Tychy: Latarnicy nauczą seniorów życia w cyberprzestrzeni

  Tychy: Latarnicy nauczą seniorów życia w cyberprzestrzeni

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po szkoleniach seniorzy będą mogli surfować po sieci
  1/2
  przejdź do galerii

  Po szkoleniach seniorzy będą mogli surfować po sieci ©arc.

  W Tychach rozpoczął się nabór do szkoleń z obsługi komputera i internetu dla osób po pięćdziesiątce. Zajęcia będą bezpłatne. Najpierw w Gimnazjum nr 4, a w niedalekiej przyszłości także w bibliotece w Bramie Słońca oraz w innych miejscach publicznych w Tychach.
  Lekcje informatyki dla ludzi po pięćdziesiątce wpisują się w kampanię społeczną pt. "Polska Cyfrowa Równych Szans", którą prowadzi Stowarzyszenie "Miasta w internecie" (to stowarzyszenie, które w tym roku przyznało Tychom Złotą Małpę jako samorządowemu liderowi Cyfrowej Polski).

  Stwierdzono bowiem, że aż 10 mln spośród 13 mln Polaków z generacji 50+ nie korzysta z internetu. I to nie tylko dlatego, że nie mają dostępu do niego czy budżet domowy jest taki napięty, że nie mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu, ale po prostu nie mieli okazji nauczyć się obsługi komputera i surfowania po sieci.


  WSZYSTKO O ŚWIATOWYM DNIU SENIORA W DZ - ZOBACZ WIĘCEJ

  Tę sytuację mają zmienić... latarnicy. Latarnicy Cyfrowej Polski. Miejsca, w których będą się odbywać zajęcia nazwano latarniami. Skąd metafora latarni morskich i latarników? Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien umieć korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych. O latarnikach można myśleć jako o nowym zawodzie nowoczesnego animatora społecznego - czytamy na stronie projektu.
  W całej Polsce jest ich ponad 2600. Wśród tyskich latarników są radni Maciej Gramatyka i Krzysztof Woźniak.

  - W mieście, które tyle robi w dziedzinie cyfryzacji czujemy się wręcz zobligowani do wyposażenia jego mieszkańców w umiejętności do korzystania z tego wszystkiego - mówi Maciej Gramatyka i dodaje, że coraz więcej usług oferują w internecie za darmo różne instytucje, podczas gdy tradycyjną drogą trzeba uiścić opłatę. Przykładem mogą być choćby przelewy bankowe.

  - Po coraz więcej informacji odsyła się ludzi do sieci. Aby więc nie odcinać seniorów od wiedzy, musimy nauczyć ich korzystania z internetu - kończy.

  Program wprowadzenia w cyfrowy świat przewidziany jest na pięć-sześć spotkań. Tyle powinno wystarczyć, by poznać komputer i jego możliwości.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama