Katowice: 140 uczniów pisało Eurodyktando 2012

Katowice: 140 uczniów pisało Eurodyktando 2012

PAP

PAP

Dominik Depta z I Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego w Częstochowie popełnił najmniej błędów w Eurodyktandzie 2012. Tekst pt. "Supersztafeta pokoleń, czyli o tym, że senior jest nieodzowny" pisało w Katowicach 140 uczniów ze szkół województwa śląskiego.
Eurodyktando było poświęcone osobom starszym, ponieważ rok 2012 ogłoszono Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. "Trzeba oddać sprawiedliwość ludziom, którzy nas wychowywali" - powiedziała dziennikarzom autorka dyktanda dr Katarzyna Wyrwas z Instytutu Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

"Czemu ni stąd, ni zowąd ich nie rozumiemy, może nawet lekceważymy?
Czy przestali być nieomylni, charyzmatyczni i bezawaryjni? Czy dlatego, że wolą bigbit i rock and rolla od hiphopowych rytmów? Czyż mieliby być gorsi tylko dlatego, że nie obchodzą walentynek, nie latają boeingiem i nie bardzo wiedzą, co to CD-ROM? Otóż nie! Nasi jakże często niedoceniani seniorzy są bezdyskusyjnie bystrzejsi niż byle ćwierćinteligent w hiperszybkim alfa romeo" - to fragment dyktanda.

Zgodnie z regulaminem w tekście dyktanda nie zabrakło zwrotów związanych z tematyką Europejskiego Funduszu Społecznego. "Aby uprzytomnić współ-Europejczykom ważność wkładu osób starszych w życie społeczne, rok 2012 ogłoszono Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Imprezy, szkolenia i spotkania organizowane przez Europejski Fundusz Społeczny mają skupiać nie tylko euroentuzjastów i Górnoślązaków, dotyczą bowiem każdej lokalnej społeczności" - pisali uczniowie.

"Zabawne", "dość trudne", "zaskakujące" - tak oceniali potem tekst dyktanda.

"Poprawność językowa przydaje się we wszystkich sferach życia. Jeżeli chodzi o wiedzę o Europie, o Parlamencie Europejskim, to jest ona potrzebna każdemu z nas" - powiedział zwycięzca Eurodyktanda 2012 Dominik Depta z I Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego w Częstochowie.

Drugie miejsce zajął Adrian Kyć, także z I Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego w Częstochowie, a trzecie Katarzyna Rusin z X Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Katowicach.

Nagrodami dla trzech najlepszych uczniów są wizyty studyjne w Brukseli. Zaproszenia wręczył uczniom deputowany do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

W konkursie rywalizowała młodzież ze szkół ponadgimnazlanych, które uczestniczyły w projektach konkursowych dofinansowanych w latach 2008-2012 z Europejskiego Funduszu Społecznego. "W ramach projektów dofinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny szkoły mogą otrzymać nawet kilkaset tysięcy złotych na organizowanie m.in. zajęć pozalekcyjnych z matematyki czy języków obcych oraz z przedmiotów, które wymagają dodatkowych zajęć" - powiedziała PAP zastępca dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Barbara Szafir.

Celem konkursu jest m.in. zapoznanie młodzieży z tematyką Europejskiego Funduszu Społecznego oraz propagowanie wśród młodzieży reguł poprawnej pisowni języka ojczystego.

Eurodyktando zorganizował Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współpracy z Katedrą Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.(PAP)
*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo