Menu Region

Abonament RTV: Kto nie musi płacić abonamentu RTV?...

Abonament RTV: Kto nie musi płacić abonamentu RTV? [ABONAMENT RADIOWO TELEWIZYJNY]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Monika Krężel

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Abonament RTV: Kto nie musi płacić abonamentu RTV? Wielu naszych Czytelników otrzymuje z poczty upomnienia związane z uregulowaniem zaległości za abonament radiowo - telewizyjny i to za ostatnie - bagatela! - pięć lat. Kara wynosi około 1600 zł. Kto jet zwolniony z abonamentu RTV? CZYTAJ WIĘCEJ
1/5

Abonament RTV: Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

(© 123RF)

  • Abonament RTV: Kto nie musi płacić abonamentu RTV?
TO MUSISZ WIEDZIEĆ O ABONAMANCIE RTV 2014: KONTROLA + KARY:
ABONAMENT RTV 20154: KONTROLERA NIE MUSISZ WPUSZCZAĆ DO DOMU


POZNAJ ABONAMENT RTV 2014 - STAWKI SĄ WYŻSZE
ABONAMENT RTV W GÓRĘ! WYŻSZE OPŁATY ZA RADIO I TELEWIZJĘ 2014


Abonament RTV: Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

W tej sprawie do redakcji dzwoni wielu emerytów.
- Jestem emerytką, podobnie jak mój mąż. Kilka lat temu głośno było o tym, że abonament radiowo - telewizyjny będzie zlikwidowany, zapowiadał to zresztą premier Tusk. Przestaliśmy więc płacić podobnie jak nasi sąsiedzi - opowiada jedna z naszych Czytelniczek. - I nagle po tylu latach dostałam wezwanie do zapłaty zaległości w wysokości 1585 złotych za lata 2007 - 2012. Zapłacę je, ale zastanawiam się, z jakiego powodu ściąga się zaległości aż sprzed pięciu lat. Czy nie powinnam dostać upomnienia tylko za ostatnie trzy lata? - pyta.

ZOBACZ TAKŻE:
Abonament RTV [PORADNIK] Kto musi płacić? Kto może Cię skontrolować?
Abonament rtv po nowemu. Kto ma płacić [NOWE ZASADY]


CZYTAJ KONIECZNIE:
Abonament rtv można zapłacić w ratach SPRAWDŹ


- Upomnienia przypominające o uregulowaniu zadłużenia wysyłane są do osób z terenu całej Polski - wyjaśnia Tomasz Borowski z biura prasowego Poczty Polskiej SA. - Dla osób, które nie uregulują należności na podstawie upomnienia, będą wystawione tytuły wykonawcze i zostaną przekazane do właściwych urzędów skarbowych do wyegzekwowania. Przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej przeprowadzane są też kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych - dodaje.

Jeśli pracownik poczty stwierdzi używanie niezarejestrowanego odbiornika, to pobiera opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Jest do dokładnie 555 zł. Niezależnie od tej opłaty, osoba ma obowiązek zarejestrowania odbiorników rtv i płacenia abonamentu RTV.


Skąd się natomiast bierze kwota 1585 zł? Okazuje się, że Poczta Polska może dochodzić zaległości w opłatach abonamentowych maksymalnie za okres 5 lat. Sprawa dotyczy osób, które mając zarejestrowany odbiornik, nie płaciły za niego. - Należności z tytułu opłat abonamentowych i obowiązek rejestrowania odbiorników rtv wynikają z ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, a więc mają charakter administracyjny, nie umowny. I stąd stosowanie regulacji o przedawnienia roszczeń z Kodeksu cywilnego, właściwej dla stosunków umownych, nie ma uzasadnienia - wyjaśnia.
Kwestią sporną jest wpuszczenie pracownika poczty do domu. Kontroler, żeby stwierdzić, że ktoś ma w domu niezarejestrowany telewizor, musi do niego wejść.

- Artykuł 7 ustawy abonamentowej daje prawo kontroli operatorowi publicznemu, natomiast nie precyzuje, w jaki sposób ma ją przeprowadzać - uważa Borys Budka, radca prawny. - Jeśli nie zgodzimy się wpuścić pracownika poczty do domu, to nie ma takiego przepisu, na podstawie którego kontroler może wejść siłą do naszego mieszkania.

Abonament RTV: Ile trzeba płacić?Abonament za używanie odbiornika radiowego wynosi 5,50 zł za jeden miesiąc. Jeśli posiadamy telewizor zapłacimy 18,50 zł.
 W przyszłym roku abonament zdrożeje o 15 gr.

Opłatę uiszcza się z góry do 25 dnia każdego miesiąca.
Warto pamiętać, że abonent wnoszący opłatę 25-go dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej SA. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25-go dnia miesiąca wpłynie na rachunek 26-go lub 27-go poczta nie może naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.
1 »

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.