Ważne
  Turbina przyszłości

  Turbina przyszłości

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zespół łopatek dyszowych turbiny niskiego ciśnienia wymyślony w Bielsku-Białej otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że jest to część silnika odrzutowego najnowszego modelu samolotu Boeing.
  Konkurs organizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Produkt nagrodzony w kategorii wyrób przyszłości stworzył 10-osobowy zespół technologów firmy Avio Polska i Akademii Techniczno-Humanistycznej.

  Specjaliści z Avio Polska przed rokiem otrzymali wyłączność na projekt, model testowy, prototyp i produkcję części stałej turbiny niskiego ciśnienia do silnika General Electric Next-generation -2B, który będzie montowany w najnowszym modelu Boeinga 747-8, najnowszej wersji słynnego jumbo jeta.
  Część stała turbiny jest jego istotnym elementem, odpowiada bowiem za napęd sprężarki, ma więc wpływ na żywotność silnika oraz bezpieczeństwa. Dzięki łopatkom turbiny z Bielska silnik zużywał będzie około 15 procent mniej paliwa, będzie cichszy i mniej szkodliwy dla środowiska.

  - To głośny i prestiżowy projekt. Dla nas współpraca z firmą lotniczą to duże wydarzenie, bo tak wysokich technologii nie spotyka się w innych branżach - mówi członek zespołu, dr hab. Władysław Jakubiec, kierownik zakładu metrologii i zarządzania jakością ATH.

  - Było to wielkie wyzwanie, choć mamy już spore doświadczenie. W tym przypadku obowiązywały precyzyjne terminy. Silnik wykonywany jest przez wiele firm i żadne ogniwo łańcucha nie może zawieść.

  Kolejna trudność polegała na tym, że nigdy fizycznie nie mieliśmy w naszym laboratorium łopatek. Oprogramowanie pomiarowe, za które odpowiadaliśmy, musiało być gotowe w momencie, gdy powstał pierwszy ich egzemplarz , żeby od razu można było go testować. Dlatego musieliśmy pracować na modelach wirtualnych. Wszystko trwało kilka miesięcy - zdradza szczegóły przygotowania projektu dr inż. Marcin Starczak, adiunkt w zakładzie metrologii i zarządzania jakością.

  Obaj naukowcy zapewniają, że będą dumni, gdy zobaczą nowy model Boeinga i będą mieli świadomość że jego znaczący element jest również ich dziełem.

  Współpraca ATH z Avio rozpoczęła się w 2004 roku i zainicjował ją absolwent bielskiej uczelni. Jest możliwa dzięki współrzędnościowej maszynie pomiarowej, którą ATH kupiła kilkanaście lat temu z funduszy europejskich. Wtedy była trzecią, jaką dysponowały uczelnie.

  Same korzyści  Interes ma być jednak opłacalny, bo sprzedaż w najbliższych latach ma przynieść Polakom ponad 100 mln euro przychodu. Silniki mają być wprowadzone do produkcji w 2009 roku.

  Avio Polska ma kontrakt na 500 milionów złotych, który będzie realizowany przez 10 lat. Potem zatrudnienie zapewni bielskiej firmie kolejny kontrakt, a na pewno produkcja części zamiennych. W bielskim Avio pracuje 200 osób. Zatrudnienie wzrosnąć ma o 50 osób.

  W tworzeniu nowej generacji silników lotniczych GEnX bielski oddział Avio bierze udział wraz z General Electric i Ishikawajima-Harima Heavy Industries - IHI.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niesprawdzone informacje

   Gal Anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 32

   Bardzo ciekawe bo od kiedy tworzeniem projektu (konstrukcją) zajmują się tylko technolodzy???
   Autorce tekstu proponuje na przyszłość zweryfikowanie informacji o których pisze a nie przepisywanie...rozwiń całość

   Bardzo ciekawe bo od kiedy tworzeniem projektu (konstrukcją) zajmują się tylko technolodzy???
   Autorce tekstu proponuje na przyszłość zweryfikowanie informacji o których pisze a nie przepisywanie na ślepo artykułów innych gazet. Te same zdania już miałem okazję wiele razy przeczytać.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama