Ważne
  Teatr gotów do rozrywki

  Teatr gotów do rozrywki

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wtopiony w tradycyjną, i co tu kryć - średniej urody, miejską przestrzeń "nowy" Teatr Rozrywki wygląda trochę jak cytat z innej rzeczywistości, a trochę jak budynek, który jest absolutnie na swoim miejscu. Można powiedzieć, że udało się stworzyć architektoniczny paradoks. A dokładniej niezwykle udany przykład rewitalizacji starej tkanki urbanistycznej. Pisze o tym Henryka Wach-Malicka
  Materiały podobne
  Przez gigantyczną szklaną ścianę widać foyer. Gdy nie pada śnieg, wydaje się ono dalszym ciągiem miejskiego chodnika, tyle tylko, że pokrytym kolorową wykładziną. Obok, po ślepym fragmencie muru wiosną będzie piąć się zieleń. Na razie jeszcze najwyżej półmetrowa, za rok sięgnie pierwszego piętra. A będzie jej więcej, choć dotąd na smutnej ulicy nawet chwasty wyrastały rachityczne.

  Klamka zapadła  Przymiarek do modernizacji siedziby chorzowskiego Teatru Rozrywki było wiele, zawsze jednak czegoś brakowało; najczęściej pieniędzy. Także doświadczenia i prekursorów, bo w Polsce od ponad półwiecza takiej inwestycji nie realizowano. Były teatrów remonty, rozbudowy, czasem odtwarzanie starych wnętrz, nigdy nie rozwiązywano natomiast łamigłówki z cyklu: "jak wybudować praktycznie nowy teatr w starych murach i w dodatku bez dysonansu z otoczeniem".

  - Tego teatru - mówi dr Łucja Ginko, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego - nie dało się już modernizować na raty, choć taktykę małych kroków stosowaliśmy przez lata. Unowocześnienie Dużej Sceny czy drobne naprawy nie rozwiązywały problemu, potrzebna była kompleksowa przebudowa. Zespół pracował w coraz trudniejszych warunkach, nie mogąc zrealizować wielu ambitnych planów i poszerzyć repertuaru. Gdy zaś zaczęła się, mówiąc wprost, sypać elewacja, nie było na co czekać. Cały remont sfinansował Urząd Marszałkowski, a to kwota niemała - ponad 15 milionów złotych. W czasie trwania modernizacji zmieniały się władze samorządowe, każdy kolejny zarząd akceptował budżet przebudowy, wychodząc z założenia, że to inwestycja, której wartość trudno przecenić.

  Klamka więc zapadła i pierwsze pieniądze z puli Urzędu Marszałkowskiego pozwoliły rozpisać konkurs na projekt przebudowy, a potem, od początku 2007 roku, rozpocząć prace.

  - Projektowanie to mój zawód, ale każdy architekt marzy o tym, by choć raz w życiu prócz rozwiązania zadania, przeżyć także przygodę intelektualną. I mnie się to zdarzyło właśnie przy przebudowie Teatru Rozrywki - mówi Jerzy Stożek, autor zwycięskiej koncepcji modernizacji. -Proszę jednak nawet nie pytać, ile razy natrafialiśmy na takie przeszkody, że projekt trzeba było zmieniać w kilka nocy, jak się przeprowadza kompleksowy remont teatru, który w tych rozbebeszonych ścianach normalnie gra oraz czy kiedyś miałem dość tej przygody. Powiem raczej, że to najbardziej fascynująca robota, jaką kiedykolwiek wykonałem - dodaje architekt.

  Trudności mnożyły się jednak, jakby je ktoś klonował i to z przyczyn praktycznie nieprzewidywalnych. Podrożała stal, którą w ogromnych ilościach zaczęli kupować... Chińczycy, rozbudowujący się przed igrzyskami olimpijskimi. Nagle ruszyła fala emigracji, na której odpłynęli budowlańcy, specjalizujący się w trudnych robotach modernizacyjnych. Nagle okazywało się, że trzeba wzmocnić stropy i wzmocnić strukturę ścian budynku, którym stuletnia przeszłość na zdrowie nie wyszła. Każda taka przeszkoda podnosiła koszty i spowalniała tempo prac, ale udało się sprostać warunkom projektu bez drastycznych ustępstw.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama