Wydali album o chasydach

  Wydali album o chasydach

  JS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie wydał album zatytułowany "Chasydzi lelowscy. Spotkania w drodze". Tekst zebrał i opracował Mirosław Skrzypczyk, zdjęcia są autorstwa Leszka Pilichowskiego.
  Album zawiera informacje o tradycjach chasydyzmu w Lelowie i na ziemiach polskich , corocznych pielgrzymkach chasydów na grób cadyka Dawida Bidermana Lelowera. To dzięki cadykowi Lelów, mało znany w Polsce, jest lepiej znany w Izraelu, USA, Francji, Kanadzie, na Ukrainie, w Rosji.

  Cadyk Dawid Biderman Lelower byl jednym z najważniejszych świętych mężów chasydyzmu, obok cadyków z Leżajska i Radomska.

  Cadyk Dawid spoczywa na żydowskim cmentarzu, kirkucie, gdzie jego szczątki pochowano przed około 190 laty.

  Po II wojnie światowej zniszczony przez hitlerowców teren cmentarza przejęła Gminna Spółdzielnia. W tym roku Walne Zgromadzenie członków Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Lelowie zgodziło się na sprzedaż nieruchomości Fundacji Chasydów. GS dostanie 606 tysięcy złotych od Skarbu Państwa i 200 tys. od Fundacji Chasydów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama