawie.

   Najwięcej pieniędzy pójdzie z unijnych środków na drogi - 11,1 mld euro (58 proc.). Drugie w tym zestawieniu są koleje - dostaną 4,9 mld euro (25 proc.), transport miejski otrzyma 2 mld (10 proc.), na dalszych miejscach są m.in. transport morski i lotniczy.

   Ze środków Funduszu Spójności w latach 2007-2013 zrealizowane zostaną inwestycje kolejowe na najważniejszych liniach kolejowych, które utworzą sieć połączeń na kierunkach północ - południe i wschód - zachód.
   Ponad 2 mld euro zostanie przeznaczone w latach 2007-2013 na rozwój sieci szynowych w aglomeracjach oraz zakup taboru.

   Zdecydowano o przesunięciu 1,2 mld euro na inwestycje drogowe

   07-04-2011

   komitet monitorujący program "Infrastruktura i środowisko" zdecydował o przesunięciu 1,2 mld euro z inwestycji kolejowych na drogowe oraz o podziale dodatkowych środków z tzw. dostosowania technicznego i rezerwy wykonania.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama