Dąbrowa Górnicza: Obywatelski budżet. 8 mln zł dla...

  Dąbrowa Górnicza: Obywatelski budżet. 8 mln zł dla mieszkańców

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: Obywatelski budżet. 8 mln zł dla mieszkańców

  ©arc.

  Gdzie postawić nowe ławki, gdzie przydałby się chodnik, a gdzie wybieg dla psów czy więcej koszy na śmieci? O tym wszystkim już w przyszłym roku mają decydować sami mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, bo budżet obywatelski nabiera tu coraz bardziej realnych kształtów. Tuż po Nowym Roku ruszy kampania informacyjna, która pozwoli dąbrowianom dowiedzieć się, jak zgłaszać konkretne projekty, kto może to zrobić i jakie są szanse na ich realizację.
  Dąbrowa Górnicza: Obywatelski budżet. 8 mln zł dla mieszkańców

  ©arc.

  Zmieniła się też pierwotna koncepcja i pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego mają być dzielone nie na pięć okręgów wyborczych, ale na poszczególne dzielnice (większe i mniejsze), których ma być 26.

  - To akurat dobry pomysł, bo w jednym okręgu wyborczym jest np. typowo miejski Gołonóg oraz leżące na obrzeżach miasta Ujejsce. Ich potrzeby są zupełnie inne, tak więc głosowanie i rozstrzygnięcie, która propozycja jest ważniejsza i którą warto zrealizować, mija się z celem - przyznają zgodnie dąbrowianie.
  Pierwotnie budżet obywatelski w Dąbrowie miał wynosić 8 mln zł, ale ta kwota może ulec jeszcze zmianie. Przez kilka ostatnich miesięcy (w sumie 6 spotkań) trwały w Społecznym Inkubatorze Przedsiębiorczości konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego, w których wzięli udział m.in. radni, przedstawiciele władz miasta oraz organizacji pożytku publicznego z terenu miasta. - Chcemy oprzeć się o dobre wzorce, także zagraniczne, i nie popełniać błędów. Konsultujemy nasze pomysły np. z Instytutem Badań Innowacji Społecznych.

  Wszystko po to, by całe przedsięwzięcie się powiodło. Na początek najważniejsza będzie wielka akcja edukacyjna, mająca przybliżyć mieszkańcom całą idee tego typu podziału pieniędzy - mówi Piotr Drygała, szef Biura Organizacji Pozarządowych w Dąbrowie Górniczej. A jak ma wyglądać cała procedura. Projekty będzie mogła zgłaszać osoba, która ukończyła 16 lat, a taki wniosek musi poprzeć 15 osób. Każdy będzie mógł zgłosić kilka propozycji. - Potem każda z nich będzie sprawdzana, bo może okazać się, że np. dotyczą terenów prywatnych, a nie gminnych - podkreśla radny Zbigniew Łukasik, jeden z inicjatorów wprowadzenia budżetu obywatelskiego. - Potem przez tydzień odbędzie się głosowanie i te projekty, które zbiorą największą ilość głosów, będą realizowane. Trzeba potem rozstrzygnąć przetargi, a realizacja tych propozycji rozpocznie się w 2014 roku - dodaje.

  W Sopocie budżet obywatelski już jest. Będzie w Sosnowcu i Chorzowie?  Budżet obywatelski staje się coraz bardziej popularna formą podziału miejskich pieniędzy.

  W Sopocie budżet obywatelski wprowadzono w 2011 r. Jego wysokość wyniosła 5 mln zł. Władze miasta na propozycje mieszkańców czekają od 1 czerwca do 15 sierpnia. Potem przez 2 tygodnie trwa głosowanie, a sopocianie sami wybierają najbardziej istotne projekty. W Chorzowie też trwają przymiarki do tej formy podziału miejskich funduszy. Budżet partycypacyjny miałby wynosić ok. 6 mln zł. Zostałby podzielony na cztery części, bo tyle jest dzielnic (Maciejkowice z Chorzowem Starym). Pomysły dotyczące wprowadzenia budżetu obywatelskiego pojawiły się też w Sosnowcu, ale kwestia ta jest na razie na etapie komisji Rady Miejskiej. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły.
  *Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
  *Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama