Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn ma podziemia. Trzeba je tylko odkryć [WIDEO]

Jacek Drost
Eksploracja podziemi w Cieszynie
Eksploracja podziemi w Cieszynie Stowarzyszenie Cieszyńskie Podziemia
Informacje o tym, że pod Cieszynem pełno jest sekretnych korytarzy krążą nad Olzą już od dawien dawna. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku interesowali się nimi mieszkańcy określani mianem Kopidołów. Zdobyli trochę informacji na ich temat, niektóre próbowali zwiedzać. ZOBACZ WIDEO

Pojawiały się o tunelach informacje w prasie, plany w stosunku do nich miał Urząd Miejski, ale tak naprawdę tunele pod Cieszynem nigdy nie zostały dokładnie przebadane archeologicznie. Teraz na poważnie postanowili zająć się nimi miłośnicy historii miasta. Założyli Stowarzyszenie Cieszyńskie Podziemia, więc jest szansa, że zdejmą z podziemnych korytarzy zasłonę tajemnicy.

- Na skarby nie liczymy, choć mamy nadzieję, że znajdziemy coś z dawnych czasów. Coś, co będzie miało wartość historyczną - mówi Łukasz Rojczyk, prezes Stowarzyszenia Cieszyńskie Podziemia. Dodaje, że zarejestrowali stowarzyszenie, bo chcieli sformalizować swoją działalność, a także stworzyć grupę, która będzie partnerem dla różnych instytucji, np. Śląskiego Konserwatora Zabytków czy gminy. - Bo coś z tymi podziemiami trzeba robić - podkreśla Rojczyk.

A jest co robić, gdyż ponoć tunele oplatają całe miasto. Na razie odkrywcy podziemi zainteresowani są tym, co jest pod cieszyńskim rynkiem, w rejonie kościoła Świętego Krzyża, gdzie tunel liczy około 6-12 metrów, piwnicą pod Parkiem Pokoju czy podziemiami pod kamienicą Babińskich. Na temat tych miejsc posiadają najwięcej informacji, a i same miejsca są dobrze zachowane - nie zostało w ich pobliżu zburzonych zbyt wiele domów.

- Niestety, temat jest dość złożony, bo takie badania nie są ani proste, ani tanie. Badanie gruntu wymaga wielu pozwoleń i ogromnych pieniędzy. Na razie badania będą finansowane z naszych kieszeni, cały czas szukamy również sponsorów i liczymy, że w przyszłości wspomogą nas samorząd oraz inne instytucje - podkreśla Rojczyk. I dodaje: - Chcemy działać zgodnie z prawem, więc najgorsze jest uzyskanie wszystkich pozwoleń na prowadzenie takich prac badawczych.

Jaką rolę pełniły w Cieszynie podziemia? Hipotezy są różne. Starsi cieszyniacy mówią, że na przykład pomieszczenie pod Parkiem Pokoju miało służyć jako zbiornik na wodę. Pojawiają się też informacje, że niektóre służyły jako magazyny kupieckie. Wiedza na ich temat bardzo się przyda.

- Nasze podstawowe założenie jest takie, by te podziemia przywrócić do stanu użyteczności publicznej i udostępnić je turystom, by w ten sposób propagować historię miasta. To byłaby fantastyczna atrakcja - dodaje prezes Stowarzyszenia Cieszyńskie Podziemia.

Obecnie do stowarzyszenia należy 15 osób, w tym m.in. znany cieszyński archeolog Wiesław Kuś czy nestor cieszyńskich dziennikarzy red. Tadeusz Ko-poczek, który kiedyś należał do grup "Kopidołów", a obecnym odkrywcom służy swoją wiedzą i materiałami (zachowało się trochę mapek, jak przebiegają tunele, jest plan przewidywanego szlaku tuneli, są też zapiski i relacje ludzi).

- Chcemy też zaktywizować starsze osoby, by dzieliły się z nami swoją wiedzą na temat podziemi - podkreśla Rojczyk.


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Cieszyn ma podziemia. Trzeba je tylko odkryć [WIDEO] - Dziennik Zachodni