Ma 270 lat! Najstarsza szkoła średnia w regionie jest w...

  Ma 270 lat! Najstarsza szkoła średnia w regionie jest w Pszczynie

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budynek Chrobrego przed rozbudową w latach 30. XX w.
  1/2
  przejdź do galerii

  Budynek Chrobrego przed rozbudową w latach 30. XX w. ©arc. szkoły

  Jeszcze sto lat temu mimo surowej dyscypliny uczniowie tej szkoły na lekcje przynosili broń palną, a stowarzyszenie "Czarnej ręki" groziło profesom śmiercią. Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie jednak zawsze chlubiło się wysokim poziomem nauczania. W tym roku ta najstarsza szkoła średnia na Śląsku obchodzi 270. urodziny. Jej absolwentami są m.in. tenor Opery Śląskiej Maciej Komandera oraz prezenterka telewizyjna Krystyna Loska.
  - Czas spędzony w Chrobrym był jednym z najpiękniejszych w moim życiu - mówi Maciej Komandera, który maturę zdawał w 1992 roku. - Uczyła tu śmietanka profesorów - dodaje.

  Tutaj też stawiał swoje pierwsze kroki muzyczne. - Ojciec poznanej przeze mnie w Chrobrym dziewczyny był wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. To on nakierował mnie na karierę muzyczną - wspomina Komandera.

  Pamieta też orkiestrę, która działała w Chrobrym. - Był to kompletny profesjonalny zespół, dzisiaj już tego nie ma.

  Bo liceum zmieniło też nieco swój profil nauczania. - Obecnie szkoła ma przede wszystkim charakter ścisły - tłumaczy Renata Dyrda, dyrektorka szkoły.

  Obok klasy biologicznej działają aż trzy matematyczne. Stricte humanistyczna jest tylko klasa medialna. Szkoła kładzie także nacisk na naukę języków obcych. - Wprowadziliśmy system akademicki i lektoraty językowe prowadzone są między wydziałami - tłumaczy dyrektorka. Uczniowie mogą wybierać z pośród języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego a także łacińskiego. Jednak w obecnym planie lekcji próżno szukać przedmiotów, które studiowali ich koledzy sto lat temu.

  - W starych dziennikach znaleźliśmy takie przedmioty jak filozofia, logika czy ćwiczenia cielesne - wymienia Renata Dyrda. Kiedy szkołę w 1742 roku ufundował Erdamnn Promnitz, ówczesny właściciel ziemi pszczyńskiej, miała ona charakter ewangelicki. - Uczęszczali tutaj książęta, kupcy, dworzanie, dzieci wywodzące się z rodzin szlacheckich - wymienia dyrektorka.

  Później szkoła otworzyła się także na uzdolnioną młodzież z rodzin chłopskich. Wszystkich dotyczyła jednak surowa dyscyplina. W sprawozdaniu z roku 1930 możemy przeczytać m.in. że "uczniów karano cieleśnie za przewinienia, albo noszeniem odpowiednich hańbiących napisów na plecach lub na piersi za lenistwo, nieposłuszeństwo lub bezczelność". Musieli się też stosować do dziewięciopunktowego kodeksu zachowania, w którym w punkcie trzecim czytamy: "Nie będziesz bezwstydny", w punkcie czwartym: "Będziesz utrzymywał w czystości swoje ciało i szaty", z kolei w punkcie dziewiątym: "Bądź uważny, odpowiadaj tylko kiedy cię pytają, postępując inaczej dostaniesz w skórę".

  Różna była także narodowość uczniów, zwłaszcza nim Pszczyna znalazła się w granicach państwa polskiego. Sporny był język, w jakim miała być prowadzona nauka. W 1788 roku wycofano nauczanie religii po polsku, co wzbudziło sprzeciw.

  Sprawę rozstrzygnął książę, wprowadzając zasadę, wedle której w trzecich klasach trzy razy w tygodniu religia była nauczana po polsku, zaś w klasach czwartych cztery razy w tygodniu po niemiecku.
  *Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Erdmann II. Reichsgraf von Promnitz

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 34

   Erdmann II. Reichsgraf von Promnitz (ur. 1683 - zm. 1746, niem. Sorau, lat. Zara, dln.serb-łużyc. Žarow, pol. Żary) był Panem państw stanowych Żar i Trzebiela w Dolnych Łużycach oraz Pszczyny na...rozwiń całość

   Erdmann II. Reichsgraf von Promnitz (ur. 1683 - zm. 1746, niem. Sorau, lat. Zara, dln.serb-łużyc. Žarow, pol. Żary) był Panem państw stanowych Żar i Trzebiela w Dolnych Łużycach oraz Pszczyny na Górnym Śląsku (Standesherr auf Sorau und Triebel, in der Niederlausitz, sowie zu Pleß).

   Hrabia cesarstwa von Promnitz ufundował szkołę w Pszczynie w 1742 roku, gdy większość Górnego Śląska trafiła do Królestwa Prus, rządzonego przez protestanckich Hohenzollernów.

   Uznanie dla dyrekcji LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, która pamięta o swoich korzeniach! Przydałoby się to także innym dyrekcjom szkół średnich na Górnym Śląsku (vide LO w Rybniku, czy Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach - oba powstałe w czasach pruskich), pozostającym ciągle pod wpływem polskiej propagandy narodowo-katolickiej.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   270 lat ? - a ja myslalem, ze szkoly na Slasku znikly wraz z odejsciem Chrobrego, a...

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 40

   ... a pojawily sie znowu dopiero w 1922 r.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama