Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ma 270 lat! Najstarsza szkoła średnia w regionie jest w Pszczynie

Karol Świerkot
Budynek Chrobrego przed rozbudową w latach 30. XX w.
Budynek Chrobrego przed rozbudową w latach 30. XX w. arc. szkoły
Jeszcze sto lat temu mimo surowej dyscypliny uczniowie tej szkoły na lekcje przynosili broń palną, a stowarzyszenie "Czarnej ręki" groziło profesom śmiercią. Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie jednak zawsze chlubiło się wysokim poziomem nauczania. W tym roku ta najstarsza szkoła średnia na Śląsku obchodzi 270. urodziny. Jej absolwentami są m.in. tenor Opery Śląskiej Maciej Komandera oraz prezenterka telewizyjna Krystyna Loska.

- Czas spędzony w Chrobrym był jednym z najpiękniejszych w moim życiu - mówi Maciej Komandera, który maturę zdawał w 1992 roku. - Uczyła tu śmietanka profesorów - dodaje.

Tutaj też stawiał swoje pierwsze kroki muzyczne. - Ojciec poznanej przeze mnie w Chrobrym dziewczyny był wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. To on nakierował mnie na karierę muzyczną - wspomina Komandera.

Pamieta też orkiestrę, która działała w Chrobrym. - Był to kompletny profesjonalny zespół, dzisiaj już tego nie ma.

Bo liceum zmieniło też nieco swój profil nauczania. - Obecnie szkoła ma przede wszystkim charakter ścisły - tłumaczy Renata Dyrda, dyrektorka szkoły.

Obok klasy biologicznej działają aż trzy matematyczne. Stricte humanistyczna jest tylko klasa medialna. Szkoła kładzie także nacisk na naukę języków obcych. - Wprowadziliśmy system akademicki i lektoraty językowe prowadzone są między wydziałami - tłumaczy dyrektorka. Uczniowie mogą wybierać z pośród języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego a także łacińskiego. Jednak w obecnym planie lekcji próżno szukać przedmiotów, które studiowali ich koledzy sto lat temu.

- W starych dziennikach znaleźliśmy takie przedmioty jak filozofia, logika czy ćwiczenia cielesne - wymienia Renata Dyrda. Kiedy szkołę w 1742 roku ufundował Erdamnn Promnitz, ówczesny właściciel ziemi pszczyńskiej, miała ona charakter ewangelicki. - Uczęszczali tutaj książęta, kupcy, dworzanie, dzieci wywodzące się z rodzin szlacheckich - wymienia dyrektorka.

Później szkoła otworzyła się także na uzdolnioną młodzież z rodzin chłopskich. Wszystkich dotyczyła jednak surowa dyscyplina. W sprawozdaniu z roku 1930 możemy przeczytać m.in. że "uczniów karano cieleśnie za przewinienia, albo noszeniem odpowiednich hańbiących napisów na plecach lub na piersi za lenistwo, nieposłuszeństwo lub bezczelność". Musieli się też stosować do dziewięciopunktowego kodeksu zachowania, w którym w punkcie trzecim czytamy: "Nie będziesz bezwstydny", w punkcie czwartym: "Będziesz utrzymywał w czystości swoje ciało i szaty", z kolei w punkcie dziewiątym: "Bądź uważny, odpowiadaj tylko kiedy cię pytają, postępując inaczej dostaniesz w skórę".

Różna była także narodowość uczniów, zwłaszcza nim Pszczyna znalazła się w granicach państwa polskiego. Sporny był język, w jakim miała być prowadzona nauka. W 1788 roku wycofano nauczanie religii po polsku, co wzbudziło sprzeciw.

Sprawę rozstrzygnął książę, wprowadzając zasadę, wedle której w trzecich klasach trzy razy w tygodniu religia była nauczana po polsku, zaś w klasach czwartych cztery razy w tygodniu po niemiecku.


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!