Ważne
  Światowy Dzień Seniora: Zdrowie, samotność, internet i inne...

  Światowy Dzień Seniora: Zdrowie, samotność, internet i inne bariery

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wesołe jest życie staruszka... - śpiewał w Kabarecie Starszych Panów Wiesław Michnikowski. Ile w tym prawdy, a ile magicznego zaklęcia, by takie ono było? Trudno rozstrzygnąć. Pewne jest, że prócz blasków życie seniorów ma także cienie - barier, które mają wpływ na ich życie i samopoczucie jest wiele.
  Światowy Dzień Seniora: Zdrowie, samotność, internet i inne bariery

  ©123RF

  - Inne bariery są dla osób mieszkających w miastach, inne dla ludzi żyjących na wsiach. Nie można generalizować - mówi dr Paweł Kubicki z Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prowadzący badania na temat m.in. poziomu życia seniorów. Podkreśla, że seniorzy pytani o bariery obniżające ich komfort psychiczny w pierwszej kolejności wymieniają własne zdrowie. Nie dotyczy to wszystkich osób, ale liczba "niezadowolonych" wzrasta wraz z wiekiem.

  Drugą wielką barierą są warunki materialne i dochody. - Emeryci postrzegają swoją sytuację jako gorszą od innych grup, bo w wielu przypadkach prowadzą gospodarstwa jednoosobowe, sami utrzymują mieszkania i sporo wydają na leki. Tymczasem jeśli chodzi o dochody, to one nie są takie złe, bo najgorszą grupą są rodziny wielodzietne lub osoby będące na utrzymaniu pomocy społecznej - dodaje dr Kubicki.

  Trzecią barierą, na jaką wskazują seniorzy jest - ogólnie mówiąc - bariera fizyczna, która nie pozwala im swobodnie poruszać się po okolicy - wysokie krawężniki, strome schody, brak wind czy barierek. - Dla części osób starszych barierą jest też brak życzliwości wobec seniorów i niewystarczająca oferta pozwalająca ciekawie spędzać wolny czas - dodaje dr Kubicki. Podkreśla, że im seniorzy są bardziej schorowani, biedniejsi i osamotnieni, tym bardziej te wszystkie bariery im doskwierają.

  WSZYSTKO O ŚWIATOWYM DNIU SENIORA W DZ - ZOBACZ WIĘCEJ

  Józef Cegielski, lider Uniwersytetu Trzeciego Wieku w bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, wskazuje też na inne bariery.

  - Z moich obserwacji wynika, że największą jest poczucie samotności, dokuczliwa niemożność porozmawiania wtedy, kiedy by się chciało. Dlatego część osób korzysta z zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Inne chodzą do lekarza nie tylko dlatego, że coś im dolega, ale w wielu przypadkach również po to, by po prostu porozmawiać z lekarzem - uważa Cegielski. Dodaje, że kolejną barierą mającą wpływ na samopoczucie seniorów jest niemożność porozumienia się z młodszym pokoleniem, w tym ze swoimi dziećmi.

  Z kolei Joanna Brzozowska z bielskiego Środowiskowego Centrum Pomocy wskazuje na problemy z obsługą telefonu komórkowego, komputera, internetu czy bankomatu. Trudności osobom starszym nastręcza zrozumienie zawiłych przepisów, np. w bankach, wypełnienie dokumentów i... życie pod presją czasu, kiedy trzeba coś załatwić.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama