Katowice Airport: Mniejszy ruch na lotnisku w październiku

  Katowice Airport: Mniejszy ruch na lotnisku w październiku

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W październiku port lotniczy Katowice zanotował spadek liczby pasażerów wobec tego samego okresu rok wcześniej, zarówno w ruchu czarterowym jak i regularnym. Ogółem po dziesięciu miesiącach br. pasażerów jest jednak więcej niż w tym samym czasie 2011 r.
  Jak podały w piątek służby prasowe lotniska, w październiku pasażerów było w Pyrzowicach o 3,1 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

  Lotnisko w Pyrzowicach należy do liderów ruchu czarterowego wśród portów regionalnych. W ostatnich latach w sezonie wakacyjnym padały tu kolejne rekordy liczby obsłużonych pasażerów, którzy odlatywali stąd na wakacje. Od lipca tego roku następuje jednak spadek w odniesieniu do ubiegłego roku. W październiku br. pasażerów czarterowych było o 7,6 proc. mniej niż w tym samym miesiącu rok temu. Po dziesięciu miesiącach średni spadek wynosi 3,6 proc.

  Mniejszy ruch to m.in. efekt bankructw biur podróży, do których doszło na początku i w trakcie trwania sezonu czarterowego, oraz spadku zainteresowania wczasami za granicą.

  Dotąd w Pyrzowicach rósł natomiast ruch regularny. Jednak w październiku i w tym segmencie zanotowano spadek, o 2,2 proc. Natomiast ogółem po dziesięciu miesiącach roku ruch regularny wzrósł o 4,7 proc.

  Od początku roku do końca października w Pyrzowicach odprawiono ponad 1,5 mln pasażerów w ruchu regularnym oraz niespełna 750 tys. osób w ruchu czarterowym - w sumie ponad 2 mln 271,5 tys. osób. To ponad 35 tys. pasażerów więcej niż w tym samym czasie 2011 r.

  Zmniejszenie ruchu czarterowego zmusiło zarządzające portem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze do korekty tegorocznej prognozy ruchu. Na początku roku władze portu szacowały, że w całym 2012 r. obsłuży on nawet 2,8 mln pasażerów, wobec ponad 2,5 mln przed rokiem. Obecna prognoza mówi o ok. 2,6 mln podróżnych.

  W sezonie jesienno-zimowym siatka połączeń z Katowice Airport obejmie 28 połączeń do 13 europejskich państw. Najwięcej tras obsługiwać będzie Wizz Air (16), następnie Ryanair (5), PLL LOT (3), Lufthansa (2), Eurolot (1) i SAS (1). Siatka połączeń czarterowych to 35 tras do 10 państw w Europie, Azji i Afryce. Najwięcej połączeń czarterowych z wylotem z Pyrzowic biura podróży oferują do Hiszpanii (8), Grecji (7) oraz Egiptu, Turcji i Tunezji (po 4).

  Na podkatowickim lotnisku realizowany jest największy program rozbudowy infrastruktury w historii portu, w części finansowany ze źródeł unijnych. To budowa nowej drogi startowej oraz rozbudowa płyt postojowych, łącznym kosztem ponad 400 mln zł. PAP
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama