Urbanke: Rychłej śmierci życzą jubilatowi

  Urbanke: Rychłej śmierci życzą jubilatowi

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Urbanke: Rychłej śmierci życzą jubilatowi
  Tylko dwa kraje europejskie - Szwecja i Dania - potrafią precyzyjnie poinformować obywateli o wysokości przyszłej emerytury. Nasz ZUS też przysyła informacje o składkach, ale nic z tego nie można zrozumieć.
  Urbanke: Rychłej śmierci życzą jubilatowi
  Natomiast emerytalne prognozy specjalistów są ogromnie zróżnicowane. Załóżmy bowiem, że ktoś będzie zarabiał w momencie przejścia na emeryturę w 2040 roku dużo, czyli w granicach 9 tys. złotych. Ile dostanie z ZUS-u? Kalkulatory emerytalne pokazują od 2 tys. złotych do 5 tys. złotych (to wyliczenie ZUS-u). Szokująca rozbieżność, ale jeszcze bardziej szokujący spadek dochodów!

  Przedsiębiorca, który przez wiele lat zarabiał nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, na emeryturze może być zmuszony przeżyć za niecałe 800 zł.
  Wszystko przez to, że wielu płaci obecnie najniższe wymagane składki do ZUS-u. Jeśli jednocześnie pracownicy nie odkładają na starość, będą dziadować - jak mówi mój znajomy baca. Szacuje się, że w przyszłości nasze emerytury będą stanowiły zaledwie 30 proc. ostatniego wynagrodzenia, mimo że składki na ubezpieczenie społeczne są dziś wysokie.

  Nic więc dziwnego, że ZUS jest postrzegany jako nieprzyjazny urząd. Niedawna 78. rocznica powołania ZUS-u nie wzbudziła - jak zbadał Instytut Monitorowania Mediów - niemal żadnego zainteresowania mediów. "Kilka artykułów w internecie wygenerowało kilkadziesiąt komentarzy, z których: "rychłej śmierci życzę jubilatowi" należy do delikatniejszych" - czytamy w komentarzu do badania.

  Z opinii internautów wynika, że niewiele jest spraw, które można w Polsce załatwić oraz form działalności, w których można sobie poradzić bez takiego lub innego papierka z tej instytucji. Na korzyść ZUS-u wypada jedynie porównanie z OFE przeprowadzone przez jednego z internautów: ZUS to jedna z najbardziej uczciwych instytucji. Nigdy nie obiecywała emerytury na Bermudach, jej prezes zarabia niezbyt dużo, pracownicy również. Przeciwieństwem są OFE. Obiecywały bardzo dużo - och, emerytura na Bermudach to standard - prezesi zarabiają koszmarnie dużo i pracownicy również. A wyniki OFE??? Złe, chociaż są takie, które mają i bardzo złe.

  Mariusz Urbanke
  publicysta DZ

  *Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama