"Złota godzina" ratująca życie

  "Złota godzina" ratująca życie

  Polska

  Polska

  13 nowocześnie wyposażonych centrów urazowych to szansa dla ofiar wypadków

  13 nowocześnie wyposażonych centrów urazowych to szansa dla ofiar wypadków ©123rf

  W dzisiejszym odcinku naszego cyklu przyglądamy się dofinansowanym z Funduszy Europejskich inwestycjom, które służą ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców woj. łódzkiego.
  13 nowocześnie wyposażonych centrów urazowych to szansa dla ofiar wypadków

  13 nowocześnie wyposażonych centrów urazowych to szansa dla ofiar wypadków ©123rf

  Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed służbą zdrowia jest podniesienie poziomu ratownictwa medycznego i opieki nad pacjentami po wypadkach. Temu służy wielki projekt dofinansowany z programu Infrastruktura i Środowisko: utworzenie 13 ośrodków urazowych w największych polskich miastach. Dzięki ich rozwojowi profesjonalna pomoc ma szanse dotrzeć do większej liczby pacjentów.

  W ośrodkach tych przewidziano stworzenie oddziałów leczenia udarów, ciężkich urazów i kardiologii interwencyjnej - czyli schorzeń i urazów, które są przyczyną 80 proc.
  przedwczesnych zgonów w Polsce. Do takich specjalistycznych ośrodków trafiają pacjenci w ciężkim stanie, których należy błyskawicznie zdiagnozować, a muszą to zrobić jednocześnie lekarze kilku specjalizacji, np. anestezjolog, neurochirurg i ortopeda. Są to przeważnie ofiary wypadków z poważnymi, rozległymi i wielonarządowymi urazami.

  Centra mają także pełnić funkcję dydaktyczną, a dzięki prowadzonym w nich szkoleniom kadra medyczna będzie mogła zapoznać się z najnowszymi standardami diagnostycznymi i leczniczymi. Oprócz Łodzi podobne ośrodki powstają w Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Sosnowcu, Lublinie, Poznaniu i Zielonej Górze. Cała sieć ma być w pełni zdolna do działania do końca 2013 r.

  Na utworzenie centrum dla województwa łódzkiego prze-znaczono ponad 9,5 mln zł z budżetu unijnego. Na miejsce jego powstania wytypowano Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi.

  To nie pierwszy unijny projekt w tej placówce. Z Funduszy Europejskich dofinansowano już, kwotą blisko 50 mln zł, kompleksową modernizację szpitala. Kolejne 26 mln zł wsparło projekt utworzenia pracowni PET dla regionalnego ośrodka onkologicznego. Kolejne miliony z budżetu unijnego zainwestowano w infrastrukturę techniczną, zakup sprzętu, przebudowę sieci elektroenergetycznej i informatyzację.

  Projekt utworzenia w szpitalu centrum urazowego polegał m.in. na reorganizacji pracy w szpitalu, tak by dostosować go do wymogów, jakie stawiane są przed centrami w całej Polsce. Udało się także doposażyć szpital w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i ratujący życie. Zwiększono liczbę osób dyżurujących w zespole Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Poszkodowanymi, którzy trafiają do łódzkiej urazówki, zajmuje się tzw. trauma team, czyli zespół terapeutyczny, który po udzieleniu niezbędnej i natychmiastowej pomocy diagnozuje pacjenta i kieruje do dalszego leczenia. W skład trauma teamu wchodzi zespół lekarzy: chirurgów ogólnych, urazowych i anestezjologów wraz z pielęgniarkami wyspecjalizowanymi w tych dziedzinach i instrumentariuszkami oraz ratownikami medycznymi i technikami.

  Realizacja projektu pozwoliła na rozszerzenie zakresu usług szpitala o badania diagnostyczne przeprowadzane na nowoczesnym sprzęcie, poprawiły się także warunki techniczne opieki nad pacjentami, np. poprzez wprowadzenie systemu ciągłego monitoringu funkcji życiowych. Wprowadzono nowe procedury chirurgiczne zwiększające bezpieczeństwo i komfort pacjenta w trakcie zabiegów. Zwiększona liczba kadry medycznej oraz nowoczesny sprzęt pozwalają na zachowanie w łódzkiej placówce zasady "złotej godziny", zgodnie z którą specjalistyczne leczenie ciężko poszkodowanego pacjenta powinno się rozpocząć najpóźniej w ciągu 60 minut od jego przyjęcia.

  Równie ważny dla jakości ratownictwa medycznego jest równolegle realizowany projekt budowy, remontu i doposażenia baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na projekt ten przeznaczono łącznie ponad 58 mln zł ze środków unijnych. Podzielony na dwa etapy plan obejmuje 11 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pieniądze przeznaczone są na remont istniejących baz i na budowę nowych oraz oczywiście na zakup nowoczesnego sprzętu, nie tylko samych śmigłowców, ale też wyposażenia maszyn oraz baz. Inwestycje te pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu i lądowania, skrócenie czasu dotarcia na miejsce wypadku i zwiększenie zasięgu działania lotniczych służb ratowniczych w całym kraju.

  Łódzka inwestycja na terenie Portu Lotniczego im. Reymonta kosztowała ok. 5,5 mln zł i większość tej kwoty pochodziła z budżetu unijnego. Na miejscu starych kontenerów wybudowano piętrowy obiekt, w którym znalazło się miejsce na hangar i płytę postojową dla śmigłowców wraz ze stacją paliw, pokoje operacyjne, pomieszczenia techniczno-socjalne i magazyn leków.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo