W Sosnowcu już wiosną posłuchamy...

  W Sosnowcu już wiosną posłuchamy muzyki w nowej sali koncertowej

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Sosnowcu już wiosną posłuchamy muzyki w nowej sali koncertowej

  ©Lucyna Nenoff

  Budowa sali koncertowej przy sosnowieckim Zespole Szkół Muzycznych to niewątpliwie najważniejsza z trzech inwestycji miejskich ostatnich lat. Dwie pozostałe to powstały na terenach dawnej KWK Niwka-Modrzejów Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny (kosztował 32 mln zł) oraz modernizacja sali dawnego kina Muza w Sosnowcu (koszt ok. 20 mln zł). Sosnowiecka szkoła muzyczna czekała na nią od wielu lat.
  W Sosnowcu już wiosną posłuchamy muzyki w nowej sali koncertowej

  ©Lucyna Nenoff

  W ramach prac w gmachu szkoły przy ulicy Wawel powstaje sala koncertowa z widownią na 511 osób oraz sala kameralna ze 167 miejscami na widowni. W budynku powstaną również sale ćwiczeń oraz - wymagające specjalnych warunków ze względu na odpowiednie wyciszenie - sale dla uczniów zgłębiających tajniki gry na perkusji. Koszty powstania całego budynku to 41 milionów złotych. Połowę tej kwoty miasto pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


  - Wszystko wskazuje na to, że prace zakończą się zgodnie z planem - cieszy się Dorota Grolik, dyrektor sosnowieckiego Zespołu Szkół Muzycznych.

  - Na budowie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem prac - potwierdza Karolina Myszkiewicz, rzeczniczka prasowa Mostostalu Warszawa SA, który buduje sosnowiecką salę koncertową.

  Budowlańcy cieszą się, że przed zimą udało się zakończyć większość prac na zewnątrz.

  Odwiedziliśmy wczoraj plac budowy i sami sprawdziliśmy, ile już wybudowano. Rzeczywiście, od strony ulicy Wawel można już podziwiać szklaną elewację holu budynku. Z tyłu widać drewnianą boazerię, która pokrywa inną fasadę budynku.

  W przyszłości remont ma przejść również elewacja budynku samej szkoły, by stary i nowy obiekt stanowiły jedną całość. Praca wre również przy budowie schodów od strony parku Sieleckiego i parkingu przed budynkiem szkoły muzycznej.

  Jak zapewniają przedstawiciele Urzędu Miasta, sala przy Zespole Szkół Muzycznych nie będzie świeciła pustkami.
  - Odbywać się tutaj będą nie tylko koncerty, przesłuchania, konkursy muzyczne i małe formy sceniczne, ale również konferencje i wykłady. Będzie można organizować tutaj również warsztaty muzyczne i przesłuchania - przekonuje Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

  - Marzenie wielu sosnowieckich miłośników muzyki doczeka się wreszcie realizacji - dodaje dyrektor Dorota Grolik.
  Zakończenie prac przewidziano na marzec 2013 r.

  Kino Muza: tu będzie kolejna sala


  Sala powstająca przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu to niejedyne tego typu miejsce w grodzie położonym w widłach Czarnej Przemszy i Brynicy. Sala ma powstać również w budynku dawnego kina Muza.

  Kino w budynku przy ulicy Warszawskiej powstało już przed wojną. Początkowo nazywało się Roxy, potem Nowe Pokolenie, a od 1956 r. do końca działalności Muza. Przestało funkcjonować w 2005 r. Swego czasu było jednym z nielicznych premierowych kin w regionie. Niebawem dawna Muza zmieni się w wielofunkcyjną salę koncertową, w której odbywać się będą koncerty muzyczne, występy teatralne, kabaretony, konferencjei inne wydarzenia kulturalne. Widowiska oglądać będzie mogło jednocześnie 500 osób - 318 na dole (w tym trzy miejsca dla niepełnosprawnych) i 182 na balkonie. Obiekt wzbogaci się też o zaplecze techniczno-biurowe. TOS
  *Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama