Ważne
  Objazd autostrady A1 nie będzie dziurawy. Robotnicy łatają...

  Objazd autostrady A1 nie będzie dziurawy. Robotnicy łatają drogi

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Objazd autostrady A1 nie będzie dziurawy. Robotnicy łatają drogi
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arek biernat

  Najbardziej uszkodzone fragmenty tras wojewódzkich - w Świerklanach, Mszanie i Wodzisławiu Śląskim - którymi będzie poprowadzony przyszły objazd ostatniego odcinka autostrady A-1, będą załatane.
  Roboty już się rozpoczęły w piątek i potrwają do 29 listopada. Jak udało nam się dowiedzieć, chodzi o ulice Wodzisławską (Mszana, fragment DW 933), Wolności (Połomia, część DW 930 ) i 3 Maja (Świerklany - DW 932).

  - Niedawno odbyło się komisyjne sprawdzenie uszkodzeń na tych odcinkach dróg i zawarte zostało porozumienie z GDDKiA, że dokona ona napraw na tych odcinkach dróg wojewódzkich - potwierdza Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich.

  Robotami zajmuje się firma Alpine, ta sama, która prowadziła budowę ostatniego odcinka tej autostrady, a obecnie reperuje feralny most, który uniemożliwia przejazd nowym odcinkiem.

  Przypomnijmy, że trasa wojewódzka 930 o długości ok. 4 km łączy drogę wojewódzką nr 932 w Świerklanach z drogą wojewódzką nr 933 w Mszanie. Natomiast trasa 933 ma wspólny odcinek z popularną wiślanką (DK 78). To dwukilometrowy, jeden z najbardziej ważnych odcinków komunikacyjnych dawnego ROW (trasa Jastrzębie-Zdrój - Wodzisław Śląski).
  Droga ta jest również jedną z najważniejszych i najbardziej ruchliwych dróg na południu kraju, gdyż pośrednio łączy Górny Śląsk oraz Beskidy z Dolnym Śląskiem. Umożliwia też dojazd ze sporej części Śląska do granicy z Republiką Czeską w Chałupkach.

  Naprawy obejmą odcinki od skrzyżowań tras ze Świerklan aż do węzła w Mszanie. Obecnie najbardziej zniszczony jest odcinek Wodzisławskiej w Mszanie. Trasa na kilkuset metrach jest kompletnie zniszczona, pofałdowana. Na czym będą polegały roboty?

  - U nas 800 metrów sfrezują, ale najważniejsze jest, że na 136-metrowym odcinku, najbardziej zniszczonym, położą całkiem nowy asfalt z podbudową - mówi Błażej Tatarczyk, wójt gminy Mszana, który najgłośniej domagał się remontu tras na objeździe.

  Gmina od początku uważa, że objazd - opracowany bez konsultacji z samorządem - jest nietrafiony. Bardziej trafiony był pierwszy pomysł - zaproponowany przez Alpine jeszcze przed Euro 2012.

  Alternatywna trasa miała wtedy zostać poprowadzona częściowo drogą technologiczną, tuż przy feralnym moście. Z informacji wójta Mszany wynika, że objazd ma być puszczony 1 grudnia. - Taka data padła w kuluarach podczas ostatnich rozmów z zarządcami dróg - mówi wójt. Czy to prawda? Dorota Marzyńska, rzeczniczka GDDKiA, nie chciała potwierdzić tej daty. - Mówimy na razie o przełomie listopada i grudnia - ucina temat.

  Feralny most  Autostradą ze Świerklan do Czech pojedziemy w II kwartale 2013 roku.
  Odcinek A1 Świerklany - Gorzyczki jest wart ponad 555 mln zł. Po jego otwarciu podróż do Czech zajmie nam kwadrans. 18-kilometrowy fragment jest niemal gotowy. Pozostało jedynie naprawienie mostu w Mszanie (MA 532). Roboty zlecił Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach. W kwietniu uznał on, że obiekt zagraża bezpieczeństwu. AREK
  *Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   objazd

   kierowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 21

   OBJAZD TYLKO!!!!!!!!!!!!!! DROGAMI SERWISOWYMI JAK PROPONOWALA GDDKIA-ce i Ministerstwu transportu Alpine.
   Co to jest"udrożnienie ruchu w ciągu autostrady A1" objezdem 11km odcinka długości 18 km?...rozwiń całość

   OBJAZD TYLKO!!!!!!!!!!!!!! DROGAMI SERWISOWYMI JAK PROPONOWALA GDDKIA-ce i Ministerstwu transportu Alpine.
   Co to jest"udrożnienie ruchu w ciągu autostrady A1" objezdem 11km odcinka długości 18 km?
   CZYSTE JAJA CIAG DALSZY.Nie słucha sie lokalnych spoleczności,decyzje zapadaja w warszawce,bo problem jest daleko,gdzies w terenie,na jakimś tam Śląsku zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   objazd A1

   KIEROWIEC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 26

   OBJAZD TYLKO!!!!!!!!!!!! DROGAMI SERWISOWYMI TAK JAK PROPONUJE ALPINE.
   Co to znaczy "udrożnienie ciągu autostradowego dragami wojewódzkimi"?długość spornego odc to 18 km objazd 11 km!! czyste...rozwiń całość

   OBJAZD TYLKO!!!!!!!!!!!! DROGAMI SERWISOWYMI TAK JAK PROPONUJE ALPINE.
   Co to znaczy "udrożnienie ciągu autostradowego dragami wojewódzkimi"?długość spornego odc to 18 km objazd 11 km!! czyste jaja-ciąg dalszyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   autostrada im. .....

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 26

   Niech domalują pasy i zrobią z tego 4 pasmówka im . "Słońca Peru " i będzie obrazem rządzących tą krainą.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama