Centrum ratowania życia

  Centrum ratowania życia

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  13 nowocześnie wyposażonych centrów urazowych to szansa dla ofiar wypadków

  13 nowocześnie wyposażonych centrów urazowych to szansa dla ofiar wypadków ©123rf

  W dzisiejszym odcinku naszego cyklu przyglądamy się dofinansowanym z Funduszy Europejskich inwestycjom, które służą poprawie ochrony zdrowia mieszkańców Pomorza.
  13 nowocześnie wyposażonych centrów urazowych to szansa dla ofiar wypadków

  13 nowocześnie wyposażonych centrów urazowych to szansa dla ofiar wypadków ©123rf

  Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed polską służbą zdrowia jest podniesienie poziomu ratownictwa medycznego i opieki nad pacjentami po wypadkach. Temu służy wielki projekt dofinansowany z programu Infrastruktura i Środowisko: utworzenie 13 ośrodków urazowych w największych polskich miastach. Dzięki ich rozwojowi profesjonalna pomoc ma szanse dotrzeć do większej liczby pacjentów.

  W ośrodkach tych przewidziano stworzenie oddziałów leczenia udarów, ciężkich urazów i kardiologii interwencyjnej - czyli schorzeń i urazów, które są przyczyną 80 proc.
  przedwczesnych zgonów w Polsce. Do takich specjalistycznych ośrodków trafiają pacjenci w ciężkim stanie, których należy błyskawicznie zdiagnozować, a muszą to zrobić jednocześnie lekarze kilku specjalizacji, np. anestezjolog, neurochirurg i ortopeda. Są to przeważnie ofiary wypadków z poważnymi, rozległymi i wielonarządowymi urazami.

  Centra mają także pełnić rolę dydaktyczną, a dzięki prowadzonym w nich szkoleniom kadra medyczna będzie mogła zapoznać się z najnowszymi standardami diagnostycznymi i leczniczymi. Oprócz Gdańska podobne ośrodki powstają we Wrocławiu, w Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Sosnowcu, Lublinie, Poznaniu i Zielonej Górze. Cała sieć ma być w pełni zdolna do działania do końca 2013 r.

  Dla samodzielnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w którym powstał pomorski oddział urazowy, to nie pierwszy unijny projekt. Centrum korzystało już ze wsparcia unijnego, dwukrotnie uzyskując środki z regionalnego programu dla Pomorza. Zakup specjalistycznej aparatury medycznej dla Kliniki Kardiologii i Chirurgii Naczyniowej, Pracowni Kardioangiologii Inwazyjnej i Zakładu Radiologii pozwolił podnieść poziom usług medycznych dla pacjentów z chorobami serca. Drugi projekt regionalny to doposażenie Oddziału Medycyny Nuklearnej, tym razem z korzyścią dla pacjentów chorych na nowotwory.

  Z kolei w krajowym programie Infrastruktura i Środowisko znalazły się fundusze na dalsze doposażenie Zakładu Radiologii, który dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 7,5 mln zł mógł zakupić nowoczesny rezonans magnetyczny. Urządzenie to pozwala na przeprowadzenie wielu specjalistycznych badań, a gdańskie centrum jest jedynym ośrodkiem w Polsce północnej dysponującym takimi możliwościami.

  Centrum urazowe utworzone w ramach ogólnopolskiego projektu powstało w nowo wybudowanym Centrum Medycyny Inwazyjnej przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku. CMI, okrzyknięty najbardziej nowo-czesnym szpitalem w kraju, zajmuje ponad 32 tys. mkw powierzchni. Na pacjentów w 17 specjalistycznych klinikach czeka ponad 300 łóżek. Choć w zasadzie to pacjenci czekają na miejsca w CMI, bo niestety na drodze do pełnego wykorzystania tego naszpikowanego nowoczesną aparaturą ośrodka stanął brak pieniędzy.

  Na doposażenie centrum urazowego w CMI przeznaczono ponad 9 mln zł z budżetu unijnego. Kwota ta została zagospodarowana m.in. na wyposażenie sal operacyjnych w ultranowoczesny sprzęt diagnostyczny - np. aparaty RTG z możliwością wykonania fluoroskopii, czyli oglądania odbitego na ekranie obrazu wewnętrznej budowy danego narządu. Jest też echokardiograf, tomograf komputerowy, USG typu FAST, aparaty do znieczulania z systemem monitorowania i wiele innych nowoczesnych urządzeń medycznych. Nowinką techniczną są także tzw. inteligentne łóżka, które wyposażone są w liczne funkcje pomagające w opiece nad chorym pacjentem po operacji. Ofiary wypadków czy katastrof mogą zostać przetransportowane helikopterem medycznym na dach ośrodka, gdzie zajmie się nimi od razu tzw. traumateam, czyli zespół lekarzy różnych specjalności.

  Równie bowiem ważnym dla jakości ratownictwa medycznego jest równolegle realizowany projekt budowy, remontu i doposażenia baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na projekt ten przeznaczono łącznie ponad 58 mln zł ze środków unijnych. Podzielony na dwa etapy plan obejmuje 11 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: oprócz gdańskiej także w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach, Szczecinie, Zielonej Górze, Kielcach, Krakowie i we Wrocławiu. Pieniądze przeznaczone są zarówno na remont istniejących baz, jak i na budowę nowych oraz oczywiście na zakup nowoczesnego sprzętu, nie tylko samych śmigłowców, ale też wyposażenia maszyn oraz baz.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama