Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: Powstańcy śląscy są dyskredytowani? To wina komunizmu

Marek Szołtysek
W latach 1945-1989 był u nas komunizm. Wiem, że niektórych ta uproszczona nazwa denerwuje - ale tak czy inaczej nasz kraj był wtedy niedemokratyczny i zależny od Rosji (ZSRR), z czym wiązały się konkretne ograniczenia. Przykładowo, gdybym wtedy chciał założyć prywatne wydawnictwo i wydawać niezależnie książki o Śląsku - jak to robię teraz - to albo władza by uznała, że jestem debilem, bo nie rozumiem, że w tamtym systemie to jest niemożliwe, albo za próbę realizacji swojego pomysłu skończyłbym w więzieniu.

Komunizm upadł w 1989 roku, ale wcześniej zdążyły z przyczyn naturalnych wymrzeć całe śląskie pokolenia, które nie miały szans przekazać nam swoich śląskich doświadczeń i myśli. A czy wcześniej nie było dziennikarzy i badaczy? Byli, ale bezpieczniej pisało się o Hucie "Katowice", niż robiło reportaż o życiu skórkorzy.

A kto to był skórkorz? To był prywatny przedsiębiorca z branży kuśniersko-garbarskiej, który chodził od domu do domu i skupował zdzierane przy zabijaniu królika skórki. Może ktoś oczywiście się mierzić, dlaczego uczepiłem się skórkorzy? Ale to tylko przykład, przez który chcę uzmysłowić, że jeżeli współcześnie ktoś nie jest odpowiednio starym Ślązokiem, to nie miał szans doświadczyć i poznać skórkorzy, ale też innych elementów śląskiej kultury, która po prostu już odeszła na zawsze. Jednak może ktoś mieć słuszne wątpliwości, czy bez powszechnej świadomości dawnego zjawiska skórkorzy - to śląska kultura jest w kryzysie? Oczywiście, że bez obecności skórkorza w śląskiej pamięci zbiorowej nic tragicznego się nie stanie. Ale już nieodpowiednie udokumentowanie dawnych opinii Ślązaków o czasie powstań śląskich - to już poważna luka, taka czarna śląska dziura.

Ułatwia ona dzisiaj niektórym manipulowanie opinią o powstańcach śląskich, wkładając im w usta swoje współczesne poglądy, frustracje i ambicje polityczne. A dzisiaj słyszy się najczęściej następujące opinie dyskredytujące śląskie dzieło powstańcze: 1 - Powstańcy śląscy padli ofiarą polskiej propagandy narodowej; 2 - Powstańcy to głównie nieroby i bezrobotni; 3 - Znacząca część powstańców pochodziła spoza Śląska (z Polski); 4 - Powstańcy po latach żałowali swego udziału w powstaniach; 5 - Powstańcy są winowajcami krwawej wojny domowej na Śląsku; 6 - Mit o powstaniach śląskich stworzono w czasie komunizmu.

I jak wobec tego dyskutować z powyższymi opiniami, gdy mamy czarną dziurę, a nie bogate archiwa pełne niezależnie realizowanych wywiadów z powstańcami na przeróżne, nawet kontrowersyjne tematy? Brakuje tego, bo w czasach komunizmu, gdy żyło jeszcze mnóstwo powstańców, jedni się bali pytać a drudzy bali się udzielać odpowiedzi. Ale też trzeba mieć świadomość, że prawdy trudno się dowodzi. Bo przecież nie brakuje nam zdjęć i dokumentów pokazujących komunistyczne zbrodnie i puste sklepowe półki, a jednak wielu broni tego systemu.


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!