Psych Smykowski: Kościół blokuje możliwość apostazji

  Psych Smykowski: Kościół blokuje możliwość apostazji

  Maciej Psych Smykowski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aktu apostazji powinno się dokonywać tak samo łatwo, jak rezygnuje się z usług np. firmy telekomunikacyjnej - mówi katowiczanin Maciej Psych Smykowski ze Stowarzyszenia Ateistów i Agnostyków.
  W Zabrzu młody mężczyzna pobił księdza, który odmówił mu wypisania z Kościoła. Jak pan to skomentuje?
  A wiemy, że to ten mężczyzna był agresywny? Mamy pewność, że to prawda?

  To komunikat policji, która opiera się na zeznaniach księdza.
  No właśnie. Więc nie znamy tak naprawdę przebiegu tego zdarzenia. Przypuszczam, że sprawa zakończy się w sądzie. Z doświadczenia wiem, że Kościół blokuje możliwość odejścia.
  Ostatnio czytałem informację, że stoi na stanowisku, iż jeśli ktoś został ochrzczony to katolikiem pozostaje do końca życia. To wirusowa ideologia. Bo proszę mi powiedzieć: jaki wybór ma małe dziecko, które rodzice zanoszą do kościoła? Czy chrzest to cyrograf? To nie jest uczciwe, ogranicza wolną wolę.

  Czy spotkał się pan z podobnymi przypadkami agresji, jak w Zabrzu?
  W takich przypadkach zwykle mamy do czynienia z frustracją, a bywa, że także agresją i to po obu stronach: tak duchownego, jak i osoby chcącej od Kościoła odejść. Podniesione głosy, nerwowość, niedobre emocje.

  Tak radykalna decyzja, jak ta o odejściu od Kościoła nie należy do łatwych.
  To prawda. A Kościół jej nie ułatwia, bo nie chce tracić argumentu w postaci "90 proc. Polaków to katolicy". Tu trwa walka o pieniądze. A aktu apostazji powinno się dokonywać tak samo łatwo, jak rezygnuje się z usług np. firmy telekomunikacyjnej.

  To ryzykowne porównanie z pana strony. Nie chodzi o biznes, tylko o wiarę.
  Dla mnie to prosta sprawa. Umowę można rozwiązać, a Kościół to dla mnie taka sama instytucja jak każda inna. Powinien wystarczyć list, email.

  Co Pan ma na myśli mówiąc o walce o pieniądze. Póki co nasz Kościół nie jest finansowany z procentu od podatku od katolików tak jak w Niemczech. To może się zmienić, ale obecny system finansowania jest inny.
  Ale oprócz tacy są pieniądze państwowe. Czasami ukryte. W ogóle irytuje mnie brak przejrzystości w finansowaniu Kościoła. To nie jest prywatna firma. On obraca publicznymi pieniędzmi i powinien się z nich rozliczać. To państwo opłaca katechetów w szkołach, wojsku. Kościół jest dla mnie tak samo przejrzysty jak PZPN. Walczę, by to zmienić.

  Rozmawiała: Aldona Minorczyk-Cichy
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Olać

   mirekk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 29

   Jeżeli ktoś chce formalnego uznania aktu wystąpienia z Kościoła to oznacza, że daje prawo temuż Kościołowi do decydowania o swoim statusie wiary. Tym czasem jest to prawo kaduka - nikt nie pyta...rozwiń całość

   Jeżeli ktoś chce formalnego uznania aktu wystąpienia z Kościoła to oznacza, że daje prawo temuż Kościołowi do decydowania o swoim statusie wiary. Tym czasem jest to prawo kaduka - nikt nie pyta małego człowieka czy chce być chrześcijaninem czy buddystą. Można powiedzieć że chrzest czy obrzezanie jest wymuszeniem uczestnictwa w konkretnej religii, nie mającym żadnej mocy wiążącej a rezygnacja z uczestnictwa w takim ruchu religijnym nie jest formalnie potrzebna. Mówiąc prościej można olać KK bez robienia sobie kłopotu :Pzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama