Coraz więcej atrakcji na wyciągnięcie ręki

  Coraz więcej atrakcji na wyciągnięcie ręki

  Polska

  Polska

  Zdjęcie zostało wykonane na pomoście wydmowym w Helu, który został wybudowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Projekt "Pomosty
  1/2
  przejdź do galerii

  Zdjęcie zostało wykonane na pomoście wydmowym w Helu, który został wybudowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Projekt "Pomosty wydmowe" łączy w sobie dwa elementy, promocję miasta i turystyki oraz ochronę środowiska. Pomost i trawa morska symbolizują symbiozę człowieka i natury. W połączeniu eksponują walory krajobrazowe helskiego wybrzeża. Dowodzą możliwości bezkolizyjnego współistnienia małej architektury XXI wieku i tysiącletniej przyrody - pisze autor zdjęcia tygodnia.

  Gratulujemy! Nagroda za zdjęcie tygodnia to sprzęt fotograficzny o wartości ok. 300 zł. Nagrody główne to cztery lustrzanki cyfrowe o wartości ok. 3 tys. zł. Regulamin i galerie zdjęć znajdują się na: Polskatimes.pl/eurokalejdoskop, a prace konkursowe należy nadsyłać na adres: eurokalejdoskop@polskatimes.pl. ©Zdjęcie tygodnia: Przeznaczenie - możliwości. Fot. Marcin D.

  Szkoda, że polskie lato trwa tak krótko - klimat to jeden z nielicznych minusów dla polskiej turystyki, bo na brak atrakcji w naszym kraju narzekać nie można. Do wyboru jest znacznie więcej możliwości niż "morze, góry czy Mazury". O walorach przyrodniczych Polski świadczy niezmiennie wysoka liczba turystów spędzających urlopy w najbardziej urokliwych zakątkach naszego kraju.
  Nieco mniej popularna, ale szybko zdobywająca zwolenników, jest turystyka tematyczna - np. szlakami zabytków techniki i przemysłu, literackimi, kulinarnymi - czy turystyka pielgrzymkowa. Coraz więcej atrakcji turystycznych oferują nam też duże miasta - które dziś zapraszają na coś więcej niż zwiedzanie starówki. Polskie muzea także nie przypominają już skostniałych placówek z zakurzonymi gablotami. Historia, sztuka, technika, nauka czy przyroda prezentowane są w nich w atrakcyjny, multimedialny i interaktywny sposób. Część atrakcji jest dopiero w budowie, jak choćby gdańskie Europejskie Centrum Solidarności czy katowickie Muzeum Śląskie.

  Duża część inwestycji w atrakcje turystyczne różnego rodzaju dofinansowana jest z Funduszy Europejskich. Ponad 138 mln euro to kwota zarezerwowana na rozwój produktów turystycznych w programie Innowacyjna Gospodarka. Z kolei środki wspierające pośrednio rozwój turystyki z programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczane są na projekty dotyczące ochrony środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Funduszami Europejskimi dla turystyki dysponują także samorządy poszczególnych województw.

  Turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w Polsce. Zgodnie z danymi Ministerstwa Sportu i Turystyki liczba Polaków aktywnych turystycznie z roku na rok rośnie, podobnie jak liczba turystów zagranicznych odwiedzających nasz kraj. Korzystają na tym nie tylko firmy czy instytucje zarządzające muzeami i innymi atrakcjami, ale także właściciele baz noclegowych i gastronomicznych.

  Do inwestycji okołoturystycznych przynoszących profity należy także promocja lokalnych produktów spożywczych, alkoholi czy rękodzieła. Oscypek, truskawka kaszubska, koniakowskie koronki, wrocławskie krasnale, krakowskie obwarzanki czy być może niedługo legalna śliwowica łącka to także elementy krajobrazu turystycznego Polski.

  Kolejnym krokiem w rozwoju turystycznej mapy Polski jest promocja wydarzeń kulturalnych - festiwale muzyczne, filmowe, fotograficzne to często marka sama w sobie, która przyciąga tłumy fanów z kraju i ze świata. Dlatego też w programach unijnych jest wiele możliwości pozyskania środków na wszystkie rodzaje projektów związanych z turystyką. Przykład dobrego wykorzystania tych środków w naszym regionie przedstawiamy powyżej - jest to jednak tylko kropla w morzu już zrealizowanych projektów i jeszcze otwartych możliwości.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo naturalne

   Naturszczyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 49

   Chmury malował Van Gogh a most robił Wit Stwosz, a trawa od Miczurina Czy to jest naturalne zdjęcie????????? Puknijcie się w obiektyw.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama