Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta seniora, czyli co jeść, a czego unikać? Olej budwigowy to hit!

Bartłomiej Romanek, Aneta Kaczmarek
Z wiekiem zmieniają  się potrzeby organizmu. Przede wszystkim należy unikać cukrów
Z wiekiem zmieniają się potrzeby organizmu. Przede wszystkim należy unikać cukrów arc.
Zdrowe żywienie odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób. Dieta musi być jednak przede wszystkim dostosowana do schorzeń.

- Osoby starsze mają różne choroby. Dlatego dieta powinna być dobierana indywidualnie i warto poradzić się specjalisty, lekarza lub dietetyka. Ciemne pieczywo jest na przykład zalecane przy cukrzycy, ale jeśli ktoś ma jednocześnie chorobę refluksową, to nie powinien go jeść, bo jest ono szkodliwe przy tym schorzeniu - mówi Lidia Krawczyk, dietetyk z Częstochowy.

Jej zdaniem jest jednak kilka zasad, które powinny stosować osoby starsze. Przede wszystkim należy unikać nadmiaru cukrów prostych, mniej słodzić i nie jeść dużej ilości słodyczy. Dzięki temu można uniknąć cukrzycy, która dotyka osoby starsze, a także otyłości, która może doprowadzić do trudności z poruszaniem.

- Należy także unikać czerwonego mięsa ze względu na wysoki poziom tłuszczów nasyconych - mówi Lidia Krawczyk. - Trzeba pamiętać o tym, że nawet mięso, które wydaje się nam "chude", w rzeczywistości zawiera bardzo dużą ilość tłuszczów ukrytych - tłumaczy Krawczyk.

WSZYSTKO O ŚWIATOWYM DNIU SENIORA W DZ - ZOBACZ WIĘCEJ

Poza tym podczas smażenia należy stosować tylko i wyłącznie tłuszcze roślinne. Świetna jest oliwa z oliwek, ale równie dobry, a zdaniem niektórych nawet lepszy, jest olej rzepakowy. - Jego właściwości nie są gorsze od oliwy z oliwek, a może nawet lepsze - mówi Krawczyk.

Oleje roślinne można również stosować w surówkach. Ważna jest także technika przygotowywania potraw. Bezwzględnie należy unikać smażenia w głębokim oleju lub duszenia po ich wstępnym podsmażeniu.

Zdaniem dietetyków, częściej należy spożywać drób i ryby. W przypadku drobiu należy pamiętać o tym, żeby przed jedzeniem, a najlepiej już przed przygotowaniem potrawy zdjąć z niej skórę. To w niej znajduje się bowiem najwięcej toksyn.

- Zachęcam również seniorów do jedzenia owoców i warzyw, oraz co ważne, do picia czystej wody. Może to być woda mineralna, ale może być to również zwykła, przegotowana woda - mówi Lidia Krawczyk. - Ludzie starsi mają mniejsze łaknienie, dlatego mniej piją, a picie wody jest bardzo zdrowe, zwłaszcza w tym wieku - dodaje.

O ile woda mineralna to zakup na każdą kieszeń, to zupełnie inaczej jest w przypadku zdrowej żywności. - Ludzi na to po prostu nie stać. Jeszcze rok czy 2 lata wstecz w sklepie ustawiały się kolejki. Od tego roku zupełnie się to zmieniło. Ale trudno oczekiwać od emerytów czy rencistów, że przyjdą po zdrową żywność, kiedy brakuje im pieniędzy na wykupienie lekarstw - mówi Ewa Całus ze sklepu ze zdrową żywnością w Częstochowie.

Częściej niż seniorów, można w nim spotkać ich wnuczków, którzy obdarowują dziadków zdrowymi produktami.
Sami seniorzy nie kupują wiele. Najbardziej popularnym, można rzec, że hitowym produktem, jest ostatnio olej budwigowy. W ogóle oleje to jedne z bardziej pożądanych produktów.

- Mam też klientów, którzy kupują regularnie kozie twarogi i jogurty. Zdarza się, że seniorzy pytają o gęsi smalec, który znają jeszcze z dzieciństwa, jako doskonały środek na przeziębienie. Niezmiennie też popularne są miody - wymienia Całus.

Po produkty te coraz częściej zamiast do sklepu ze zdrową żywnością, można się udać do supermarketu. Podczas zakupów warto kierować się kilkoma prostymi wskazówkami.

- Przy wyborze żywności należy pamiętać o tym, że najlepiej wybierać te produkty, które zostały najmniej przetworzone. Dlatego lepsze są soki jednodniowe lub z krótkim terminem przydatności do spożycia od tych, które mogą stać dwa lata, ale mają wiele konserwantów. Polecam również produkty mrożone. Są one mało przetworzone i nie tracą swoich właściwości - mówi Lidia Krawczyk.

Hit budwigowy

Olej lniany budwigowy nieoczyszczony, czyli lek na wszystkie bolączki.

Olej budwigowy to hit żywieniowy ostatnich lat. Tłoczony jest metodą "na zimno", która polega na wyciskaniu oleju z nasion bez ich podgrzewania. Dzięki temu składniki zachowują cenne właściwości.

Olej budwigowy wspomaga funkcjonowanie ludzkiego organizmu, gdyż zawiera aż 95 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezwykle cenne dla tkanek, komórek, i organów, gdyż zapewniają im prawidłowe funkcjonowanie i chronią przed chorobami, również nowotworowymi.

Intensywna kuracja olejem (6-8 łyżek dziennie) trwa do kilku miesięcy. Po tym czasie zmniejszamy dawkę do 1-2 łyżek dziennie. Olej budwigowy można spożywać bezpośrednio, ale najlepsze efekty przynosi w połączeniu z gotowanymi lub świeżymi potrawami.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dieta seniora, czyli co jeść, a czego unikać? Olej budwigowy to hit! - Dziennik Zachodni