Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsko godka w sieci robi furorę: Jest nakładka na Facebooka i Google

Karol Świerkot
Gryfnie na Facebooku stworzyli Klaudia i Krzysztof Rokselowie z Pszczyny
Gryfnie na Facebooku stworzyli Klaudia i Krzysztof Rokselowie z Pszczyny ARC
Stronę Gryfnie na Facebooku lubi ponad 20 tysięcy osób, a słowniczek śląskiej gwary jest burzliwie komentowany. Śląsko godka jest coraz popularniejsza.

Śląsko godka jest interesująca dla ludzi z całej Polski. Nie wierzycie? Zajrzyjcie na Facebooka, na fanpage Gryfnie. Tam jego twórcy - Klaudia i Krzysztof Rokselowie z Pszczyny - pokazują, że śląskie słowa to nie archaizmy, których trzeba się wstydzić. Śmieszne obrazki, zdjęcia, komiksy robią furorę. Stronę w ciągu niespełna roku polubiło ponad 20 tys. fanów.

- Chodzi nam o to, żeby pokazać, że śląsko godka też może być ciekawa i piękna - mówi Klaudia Roksela. - Nie musi kojarzyć się tylko z Bercikiem i listą szlagrów - dodaje.

Knify MacGyvera, czyli po naszymu

Każdego dnia na fanpage'u pojawia się jedno śląskie słowo, objaśnione komentarzem z lekkim przymrużeniem oka i zdjęciem. I to działa. Przykład z wczoraj to słowo "knif" i zdjęcie znanego wszystkim MacGyvera. Wszak knify to sposoby na zrobienie czegoś, a z tych MacGyver słynął, dlatego łatwo skojarzyć i zapamiętać. Pod obrazkiem pojawiło się ponad 250 lajków i 10 komentarzy.

- Ludzie, którzy znają Śląsk, lubią te słowa, utożsamiają się z nimi i przekazują je dalej - mówi Krzysztof Roksela.

Bo Facebook to przecież poczta pantoflowa. - Pytamy ludzi, skąd się o nas dowiedzieli, odpowiadają, że znajomy dał "lajka" (polubił stronę na Facebooku - przyp. red.) - tłumaczy Klaudia Roksela.

Nie brakuje też kwestii spornych, bowiem nie od dziś wiadomo, że gwara śląska nie jest jednolita. Przykład? Rudzianie godajom inaczej niż piekarzanie.

- Rodzi się dyskusja, bo część osób mówi np. chachor, a część chachar (łobuz), trudno rozstrzygnąć, która forma jest właściwa - zauważa Klaudia Roksela. - Mało jest słów, które na całym Śląsku wymawiane byłyby w ten sam sposób, jak np. koło (rower). Ale im bardziej złożony wyraz, tym więcej różnic w jego wymowie - dodaje Krzysztof Roksela.

Stąd też pomysł na stronę o śląskich słowach, aby takie wątpliwości rozwiewać.

- W dyskusję często włączają się osoby dużo starsze od nas, których wiedza na temat śląskiej godki jest większa - mówi pani Klaudia.

Gorol z Krakowa uczy Ślązaków godki

Jednak nie wszyscy do różnic podchodzą z dystansem, zdarzają się też złośliwości. - Czasem ktoś napisze, że jestem gorol, śmieję się z tego - dodaje.- Bo z dziada pradziada u mnie w domu mówiło się po śląsku.

Klaudia Roksela ma na swoim koncie też tytuł Młodzieżowej Ślązaczki 2002. Krzysztof nie jest rodowitym Ślązakiem, ale na Gryfnie odpowiada za sprawy techniczne. - Wyszukiwaniem tekstów i stroną merytoryczną zajmuję się ja. Krzysiek dba o rzetelność, systematyczność i sprawy graficzne - tłumaczy Klaudia. Bo systematyczność jest też sukcesem fanpage'a. - Jeśli informacje pojawiałyby się raz na tydzień, raczej nikt by tu nie zaglądał - wyjaśnia Krzysztof.

Bo, jak zauważają, czasem trudniej jest zdecydować, czego na stronę nie wrzucić. - To, co nie ma nic wspólnego ze śląską godką, na Gryfnie się nie znajdzie, ale niełatwo zdecydować, co pasuje do naszego profilu, a co nie - wyjaśnia Krzysztof.
Przaja tymu, kamraci, bildy i komyntarze

Tym bardziej że przedział wiekowy odbiorców profilu jest szeroki. - Mamy fanów w wieku od 12 do 70 lat - mówią. Jednak Gryfnie to tylko jedna ze śląskich inicjatyw w internecie. Grzegorz Kulik, 29-letni bytomianin, stworzył po śląsku nakładkę na Facebooka. Regionalna wersja tego portalu społecznościowego od standardowej wersji różni się np. tym, że zamiast "lubię to", klikamy "przaja tymu". Tutaj nie ma też znajomych, są za to kamraci, a zamiast zdjęć dodajemy bilda. Posty są natomiast "komyntowane".

- Nie da się wszystkiego przetłumaczyć dosłownie. Zastanawialiśmy się, jak zastąpić frazę "lubię to", mogło być "jo jes tymu rod/rada". Ale to już rozgranicza płeć, a nam zależało, aby akurat to określenie było proste i chwytliwe, łatwe do zapamiętania - opowiada Kulik.

Już w pierwszych dniach wersja zdobyła ponad 2 tysiące użytkowników. Jak podkreśla Grzegorz Kulik, polska nakładka na Facebooka ma łączyć ludzi.

- Pomyślałem, że skoro ludzie rozmawiają ze sobą po śląsku w domu, pracy, a nagle siadają przed komputerem i z tymi samymi osobami, z którymi tak rozmawiają, mają teraz komunikować się zupełnie inaczej, to chyba coś jest nie tak - tłumaczy. - Teraz w naturalny sposób, także przez współczesne środki przekazu, mogą się komunikować z innymi.

W stworzeniu śląskiej nakładki na Facebooka pomogło mu Stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana. To z nimi, a także w oparciu o słowniki, zajął się tłumaczeniem słów. Śląski Facebook działa w przeglądarkach Firefox, Chrome i Opera, wystarczy zainstalować do nich skrypt JavaScript. A zainstalować może go każdy.

Co więcej, jest też nakładka na przeglądarkę Google. Wystarczy wejść na stronę internetową i pobrać specjalną aplikację, aby korzystać z najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki "po naszymu". Jest też śląska, ślabikorzowa klawiatura, którą mogą mieć użytkownicy systemu operacyjnego Windows i Linux.
Wsp. MANO

SŁOWNICZEK

Mycka - czapka
Niy zapomnijcie se ło mycce, coby Wos niy przewioło.

Knif - sposób
Tyn to zawdy mioł jaki knif.

Colsztok - miara
Złomałach roz colsztok starzikowi, haja była jak pierzin.

Gańba - wstyd
Gańba była na cołko wieś.

Futrować - karmić
Trza nafutrować psa z samego rana.

Po bosoku - boso
Niy łaźcie terozki po bosoku, bo ryma dostaniecie.

Hajcować - palić w piecu
Hajcujecie już?

Owerol - dres
Łoblykocie se owerol? Zawdy w nim ciepło.

Stracić sie - zgubić się
Chyba żech sie stracił. Zaroz byda ryczoł.

Ziajać - ziewać
Durś mi sie dzisio ziajo. Wom tyż?

Bryle - okulary.
Co jo bych zrobił bez tych bryli.

Klapsznita - kanapka z dwóch kromek chleba.
Zrobia se klapsznita z szałotym i tomatami.

Keta - łańcuch albo sznur korali, naszyjnik
Śleciała mi keta w kole i musza je teraz cisnąć


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!