Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wśród straconych 11 listopada 1941 byli więźniowie z Zagłębia - z Będzina i Czeladzi

Adam Cyra, Oświęcim
Ściana Straceń w KL Auschwitz. To tu odbyła się egzekucja 11.11.1941 r.
Ściana Straceń w KL Auschwitz. To tu odbyła się egzekucja 11.11.1941 r. mat. archiwalne
W dniu 11 listopada 1941 r. na podwórzu bloku nr 11 pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., odbyła się pierwsza egzekucja dokonana przez strzał w tył głowy z broni małokalibrowej

Skazańcy rozebrani do naga, ze skrępowanymi z tyłu rękami, byli rozstrzeliwani pojedynczo. Przed egzekucją wypisano każdemu z nich numer obozowy na piersiach. Jej przebieg obserwował komendant obozu Rudolf Höss oraz kierownik obozu i lekarz obozowy. Rozstrzeliwał podoficer raportowy Gerhard Palitzsch, każdorazowo ładując do karabinka nowy nabój.

Wśród straconych było najprawdopodobniej 80 Polaków, przywiezionych z więzienia śledczego w Mysłowicach, których przed egzekucją umieszczono w celach aresztu obozowego w podziemiach bloku nr 11. Blok ten zwany był "Blokiem Śmierci".
W tym dniu rozstrzelano również 76 osób, które były więźniami osadzonymi wcześniej w KL Auschwitz. Wśród nich było 27 więźniów tego obozu, umieszczonych we wspomnianych celach aresztu w bloku nr 11 przez władze obozowe w dniach od 10 października do 2 listopada 1941 r. Ponadto gestapo obozowe wezwało z różnych bloków więźniarskich na terenie KL Auschwitz 49 więźniów, których również wtedy stracono.

Wszyscy zamordowani pod obozową Ścianą Straceń - w rocznicę Święta Niepodległości - byli prawie że samymi Polakami. Zwłoki rozstrzelanych spalono w krematorium nr 1 na terenie obozu macierzystego w Oświęcimiu.

Wśród straconych było trzech więźniów, pochodzących z Zagłębia: Jan Górnikowski, ur. w Będzinie w 1901 r., zawodowy wojskowy (nr obozowy 9198) oraz urodzeni w Czeladzi, obydwaj będący architektami: Jan Ogłódek, ur. 1899 r. (nr obozowy 11894) i Czesław Ogłódek, ur. w 1917 r. (nr obozowy 11893).

Wszyscy trzej w momencie aresztowania mieszkali w Krakowie i w obozowych aktach zgonu mają odnotowane w języku niemieckim: "Erschiessung wegen Widerstand gegen die Staatsgewalt" (rozstrzelany z powodu oporu przeciw władzy państwowej). Jako datę śmierci podano fałszywie w ich aktach zgonu 10 listopada 1941 r.

W archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jest także przechowywany wykaz 44 rozstrzelanych wówczas więźniów, sporządzony potajemnie przez obozowy Ruch Oporu. Zawiera on daty i miejsca urodzenia zamordowanych oraz adresy ich rodzin.

W powyższym wykazie odnotowano także zgony: Jana Górnikowskiego oraz Czesława i Jana Ogłódków, rozstrzelanych w KL Auschwitz ponad siedemdziesiąt lat temu.


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!